SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstała rada metodologiczna ds. RPD przy projekcie Telemetria Polska

Powstała rada metodologiczna ds. RPD (return path data) przy projekcie Telemetria Polska. W jej skład weszli przedstawiciele organizacji reprezentujących operatorów kablowych oraz członkowie projektu Telemetria Polska.

O powstaniu rady metodologicznej rozmawiano już w lipcu br., kiedy to po raz pierwszy odbyło się spotkanie z przedstawicielami nadawców telewizyjnych, radiowych, internetowych i operatorów kablowych dotyczące utworzenia tego ciała przy projekcie Telemetria Polska.

Pod koniec listopada odbyło się spotkanie w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z przedstawicielami rynku operatorów telewizji kablowych i zespołu Telemetrii Polskiej, którzy pracują nad  projektem jednoźródłowego pomiaru mediów. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski podpisał regulamin Rady Metodologicznej ds. RPD (return path data) i w ten sposób powołał ją do życia.

W skład rady wchodzą: Bogdan Łaga  z PIKE, Włodzimierz Zieliński – PIKE,  Jacek Kobierzycki  - PIKE, Wojciech Szymczak -  PIKE, Tymoteusz Biłyk – KIKE, Łukasz Biedroński – KIKE, Jerzy Nowicki z Mediakom, Ryszard Młynarczyk – Mediakom, Artur Zakrzewski – ZTK, Andrzej Garapich z Telemetrii Polska oraz Marcin Grabowski – Telemetria Polska.

W tajnym głosowaniu nowo powołani członkowie Rady Metodologicznej wybrali również swoich reprezentantów: przewodniczącym został Marcin Grabowski (Telemetria Polska), zastępcą przewodniczącego - Włodzimierz Zieliński (PIKE), sekretarzem - Michał Durski z KRRIT.

Celem współpraca z operatorami

Rada ma zająć się wsparciem projektu tworzenia badań oglądalności mediów w Polsce. Ma to dotyczyć zwłaszcza budowy panelu RPD dla jak największej liczby dekoderów oraz innych urządzeń, które odbierają sygnał telewizyjny, a także opracowania warunków wdrożenia technologii DAI (Dynamic Ad Insertion) w Polsce.

Jednym z pierwszych zadań rady ma być opracowanie zagadnień związanych z określeniem standardu formatów i transferem danych RPD, wymogami technicznymi i formalnymi, jakie są potrzebne do współpracy z rynkiem operatorów. Do konkretnych obszarów tematycznych w ramach prac mają być powoływane natomiast grupy robocze.

Pomiar w oparciu o 400 urządzeń

W ramach projektu Telemetria Polska przeprowadzono do tej pory 5,8 mln obserwacji, które łącznie zajęły 1174 godziny testów. W dotychczasowym badaniu sprawdzono 26 urządzeń od sześciu dostawców dekoderów (to 80 proc. dostępnych na rynku urządzeń).

Uruchomiono również jednoźródłowy pomiar mediów - na razie w oparciu o ponad 400 urządzeń. W trybie online - stacjonarnie i mobilnie zbierają one dane jedno źródłowo na temat korzystania przez widzów, słuchaczy oraz użytkowników z telewizji, radia i internetu. Panel ma być rozbudowywany o kolejnych uczestników badania.

Dołącz do dyskusji: Powstała rada metodologiczna ds. RPD przy projekcie Telemetria Polska

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał W.
Kolejny ważny krok w stronę powołania JIC. Porozumienia Rynku, które ma czuwać nad nowym standardem badań mediów.
odpowiedź