SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Potrzebujesz przepisać OC? Sprawdź, jak to zrobić

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które przypisane jest do konkretnego pojazdu. Jeśli więc sprzedajesz samochód, nabywca może otrzymać także ważną polisę. Trzeba jednak dopełnić kilku formalności. Dowiedz się, co jest koniecznością.

Article

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca samochodu może skorzystać z ważnej polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela auta.  O ile w przypadku AC ma takiej opcji, o tyle przepisanie ubezpieczenia OC jest możliwe.

Jak przepisać OC na nowego właściciela?

Jeśli chodzi o przepisanie OC na nowego właściciela auta, procedura nie jest skomplikowana – sprowadza się do zaledwie kilku kroków.

W pierwszej kolejności należy poinformować ubezpieczyciela o transakcji kupna sprzedaży. Na podstawie danych nowego właściciela pojazdu, towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki. Pozwala to na ponowną wycenę polisy w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe związane z nabywcą.

Jeżeli przedstawiona przez ubezpieczyciela wysokość składki zostanie zaakceptowana przez nowego właściciela, formalności dokonywane są przez niego. Często jednak zdarza się, że składka pozostaje na dotychczasowym poziomie.

Może się zdarzyć, że nabywca nie zdecyduje się na zachowanie obecnego OC. Wówczas musi złożyć wypowiedzenie, a TY – jako ubezpieczający – otrzymasz zwrot nadpłaconej składki.

Czy przepisanie OC jest odpłatne?

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów z tytułu przepisania OC. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przeprowadzona rekalkulacja wymaga podniesienia wysokości składki (nowy właściciel należy do grona bardziej ryzykownych kierowców).

Kupujesz nowy samochód? Musisz go ubezpieczyć

Pamiętaj, że OC może przejść na nowego właściciela auta, nie zaś na kupowany przez Ciebie samochód. Dlatego Ty – jako zbywca i jednocześnie nabywca nowego pojazdu – musisz wykupić polisę.

Nie podejmuj pochopnej i przypadkowej decyzji, ponieważ możesz sprawdzić ubezpieczenie auta w porównywarce Rankomat. Cały proces zajmuje zaledwie kilkanaście minut – wystarczy podać swoje dane, a następnie oczekiwać na kalkulację. Oferty otrzymasz od wielu ubezpieczycieli, dzięki czemu porównasz konkretne propozycje pod kątem ceny.

Pamiętaj, że nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenie OC, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Płacąc niewiele, możesz liczyć na pełne zabezpieczenie w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych na drodze. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej