SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

W Agorze powstał pierwszy związek zawodowy. Pracownicy spółki, do której należy m.in. “Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl czy radio Tok FM, powołali strukturę NSZZ “Solidarność”.

Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

- Założyliśmy związek zawodowy, by jak najlepiej reprezentować interesy pracowników w kontakcie z pracodawcą. Uznaliśmy, że dotychczasowa formuła kontaktów załogi z pracodawcą - Rada Pracowników - jest niewystarczającym narzędziem do pełnej ochrony interesów pracowników - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Wybieralski, dziennikarz poznańskiego oddziału “Gazety Wyborczej”, który znalazł się w Tymczasowej Komisji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność”.

W skład Komisji weszli jeszcze Łukasz Cynalewski (fotoreporter z oddziału w Poznaniu), Jakub Janiszewski (dziennikarz Tok FM) oraz Wojciech Orliński (dziennikarz “Dużego Formatu”). Wybieralski nie ujawnia, kto został przewodniczącym Związku, ani ile osób dotąd się do niego zapisało.

>>> Agora szykuje serwis ze streamingiem

- Minimalna liczba pracowników niezbędna do założenia związku to 10 osób. Ta liczba została w naszym przypadku przekroczona, ale do pierwszych rozmów z pracodawcą nie zamierzamy ujawniać liczby członków związku. M.in. dlatego, że ona ciągle rośnie, chcą się zapisywać kolejne osoby -
tłumaczy Michał Wybieralski.

- Zarząd Agory został zaproszony do rozmów ze związkiem, czekamy na ustalenie terminu tego spotkania - informuje nas Wybieralski. Agata Szybieniecka z biura prasowego Agory, pytana o reakcję zarządu na powstanie związku, powiedziała nam, że spółka sprawy nie komentuje.

Na przełomie sierpnia i września z należącym do Agory Radiem Złote Przeboje rozstało się kilka osobami (dowiedz się więcej). Jak podał Presserwis, kilka tygodni temu Agora wypowiedziała też umowy o pracę co najmniej kilku fotoreporterom. Z naszych informacji wynika, że na razie nie poinformowano pracowników o planach kolejnych redukcji zatrudnienia w firmie.

Agora jest właścicielem “Gazety Wyborczej”, dziennika “Metro”, kilkunastu czasopism, portalu Gazeta.pl, trzech rozgłośni radiowych (Tok FM, Roxy FM, Złote Przeboje), spółka kontroluje także firmę reklamy zewnętrznej AMS i sieć kin Helios.

W zeszłym miesiącu związek zawodowy założyli też pracownicy redakcji należącego do Ringier Axel Springer Polska redakcji “Faktu” (więcej na ten temat). W tej chwili prowadzą oni rozmowy z zarządem spółki na temat sytuacji w tytułu w przyszłym roku.

Związki zawodowe od lat działają w Presspublice, wydawcy “Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”.  Wydawnictwo to rozpoczęło właśnie proces zwolnień. Pracę ma stracić nawet 120 pracowników, a wynagrodzenia 200 kolejnych osób mają zostać obniżone (dowiedz się więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

189 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
najwyższy czas!!!
odpowiedź
User
max
krach na czerskiej to tylko kwestia czasu. Zarządzie, podnieść ceny w stołówce i część sama odejdzie, bez zwolnień grupowych. Dać tylko bony zniżkowe głupim stażystom!
odpowiedź
User
janka
dlaczego GW nic nie pisze o tym? ciekawe!!
odpowiedź