SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Porażka TPSA, spółka musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie

Telekomunikacja Polska (TPSA) nie planuje zmiany strategii inwestycji ani polityki dywidendy, po tym, jak przegrała przed Trybunałem Arbitrażowym sprawę przeciw Danish Polish Telecommunications Group (DPTG). Sąd nakazał TPSA wypłatę odszkodowania w wysokości równowartości 1.568 mln zł.

Porażka TPSA, spółka musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie

"Nie przewiduje się, aby wyrok częściowy miał jakikolwiek wpływ na politykę dywidendy oraz planowane korzyści ze średniookresowego planu działań, ogłoszone przez TPSA w dniu 23 lutego 2010 r." - czytamy w komunikacie spółki. TPSA rozważa również podjęcie środków prawnych służących podważeniu orzeczenia Trybunału Arbitrażowego.

Spór powstał w 2001 r. na tle umowy zawartej w 1991 r. przez poprzednika prawnego TPSA, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75% i TDC w 25%) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe ("NSL").

W swoim komunikacie, GN Store Nord informuje, że przeanalizuje dokładnie orzeczenie oraz sposób obliczenia odsetek - ale  nie spodziewa się, aby analiza ta zmieniła interpretację wyroku. Spółka przypomina, że DPTG wystąpiła z roszczeniem o zapłatę 5 mld DKK wraz z narosłymi odsetkami za fazę pierwszą w oparciu o wskazówki Trybunału Arbitrażowego dotyczące wyliczenia wartości roszczenia (całkowita zasądzona kwota wyniosła 2,9 mld DKK).

"Jak już wspomniano, orzeczenie Trybunału Arbitrażowego dotyczy fazy pierwszej. Po dokładnym przeanalizowaniu orzeczenia obejmującego fazę pierwszą DPTG dokona kolejnego wyliczenia wartości przedmiotu sporu i wystąpi z roszczeniem o zapłatę należną za pozostały okres obowiązywania kontraktu, tj. od połowy 2004 r. do 2009 r. (faza druga), argumentując w ten sam sposób jak w przypadku roszczenia dotyczącego fazy pierwszej" - czytamy w oświadczeniu GN Store Nord.

TPSA miała 609 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 703 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 7860 mln zł wobec 8497 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Porażka TPSA, spółka musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl