SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za wcześniej spłaconą pożyczkę lub kredyt należy się zwrot opłat. UOKiK za metodą liniową

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że konsumentom spłacającym wcześniej kredyt konsumencki lub pożyczkę należy się od banków i instytucji pożyczkowych proporcjonalny zwrot pobranych opłat i prowizji. Zdaniem regulatora, przy wyliczaniu takiego zwrotu najlepsza jest metoda liniowa.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKTomasz Chróstny, prezes UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał uzupełniające stanowisko ws. wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego do orzeczenia TSUE interpretującego zapisy art. 49 ukk.

- Konsumenci - w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub pożyczki - powinni domagać się od banków i instytucji pożyczkowych proporcjonalnego zwrotu pobranych opłat i prowizji. Oczekuję, że instytucje finansowe będą proporcjonalnie liniowo rozliczać się z klientem ze wszystkich pobranych opłat, gdy ten wcześniej spłacił pożyczkę lub kredyt konsumencki - powiedział Chróstny.

UOKiK podkreśla, że we wrześniu 2019 r. stanowisko UOKiK z maja 2016 r. potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-383/18 (Lexitor).

- Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-383/18 (Lexitor) wyjaśnił zakres opłat podlegających zwrotowi w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego. Zgodnie z wykładnią Trybunału zwrotowi podlegają wszystkie możliwe opłaty poniesione przez konsumenta z tytułu zawarcia umowy kredytu konsumenckiego lub pożyczki - czytamy w komunikacie UOKiK.

UOKiK zachęca do składania reklamacji

Regulator podkreśla, że konsument, który spłacił pożyczkę lub kredyt konsumencki, w przypadku braku dotychczasowego rozliczenia się instytucji finansującej z pobranych opłat i prowizji, powinien złożyć niezwłocznie reklamację. Jako pomocne w napisaniu reklamacji urząd wskazuje najnowsze stanowisko prezesa UOKiK, w którym wyjaśnia on wątpliwości dotyczące wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego. Stanowisko to można znaleźć pod tym adresem.

- Zarówno firmy pożyczkowe jak i banki powinny proporcjonalnie do czasu trwania zawartej umowy rozliczyć i zwrócić konsumentom część wszystkich prowizji i opłat pobranych przy udzieleniu finansowania w przypadku, gdy ten przed czasem zakończenia umowy dokonał spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dotyczy to zarówno prowizji, jak i kosztów pośrednictwa oraz innych opłat pobranych przez podmiot finansujący. Pamiętajmy, iż w przypadku pożyczek i kredytów konsumenckich prowizje i opłaty stanowią poważną część kosztów finansowania, dlatego stanowczo domagajmy się zwrotu proporcjonalnej liniowo części tych kosztów w przypadku, gdy dokonaliśmy wcześniejszej spłaty uzyskanego finansowania - dodał Chróstny.

Metoda liniowa najlepsza. Jak to działa?

Zdaniem Prezesa UOKiK, instytucje pożyczkowe i banki powinny stosować przy wyliczeniu zwrotu metodę liniową, gdyż jest to metoda najbardziej zrozumiała dla konsumentów, najprostsza, przejrzysta i sprawiedliwa, a także łatwa do zastosowania przez przedsiębiorców.

Na czym polega metoda liniowa? Instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania – i tę sumę powinna oddać konsumentowi. Przepisy dotyczą pożyczek i kredytów konsumenckich zawartych po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 r.

UOKiK poinformował, że do urzędu docierają sygnały, że część instytucji finansowych już rozlicza się ze swoimi klientami w prawidłowy sposób. Również branża ubezpieczeniowa stosuje metodę liniową przy określaniu wysokości zwrotu składki, gdy klient wypowie umowę w trakcie okresu ubezpieczenia.

Poradnik UOKiK dla konsumentów:
- Konsumencie, jeżeli spłaciłeś kredyt konsumencki lub pożyczkę przed terminem określonym w umowie, sprawdź, czy przedsiębiorca rozliczył się z tobą z pobranych opłat,
- Informację o wysokości kosztów twojego kredytu znajdziesz w tabeli opłat i prowizji,
- Zwrot opłat powinien być proporcjonalny liniowo i dotyczyć prowizji oraz wszystkich opłat, w tym również kosztów przygotowania umowy czy ubezpieczenia,
- Jeżeli przedsiębiorca się z tobą nie rozliczył, złóż reklamację. Możesz powołać się na stanowisko prezesa UOKiK a także na interpretację zasad stosowania art. 49 ukk wydaną w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-383/18 (Lexitor),
- Jeśli twoja reklamacja zostanie odrzucona, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów - możesz również dochodzić swoich praw w sądzie.

Dołącz do dyskusji: Za wcześniej spłaconą pożyczkę lub kredyt należy się zwrot opłat. UOKiK za metodą liniową

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zbigniew
nie wiem czego gosciu jestes prezesem ale zwroty nie zawsze banki zwracaja ALIOR -ZWROT TO JEST KPINA Z WASZEGO PRAWA w sadzie Warszawskim juz siedze od czerwca i nic sie nie dzieje takie to sa zwroty Jedyny BANK KTÓRY COS ZWRACA TO GETIN BANK dostałem bez problemów zwrot PRAWO SWOJE BANKI MAJA SWOJE
Z POWAŻANIEM
odpowiedź