SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad połowa polskich proboszczów sięga po tygodnik 'Niedziela'

Od ponad osiemdziesięciu lat na rynku prasowym obecny jest tygodnik katolicki 'Niedziela'.

Z badań prowadzonych m.in. przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że jest jednym z najważniejszych tygodników religijnych w Polsce. Nakład ostatniego numeru wynosił 172 684 egzemplarze.

- Na początku "Niedziela" miała zaledwie 12 stron, kierowana była tylko do mieszkańców diecezji częstochowskiej, a jej nakład wynosił 7 tys. egzemplarzy. Po II wojnie światowej tygodnik uzyskał zasięg ogólnopolski. W skład zespołu redakcyjnego weszła wtedy m.in. znana pisarka Zofia Kossak - Szczucka - opowiada KAI zastępca redaktora naczelnego Lidia Dudkiewicz. - W ciągu ponad 80 lat wiele się zmieniło. Były też okresy, kiedy "Niedziela" się nie ukazywała: 5 lat okupacji hitlerowskiej i 28 lat rządów komunistycznych - mówi ks. Ireneusz Skubiś, który od 26 lat kieruje tygodnikiem, wznawiając jego wydawanie w 1981 roku. Ponad 170 tysięcy egzemplarzy trafia dzisiaj zwłaszcza do 22 diecezji, w których ukazują się lokalne edycje gazety. Istnieje także edycja skierowana do Polaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Z "Niedzielą" współpracuje około tysiąc autorów. – Według badań co tydzień czyta nasz tygodnik ponad połowa polskich proboszczów - podkreśla Milena Kindziuk z redakcji warszawskiej.

Dzisiejsza "Niedziela" to niemal koncern medialny. Od dziesięciu lat można ją przeczytać w internecie (www.niedziela.pl). W wersji internetowej teksty z tygodnika ukazują się również w języku angielskim i włoskim. Przy redakcji istnieje studio telewizyjne, przygotowując reportaże do internetu, ale także np. dla telewizji publicznej. Jest także studio radiowe, produkujące audycje m.in. dla Radia Maryja czy Radia Jasna Góra. Rok temu tygodnik zmienił wygląd: zmniejszył rozmiar, a zwiększył objętość. Prócz podstawowej gazety pojawiają się w nim specjalne dodatki: liturgiczny, Kolekcja Papieska poświęcona Janowi Pawłowi II, poszczególne egzemplarze ksiąg Nowego Testamentu czy Pokolenie przeznaczone dla ludzi młodych.

Do regularnego czytania "Niedzieli" przyznaje się wielu polityków. Sięgają po nią m.in. posłowie Marek Jurek, Krzysztof Putra, Marian Piłka, Przemysław Gosiewski, senatorowie Adam Biela, Ryszard Bender czy Czesław Ryszka. Ten ostatni jest zresztą także redaktorem "Niedzieli". - To tygodnik, który podnosi na wyższy poziom refleksję na temat współczesnego życia i Kościoła. Życzę "Niedzieli" wielu następnych dziesięcioleci istnienia, bo jest bardzo potrzebna - mówi Marek Jurek.

W planach tygodnik ma m.in. zmiany w swoim portalu internetowym, by mógł jeszcze efektywniej docierać do Polaków rozsianych po całym świecie. Tym bardziej, że prasa katolicka to dzisiaj zaledwie kilka procent gazet w Polsce. Przed wojną dzienniki, tygodniki i miesięczniki katolickie stanowiły 23 procent czasopism wydawanych w naszym kraju. - Pracy więc nam na pewno nie zabraknie - przyznaje ks. Ireneusz Skubiś.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa polskich proboszczów sięga po tygodnik 'Niedziela'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl