SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co trzeci polski internauta słucha regularnie podcastów

31 proc. polskich internautów, czyli 9 mln osób, słucha regularnie podcastów. 81 proc. robi to w domu - wynika z badania Tandem Media.

(fot. Pixabay)(fot. Pixabay)

Badanie „Słuchacz podcastów w Polsce 2020” to druga edycja, miesięczny zasięg podcastów wzrósł rok do roku z 27 proc. w 2019 roku do 31 proc. w 2020 roku.

"W samym tylko 2020 roku liczba audycji według katalogu podkasty.info wzrosła aż sześciokrotnie. Warto podkreślić, że słuchalność podcastów w naszym kraju osiągnęła już poziom, który znamy z rynków zachodnich. Zgodnie z danymi Voxnest Polska jest wśród dziesięciu najdynamiczniej rozwijających się podcastowo rynków na świecie” - mówi cytowany w komunikacie Michał Dobrzański, szef działu badań Tandem Media.

65 proc. wszystkich słuchaczy to osoby, które zaczęły przygodę z podcastami w ciągu ostatniego roku. Zainteresowaniu podcastami sprzyjały ostatnie wydarzenia – 27 proc. badanych wskazało, że w okresie pandemii poświęcają więcej czasu na słuchanie. Jednocześnie pandemiczne okoliczności zdecydowały o tym, że podcasty najczęściej słuchane były w domu (81 proc.), a korzystanie ze smartfona nieco spadło na rzecz laptopa (47 proc. smartfon vs 26 proc. laptop).

Jak pisze Tandem Media, o popularności podcastów decyduje wiele czynników. Do najważniejszych można zaliczyć stały dostęp Polaków do internetu i powszechną „smartfonizację". Istotne jest też – częściowo związane z pandemią – zmęczenie ekranami, prowadzące do poszukiwań atrakcyjnych treści audio, które jednocześnie oszczędzają i gospodarują wolny czas. Niemal połowa słuchaczy podcastów włącza je dla rozrywki, żeby odpocząć i zrelaksować się, a ponad jedna trzecia chce dzięki nim dowiedzieć się więcej o świecie.

„Ulubione tematy podcastów w 2020 r. deklarowane przez uczestników badania to: historia i społeczeństwo, psychologia, lifestyle, kryminały, wiadomości i polityka, muzyka oraz zdrowie” - mówi cytowany w komunikacie Radosław Sączek, szef działu produkcji komercyjnych treści audio Tandem Media.

"Bardzo atrakcyjna dla reklamodawców grupa konsumentów"

Tandem Media podkreśla, że słuchacze podcastów to bardzo atrakcyjna dla reklamodawców grupa konsumentów. Połowa słuchaczy to osoby z wyższym wykształceniem, a 57 proc. to użytkownicy w wieku powyżej 35. roku życia (wzrost w porównaniu z 2019 rokiem o dziewięć punktów procentowych).

Co istotne, odbiorcy podcastów pod względem wiarygodności najwyżej stawiają właśnie to medium, choć wysoko uplasowały się również portale informacyjne oraz radio.

Większość badanych deklarowała również kontakt z reklamą związaną z podcastami - aż 69 proc. akceptuje ją w postaci cyklu lub odcinka sponsorowanego, a 68 proc. - rekomendacji konkretnej marki przekazywanej przez twórcę audycji.

Badanie zaprojektowane przez brokera kinowo-radiowo-podcastowego Tandem Media wykonało Publicis Groupe w listopadzie 2020 ub.r. Respondenci to 6365 internautów w wieku powyżej 15 lat.

Dołącz do dyskusji: Co trzeci polski internauta słucha regularnie podcastów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Na pohybel ambrozji
Najlepsze są podkasty Wielguckiego.
odpowiedź
User
Talia
Potwierdzam, słucham podczas wykonywania codziennych nudnych czynności w domu, zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego albo pośmiać, teraz jest duży wybór więc każdy znajdzie coś dla siebie.
odpowiedź
User
Michał
Królem podcastów jest chyba Dariusz Rosiak, który przy bardzo wąsko tematycznym, wcale nie popularnym i atrakcyjnym profilu audycji kasuje na Patronite ok 80 tys. zł miesięcznie, podobnie wielu byłych Trójkowych osobowości, ale generalnie podcasty są znakiem czasów w których żyjemy, a ilość i różnorodność powoduje, że stają się one bardzo masowym nośnikiem informacji, wiedzy i rozrywki. Ja osobiście bardzo lubię i polecam
odpowiedź