SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy TV Republika skarżą się do polityków PiS o brak pensji. Sakiewicz: po narkotykach nie powinno się pisać

Pracownicy Telewizji Republika mieli wysłać listy do premiera, wicepremier i marszałków Sejmu i Senatu z prośbą o interwencję - jak podają - pensji, których ma im nie wypłacać zarząd stacji. Ci odpowiadają, że nie mogą interweniować. - Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów - powiedział Wirtualnemedia.pl o autorach publikacji w "Gazecie Wyborczej" Tomasz Sakiewicz, wiceprezes Telewizji Republika.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

Pisaliśmy o tym, że od kilku miesięcy w Telewizji Republika miały występować problemy z regularną wypłatą pensji. Sytuacja miała się notorycznie powtarzać – pracownicy dostawali środki z dużym opóźnieniem, płatne w ratach - w niewielkich kwotach.

Przed świętami grupa około trzydziestu osób miała z tego powodu zagrozić strajkiem, jeśli kierownictwo nie zacznie wypłacać im pensji na czas. "Gazeta Wyborcza" powołuje się na opinie kilku anonimowych osób (imiona informatorów zostały zmienione), które opowiedziały o dotychczasowych problemach z wypłatą wynagrodzeń.

Zespół ma deklarować, że nie chce już pracować tylko "dla idei”, co często podkreślali, kiedy rozpoczynali swoją przygodę w Republice. Miesięczne, a nawet kilkumiesięczne zaległości w płatnościach miały być normą. Pod koniec listopada grupa ok. 30 osób miała spotkać się i zadecydować, że porozmawia o zaległych im pieniądzach z kierownictwem stacji. Mieli napisać również list do kierownictwa, do którego treści dotarła „GW”.

- W ten wyjątkowy czas, gdy zasiądą państwo przy wigilijnym stole (...), prosimy na chwilę wspomnieć o nas, pracownikach telewizji Republika, którzy od kilku miesięcy nie dostali wynagrodzenia za swoją pracę. Dla nas nie będzie to czas wesoły. Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia co miesiąc, ale w okresie świątecznym są one szczególnie przykre – mieli napisać pracownicy, a list opatrzyli podpisem: „Zgromadzenie Pracowników Telewizji Republika”.

Mieli zastrzec także, że „nie chcą być zmuszeni do drastycznej formy protestu". - Ufamy, że dyrekcja telewizji Republika zaprzestanie zastraszania i szykanowania pracowników – pisali. Dziennikarzom stacji miało chodzić m.in. o maila wysłanego przez dyrektora finansowego Radosława Dobrzyńskiego do jednego z pracowników, który upomniał się o swoje środki, oburzony opóźnieniem w wypłatach. Miał dostać odpowiedź: „może pan odejść i poszukać innej pracy”.

Tomasz Sakiewicz, wiceprezes Telewizji Republika listu pracowników miał nie komentować, ponieważ „pierwszy raz o nim słyszy”. Zapewniał, że w Republice „nie ma zastraszania”. Skontaktował się również wtedy z redakcją Wirtualnemedia.pl i zaprzeczył, jakoby miały występować jakiekolwiek problemy z płatnościami, a nawet jeśli były, to kilka miesięcy temu, a obecnie są regulowane. Poprosił o przekazanie zespołowi „Wyborczej” wiadomości, dziennikowi zarzucał także brak rzetelności w przygotowaniu artykułu.

- Ktoś Was zrobił w konia, a wy bez sprawdzenia piszecie absurdy. Nie liczę na sprostowanie, bo w Waszej gazecie nie przestrzega się żadnych standardów etycznych i dziennikarskich – przekazał za pośrednictwem Wirtualnemedia.pl redakcji „Gazety Wyborczej”.

Listy do premiera, Kancelarii Sejmu i Senatu

Tymczasem pracownicy kopię listu z informacjami o problemach z uregulowaniem płatności mieli wysłać nie tylko do kierownictwa stacji, ale także do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu.

„Wyborcza” napisała w czwartek, że kopia listu pracowników dotarła do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- W odpowiedzi na Pani pytania informujemy, że marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapoznał się z kopią listu dziennikarzy TV Republika do kierownictwa stacji w sprawie problemów z otrzymywaniem wynagrodzenia. Nie może jednak interweniować, ponieważ sprawa ta wykracza poza jego kompetencje i możliwości - odpowiedziało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Kancelarii Senatu.

- Prezes Rady Ministrów nie posiada kompetencji ani narzędzi w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy przez pracodawców nienależących do sektora publicznego, oraz rozstrzygania ewentualnych sporów ze stosunku pracy. Uprzejmie informujemy, że kopia listu pracowników, skierowanego do kierownictwa stacji, wpłynęła do KPRM - potwierdziło nam tę informację Centrum Informacyjne Rządu.

„GW” podaje także, że po publikacji przez nią tekstu o braku wynagrodzeń na czas; w grudniu 2018 roku miała zostać zwolniona ze stacji jedna osoba. Gazeta uważa, że ma to bezpośredni związek z informowaniem jej o sprawie. Spytaliśmy jednego z naszych informatorów, znający kulisy pracy w telewizji. Twierdzi on, że zwolnienie nie miało związku z publikacją.

Sakiewicz: Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów

Poprosiliśmy o komentarz Tomasza Sakiewicza, wiceprezesa Telewizji Republika (oraz redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”). Powiedział nam, że „nie jest zwolennikiem zażywania narkotyków przed pisaniem tekstu”, odnosząc się tym samym do publikacji "Gazety Wyborczej" z ostatniego czwartku:

- Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów. Jeśli chcą pisać anonimy, to ja też napiszę anonimy i wyślę do trzydziestu osób, poproszę o komentarz. To nie jest dziennikarstwo, nie ma sensu zajmować się ludźmi chorymi na głowę - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Anonimowe maile i problemy z wypłatami

Redakcja Wirtualnemedia.pl otrzymywała sygnały o problemach z płatnościami w stacji. Dziennikarze Republiki mieli co jakiś czas otrzymywać na redakcyjny mail anonimowe wiadomości, podpisane „Anonymous Team XVX”, w których ktoś w szczerych słowach komentował sytuację finansowo-obyczajową spółki i wzywał kierownictwo telewizji do uregulowania opłat. Szefowie kanału wysyłali również uspokajające wiadomości, zapewniając, że „zaległości są chwilowe”.

Kilku pracowników Republiki opowiedziało nam wtedy o swoich problemach – mieli dostawać pieniądze w ratach po 200-300 złotych, płacone nieregularnie, co jakiś czas. W związku z tym sami nie potrafili dociec, jakie kwoty powinni otrzymać.

Po grudniowej publikacji „GW” spytaliśmy naszych informatorów, jak obecnie przedstawia się sytuacja z wypłatami od spółki. Kilka osób odpowiedziało nam, że kierownictwo wypłaciło im już wszystkie pieniądze i „są na czysto”. Kilku stwierdziło, że sytuacja się poprawiła, jednak czekają jeszcze na ostatnie przelewy.

Spytaliśmy przed końcem ubiegłego roku o tę kwestię również Tomasza Sakiewicza, odpowiedział, że "problemy dotyczyły sytuacji spółki sprzed pół roku - roku". - Sytuacja finansowa się unormowała - ocenił.

Na koniec 2017 r. kapitał zakładowy spółki składał się z 4,22 mln akcji po 1 zł. Został pozyskany w ramach prawie 30 serii emisji.

TV Republika miała w listopadzie 0,03 % udziału w rynku telewizyjnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy TV Republika skarżą się do polityków PiS o brak pensji. Sakiewicz: po narkotykach nie powinno się pisać

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Małgosia
Do NBP po kasę. Btw, co z gnidami które tam pracują? Jak na przykład Pani Ilona, pan Nisztor, Kania, Terlikowski, pan Sakiewicz. Członkowie zarządu? I ten operator, któremu nic się nie chciało. Ile koszą miesięcznie? I kto przede wszystkim do tej pory utrzymywał ten folwark. Czy Misiewicz tam jeszcze siedzi?
odpowiedź
User
Al
Wyborcza i Agora upadają, knajpy Michnika na granicy bankructwa, Rzeczpospolita pod nienawistnym Hajdarowiczem ledwo dyszy, Ruch znieruchomiał, TV PUBLICZNA w rytmie disco polo... I teraz jeszcze Republika.... No to już chyba zbliża się koniec świata ?
odpowiedź
User
Marek
Czy tacy specjaliści, pracujacy w tak znanej, popularnej i po licznych sukcesach stacji, nie powinni z łatwością znaleźć pracy w innych mediach? Po co oni tam siedzą i listy piszą?
odpowiedź