SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

W Agorze powstał pierwszy związek zawodowy. Pracownicy spółki, do której należy m.in. “Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl czy radio Tok FM, powołali strukturę NSZZ “Solidarność”.

Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

- Założyliśmy związek zawodowy, by jak najlepiej reprezentować interesy pracowników w kontakcie z pracodawcą. Uznaliśmy, że dotychczasowa formuła kontaktów załogi z pracodawcą - Rada Pracowników - jest niewystarczającym narzędziem do pełnej ochrony interesów pracowników - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Wybieralski, dziennikarz poznańskiego oddziału “Gazety Wyborczej”, który znalazł się w Tymczasowej Komisji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność”.

W skład Komisji weszli jeszcze Łukasz Cynalewski (fotoreporter z oddziału w Poznaniu), Jakub Janiszewski (dziennikarz Tok FM) oraz Wojciech Orliński (dziennikarz “Dużego Formatu”). Wybieralski nie ujawnia, kto został przewodniczącym Związku, ani ile osób dotąd się do niego zapisało.

>>> Agora szykuje serwis ze streamingiem

- Minimalna liczba pracowników niezbędna do założenia związku to 10 osób. Ta liczba została w naszym przypadku przekroczona, ale do pierwszych rozmów z pracodawcą nie zamierzamy ujawniać liczby członków związku. M.in. dlatego, że ona ciągle rośnie, chcą się zapisywać kolejne osoby -
tłumaczy Michał Wybieralski.

- Zarząd Agory został zaproszony do rozmów ze związkiem, czekamy na ustalenie terminu tego spotkania - informuje nas Wybieralski. Agata Szybieniecka z biura prasowego Agory, pytana o reakcję zarządu na powstanie związku, powiedziała nam, że spółka sprawy nie komentuje.

Na przełomie sierpnia i września z należącym do Agory Radiem Złote Przeboje rozstało się kilka osobami (dowiedz się więcej). Jak podał Presserwis, kilka tygodni temu Agora wypowiedziała też umowy o pracę co najmniej kilku fotoreporterom. Z naszych informacji wynika, że na razie nie poinformowano pracowników o planach kolejnych redukcji zatrudnienia w firmie.

Agora jest właścicielem “Gazety Wyborczej”, dziennika “Metro”, kilkunastu czasopism, portalu Gazeta.pl, trzech rozgłośni radiowych (Tok FM, Roxy FM, Złote Przeboje), spółka kontroluje także firmę reklamy zewnętrznej AMS i sieć kin Helios.

W zeszłym miesiącu związek zawodowy założyli też pracownicy redakcji należącego do Ringier Axel Springer Polska redakcji “Faktu” (więcej na ten temat). W tej chwili prowadzą oni rozmowy z zarządem spółki na temat sytuacji w tytułu w przyszłym roku.

Związki zawodowe od lat działają w Presspublice, wydawcy “Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”.  Wydawnictwo to rozpoczęło właśnie proces zwolnień. Pracę ma stracić nawet 120 pracowników, a wynagrodzenia 200 kolejnych osób mają zostać obniżone (dowiedz się więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

189 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
najwyższy czas!!!
9 8
odpowiedź
User
max
krach na czerskiej to tylko kwestia czasu. Zarządzie, podnieść ceny w stołówce i część sama odejdzie, bez zwolnień grupowych. Dać tylko bony zniżkowe głupim stażystom!
9 8
odpowiedź
User
janka
dlaczego GW nic nie pisze o tym? ciekawe!!
9 8
odpowiedź
User
Wojtek Tym.
To przedziwne, że w firmie, która wyrosła dzięki protestowi związkowców do dzisiaj nie było związków zawodowych, a powstanie obecnych owiane jest tajemnica, strachem, czymś "nadzwyczajnym". Nie najlepiej świadczy to tak o załodze, jak i o właścicielu. Niestety, lata i miejsce siedzenia oraz zasobnośc portfela sprawiaja, że bardzo się zmieniamy (nieprawdaż panie Stasiński?).
9 8
odpowiedź
User
GW
Agora po cichu zwalnia ludzi. Najwięcej wywalają z działów internetowych. Oczywiście wszyscy pracowali na umowach śmietnikowych, więc można zwalniać przez telefon.
9 8
odpowiedź