SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownicy dentsu po pandemii będą pracować hybrydowo

Po ponad roku pracy zdalnej sieć dentsu, do której należą m.in. takie agencje, jak Carat, iProspect, dentsu X ogłosiła, że nie wróci do poprzedniego modelu pracy biurowej. Po zakończeniu pandemii w dentsu będzie obowiązywał model 60/40, w którym 40 proc. będzie pracy zdalnej.

Article

Dentsu przeszło na pracę zdalną w ciągu dwóch dni - 12/13 marca 2020 roku i od tego czasu większość pracowników pracuje z domów. Biuro, siłownia czy punkt opieki nad dziećmi są dostępne dla chętnych pracowników w Warszawie, lecz z ograniczeniem do 10 proc. pojemności biura i w zgodzie z obostrzeniami krajowymi.

- Od lat promujemy transformację cyfrową marek ale i sposobu działania firm. Pandemia pokazała, że nie zmarnowaliśmy tego czasu. Widzimy, że potrzebna jest dalsza cyfryzacja, platformy ułatwiające współpracę, skalowanie i standaryzację działania firm. Sami intensywnie się zmieniamy- uprościliśmy struktury zarządzania w regionie, wprowadziliśmy międzynarodowy zespół który stanowi Zarząd regionu, powstały centra kompetencyjne eliminujące konieczność posiadania każdej kompetencji na każdym rynku, uwolniliśmy potencjał pracy "borderless" tworząc społeczności międzynarodowe wokół klientów i ekspertów dentsu - mówi Sławomir Stępniewski, CEO dentsu Polska&CEE

W ostatniej ankiecie pracownicy dentsu ocenili rok pracy zdalnej na poziomie 4,3 (w skali 1-5). 75 proc. stwierdziło, że w ten sposób pracuje się lepiej, zauważają wzrost zaangażowania i mają więcej przestrzeni na rozwój własny. 

“Future of Work”, czyli nowy model pracy

Mimo, że trudno określić, kiedy skończy się pandemia to aktualny model pracy zdalnej w dentsu będzie kontynuowany co najmniej do końca maja. Po zakończeniu pandemii Grupa (nie tylko w Polsce, ale też cała sieć) stopniowo będzie dążyła do modelu 60/40.

Prace nad jego wprowadzeniem dentsu planuje uruchomić późną wiosną i wykorzystać czas do wakacji na indywidualne uzgodnienia z zespołami, dostosowanie biura i przygotowanie pracowników. Zmianom ulegną też szkolenia dla nowych pracowników, a menedżerowie otrzymają dedykowane rozwiązania szkoleniowe. 

- Jestem głęboko przekonana, że nowy model jest dobrym rozwiązaniem łączącym oczekiwania pracowników z oczekiwaniami menedżerów. Najbliższe miesiące do maja chcemy wykorzystać na przygotowanie się i wdrożenie tego modelu w taki sposób by po pandemii czerpać z jego atutów w pracy zdalnej i pracy w biurze - mówi Agata Kaczmarska, HR director w dentsu Polska i CEE

W skład dentsu Polska wchodzą marki: Carat, Isobar, iProspect, Red8 Group, Amplifi, Amnet, DDS, dentsu i dentsu X, The Story Lab oraz Propeller Film.  Grupa dentsu działa w 110 krajach na całym świecie, zatrudniając ponad 45 000 ekspertów. W Polsce działa w obecnym kształcie od 2005 roku i zatrudnia około 700 osób obsługujących ponad 200 klientów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy dentsu po pandemii będą pracować hybrydowo

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Korporacyjne pitolenie, a prawda jest taka, że ten sposób jest dla nich tańszy gdyż nie muszą wynajmować biur.
11 1
odpowiedź
User
hybrydowo
Wszyscy zadowoleni na tym zdalnym. Po co nam takie dużo biuro - kawę tylko piją. Wymów powierzchnię. Zaraz napiszę notkę prasową, że inowacja i będziemy hybrydowi.
4 0
odpowiedź
User
Igor Żytka
@mike - nic bardziej mylnego. Biuro nadal będzie do dyspozycji pracowników.
@hybrydowo - wedle ankiety - bardzo zadowoleni. A w biurze mamy świetną kawę. Wpadnij kiedyś. Cukier też jest.
2 4
odpowiedź