SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownik był karany

Pracodawcy chcą wiedzieć czy zatrudniona osoba była skazana prawomocnym wyrokiem za czyny przeciwko obrotowi gospodarczemu, mieniu, wiarygodności dokumentów i ochronie informacji. Dotychczasowe przepisy na to nie pozwalają.

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownik był karany

„Proponujemy rozszerzenie możliwości uzyskiwania informacji o karalności pracowników” – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z- ca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Nie wykluczone, że szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników dotyczyłby niektórych sektorów, np. instytucji bankowych. Takie zmiany w przepisach rozważa Generalny Inspektor Danych Osobowych.

„Obecnie pracodawca może uzyskać informacje o osobie, której dane zostały zgromadzone w rejestrze karnym, wyłącznie w zakresie niezbędnym do zatrudnienia pracownika, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska. Dlatego kryteria kwalifikacyjne pozwalające uzyskać dane o karalności powinny być rozszerzone. Nie chodzi o zdobywanie wiedzy na temat każdego popełnionego przez pracownika przestępstwa, ale powiązanego z charakterem wykonywanej pracy. W praktyce pracodawcy chcą wiedzieć, czy osoba była skazana prawomocnym wyrokiem za czyny przeciwko obrotowi gospodarczemu, mieniu czy ochronie informacji.

Zainteresowanie pracodawców karalnością pracowników wynika coraz częściej z wprowadzania nowoczesnych sposobów organizacji pracy, przyznawaniem pracownikom dużej swobody i samodzielności w działaniu, udostępnianiem przedmiotów o znacznej wartości oraz dbałością o wizerunek firmy i dobro klientów. Oczywiście żadne zaświadczenie nie daje gwarancji, że osoba jest godna zaufania, ale pozwala sprawdzić jej dotychczasową postawę” – dodaje dr Grażyna Bandurska-Spytek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownik był karany

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ziut
A czy na zasadzie wzajemności ubiegający się o pracę będą mieli dostęp do informacji czy potencjalny pracodawca nie jest oszustem, czy regularnie wypłaca wynagrodzenie, składki ZUS-owskie etc.?
8 8
odpowiedź