SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstanie seria dokumentalna o współpracy Polski z Chinami. Maciej Stanecki: Pierwsza taka poważna koprodukcja

TVP podpisała w czwartek porozumienie o współpracy z chińskim nadawcą - Chengdu Radio & Television. Ustalono też szczegóły polsko-chińskiej serii dokumentalnej. - To niezwykle istotny projekt dla spółki - podkreślał członek zarządu TVP Maciej Stanecki, który sygnował porozumienie ze strony polskiej. Stronę chińską reprezentował Ma Xiangyang, redaktor naczelny.

fot. Jan Bogacz/TVP Article

Porozumienie jest efektem roboczych relacji, nawiązanych w maju tego roku w Chinach przez wiceprezesa Macieja Staneckiego z przedstawicielami CDRTV. Ustalono wówczas, że współpraca ma być prowadzona w trzech podstawowych obszarach: wymiany programowej, koprodukcji oraz wymiany dobrych praktyk i edukacji.

Czwartkowe parafowanie dokumentu poprzedziło spotkanie robocze, poświęcone szczegółom realizacji jednego z istotnych punktów współpracy: serialu dokumentalnego o relacjach polsko-chińskich. Ma to być 8-odcinkowa seria dokumentalna, poświęcona tematowi chińskiej polityki Nowego Jedwabnego Szlaku i jej konsekwencjom dla relacji Łodzi z Chengdu oraz - szerzej - Polski i Europy z Chinami. To pierwszy etap koprodukcji większej serii telewizyjnych filmów dokumentalnych oraz wzajemnych relacji i wymiany kulturalnej pomiędzy chińskim i polskim społeczeństwem. Ostateczną umowę koprodukcyjną strony podpiszą do końca 2018 roku.

- To jest niezwykle istotny projekt dla spółki - oceniał Stanecki. - Będzie to pierwsza poważna koprodukcja dokumentalna polsko-chińska, w której znajdzie się miejsce na prezentacje wybranych polskich przedsiębiorstw i ich produktów, z szansą na to, że znajdą one rynek odbiorców w Chinach. Polskiemu widzowi da niezwykłą okazję do zapoznania się z perspektywami, jakie stwarza wymiana gospodarcza z Chinami. Obustronną korzyścią filmu będzie natomiast wzajemne przybliżenie Polakom i Chińczykom kultur naszych krajów. Ten film to pierwszy krok bliższej polsko-chińskiej współpracy w dziedzinie mediów i kultury - podsumował Maciej Stanecki.

Chengdu Radio & Television to publiczny nadawca operujący na terenie chińskiej prowincji Syczuan. Jego siedzibą jest liczące 10 milionów mieszkańców Chengdu, miasto partnerskie Łodzi. Obydwa miasta łączy linia kolejowa, będąca kluczową osią projektu Belt&Road Initiative (Nowego Jedwabnego Szlaku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie seria dokumentalna o współpracy Polski z Chinami. Maciej Stanecki: Pierwsza taka poważna koprodukcja

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Przecież w TVP już jest taki poziom propagandy rządowej jak w chińskiej telewizji, więc czego chcecie się uczyć skoro standardy macie identyczne?
13 13
odpowiedź
User
ddw
"Wymiana dobrych praktyk i edukacji" z reżimami to specjalność ekipy dojnej zmiany.
11 9
odpowiedź
User
jak
Ten film to pierwszy krok bliższej polsko-chińskiej współpracy w dziedzinie mediów i kultury

W TVP jak i w chińskiej telewizji o rządzie można mówić dobrze albo wcale. Chociaż TVP to można przynajmniej jeszcze na twitterze dopieprzyć bo chińscy hipokryci prowadzą oficjalne konta w tym serwisie chociaż zwykłym obywatelom dostęp odcięli już nawet do VPN.
9 8
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Sądzicie, że pułkownik Holecka ubrana w qipao po chińsku będzie wlec pisowską propagandę w Państwie Środka ? Biedni Chińczycy.
9 10
odpowiedź
User
Bbb
Ten szlak kolejowy idzie przez Łódź, a nie do Łodzi...
9 8
odpowiedź