SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poranki w Trójce bez Łukasza Ciechańskiego

Łukasz Ciechański nie jest już gospodarzem porannego programu w Trójce. Swoje muzyczne audycje prowadzi teraz w czwartki, piątki i soboty - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - W porannym programie będzie się pojawiał podczas ewentualnych nieplanowanych nieobecności prowadzących - informuje nas Polskie Radio.

Ostatni raz poranną audycję "Pora na Trójkę" Łukasz Ciechański poprowadził w środę, 6 października. Na koniec programu powiedział: "do jutra". Po czym zniknął z anteny na prawie dwa tygodnie. Ponownie Ciechańskiego można było usłyszeć w Trójce we wtorek, 19 października w audycji "Nasza tonacja" (godz. 12-13). Poprowadził ją w zastępstwie za Radosława Okraskę.

Zapytaliśmy Polskie Radio, czy Łukasz Ciechański przestał prowadzić poranną audycję. Nadawca nie odpowiedział na nasze pytanie wprost.

- Prowadzenie redakcji muzyki w Programie Trzecim Polskiego Radia, dbałość o muzykę oraz audycje autorskie jest zajęciem czasochłonnym i koliduje z obowiązkami kierownika redakcji muzyki w Programie Trzecim Polskiego Radia S.A. - czytamy w mailu od Marzeny Kęsy z biura zarządu Polskiego Radia. - Dlatego też w porannym programie "Pora na Trójkę" pan redaktor Łukasz Ciechański będzie pojawiał się podczas ewentualnych nieplanowanych nieobecności prowadzących jako zastępstwo, a przede wszystkim będzie realizował kluczową funkcję w Trójce.

Marzena Kęsy przekazała nam, że Łukasz Ciechański prowadzi obecnie w Trójce trzy programy: czwartkowe wydanie audycji "Nasza Tonacja" (godz. 12-13), "3 Strony Dźwięku" - w piątki (godz. 19-22) oraz "Departament Rytmu" - w soboty (godz. 19-22). Jednocześnie Kęsy zapewniła, że "nie koliduje (prowadzenie tych audycji - przyp. red.) z kluczowymi obowiązkami" Ciechańskiego.

Nie dostaliśmy informacji, kto jest stałym gospodarzem porannej audycji.

Łukasz Ciechański zamiast Marcina Łukawskiego

"Pora na Trójkę" pojawiła się w jesiennej ramówce Programu Trzeciego w zeszłym roku. Audycja zastąpiła nadawane w tym paśmie przez kilkadziesiąt lat "Zapraszamy do Trójki", które o poranku prowadził Marcin Łukawski. Dziennikarz odszedł wówczas ze stacji. Dziś jest gospodarzem porannej audycji w internetowym Radiu 357. Tworzą je w większości byli dziennikarze Trójki, którzy odeszli ze stacji w zeszłym roku po tym, gdy unieważniono 1998. wydanie Listy Przebojów, a ówczesny dyrektor Trójki, Tomasz Kowalczewski, wraz z wicedyrektorem Mirosławem Rogalskim publicznie zarzucili Markowi Niedźwieckiemu, Halinie Wachowicz i Bartoszowi Gilowi, że manipulowali przy wynikach tego notowania. Wówczas na pierwsze miejsce trafiła piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

"Pora na Trójkę" początkowo była prowadzona przez Łukasza Ciechańskiego i Małgorzatę Łukowską, którzy chwilę wcześniej przeszli do Programu Trzeciego z komercyjnych rozgłośni. W pierwszych tygodniach słuchacze masowo krytykowali w mediach społecznościowych Trójki nie tylko audycję, ale i jej prowadzących. Po dwóch miesiącach Łukowska przestała pojawiać się w porannej audycji. W czerwcu br. gospodarzem piątkowego wydania "Pora na Trójkę" został Łukasz Sobolewski, dziennikarz TVP Info i Polskiego Radia 24.

Rekordowe spadki Trójki o poranku

W ostatnich dwóch tygodniach "Pora na Trójkę" miała różnych prowadzących: w piątki nadal gospodarzem jest Łukasz Sobolewski, za to od poniedziałku do czwartku najczęściej można było usłyszeć Piotra Firana, ale w czwartek, 21 października audycję prowadził Mateusz Drozda. Na stronie internetowej nie sposób dowiedzieć się, kto jest prowadzącym poranny program. Codziennie pojawia się tam nazwisko osoby, która tego dnia jest gospodarzem audycji. Niezmienny za to pozostaje opis: "Audycja poranna ma zachęcić słuchaczy do rozpoczęcia dnia z Trójką".

To się jednak nie udaje. Od ponad roku Trójka o poranku regularnie traci słuchaczy. Z raportu Radio Track Kantar Polska wynika, że w okresie październik - grudzień 2019 r. stacja miała średni udział słuchania między godz. 6 a 9 na poziomie 5,6 proc. Rok później w analogicznym okresie już tylko 2,3 proc. Trójka zanotowała wtedy największy spadek w zestawieniu i z pozycji piątej wśród najchętniej słuchanych stacji radiowych o poranku wylądowała na miejscu 12. W kolejnych miesiącach pisaliśmy o "największych spadkach słuchalności Trójki o poranku". W okresie czerwiec - sierpień 2021 r. Trójka miała średni udział słuchania między godz. 6 a 9 na poziomie 1,7 proc.

Cicho o zmianach w Trójce

Jak już informowaliśmy, jesienna ramówka Trójki wystartowała w tym roku po cichu, bez zapowiedzi. Nie było wcześniej kampanii informacyjnej ani komunikatów prasowych. Zresztą do dziś ich nie ma na stronie Trójki ani Polskiego Radia. Można jedynie klikać w zakładkę "ramówka" i sprawdzać dzień po dniu, jakie audycje pojawią się na antenie. Stacja każdego dnia przed północą wrzuca na Facebooka i Twittera rozpiskę programową na następne 24 godziny. Zmiana prowadzącego poranną audycję jest więc kolejną dokonaną po cichu.

Z dostępnych informacji wynika, że w Trójce jesienią pojawiły się m.in. popołudniowe wywiady polityczne (od poniedziałku do czwartku o godz. 18:10), których gospodarzem jest Bartłomiej Graczak z TVP Info. Z kolei w poprzedni weekend zadebiutowały trzy nowe audycje: "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" (niedziele, godz. 11:05-13) prowadzona przez Katarzynę Ciepielewską i Łukasza Sobolewskiego, dziennikarzy TVP Info; "Zimna fala" prezentująca muzykę z obszaru rocka progresywnego, której prowadzącym jest Michał Migała (soboty, godz. 13:05-14) oraz magazyn o tematyce międzynarodowej "Świat do trzeciej" Witolda Lazara (soboty, godz. 14:05-15).

Najgorszy wynik Trójki w historii

Premiera nowej ramówki Programu Trzeciego Polskiego Radia zbiega się w czasie z najgorszymi wynikami słuchalności tej stacji w historii. Według badania Radio Track Kantar Polska od lipca do września br. Trójka miała 1,7 proc. udziału w rynku słuchalności, o 1,6 pkt proc. (48,5 proc.) mniej niż przed rokiem. To kolejny rekordowo niski wynik stacji po tym, jak w zeszłym roku z Programu Trzeciego odeszła większość zespołu. Dla porównania, w 2019 r. Trójka miała 5,1 proc. udziału, w 2018 r. - 5,7 proc., a kilka lat wcześniej nawet powyżej 7 proc. udziału w rynku słuchalności.