SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie połowa dzieci w wieku od 4 do 9 lat korzysta ze smartfona

Ze smartfonów korzysta 42,7 proc. dzieci w wieku 4-9 lat. W grupie między 10. a 15. rokiem życia jest to już 91,5 proc. - wynika z Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów. Wśród osób 65+ smartfona używa 33,4 proc. badanych.

W grupie wiekowej 16-24 lata smartfona używa 98,1 proc., wśród osób między 25-34 lata jest to 96,8 proc. Wśród 35-44-latków z takiego telefonu korzysta 94,8 proc., a w wśród osób 45-54 lata – 88,5 proc. Smartfona używa 72,1 proc. Polaków w wieku 55-64 lata. Wśród osób najstarszych, powyżej 65 lat, takie urządzenie jest w użyciu 33,4 proc. badanych.

Z komputerów (PC, laptop, tablet) korzysta 65,7 proc. dzieci w wieku 4-9 lat, 92,1 proc. w wieku 10-15lat oraz 93,7 proc. w grupie wiekowej 16-24. Wśród osób w wieku 25-34 lata komputera używa 89,8 proc., w grupie 35-44 – 83,8 proc., a wśród 45-54-latków – 72 proc. W grupie wiekowej 55-64 lata z takiego sprzętu korzysta 51,7 proc., a wśród osób 65 lat i więcej- 19 proc.

Najwięcej osób korzysta z laptopa w grupie wiekowej 16-24 lata – aż 86,9 proc., najmniej natomiast wśród osób 65 lat i więcej - jedynie 14 proc.

Tablety są najpopularniejsze w grupach wiekowych 4-9 lat (27,9 proc.) i 10-15 lat (27,8 proc.). Wśród ogółu osób w wieku 4+, korzystający z tabletów stanowią 13,5 proc. tej populacji.

Z konsoli do gier najpowszechniej korzysta grupa 10-15 lat (25,8 proc.). Wśród osób 65+ odsetek korzystających z konsoli wynosi już tylko 0,4 proc.

„Skutki korzystania z telefonów przez najmłodszych są szeroko dyskutowanym tematem, dotyczącym coraz większej liczby osób. Zgodnie z deklaracjami rodziców, obecnie już prawie 43 proc. dzieci w wieku 4-9 lat ma kontakt z ekranem smartfona. W przypadku tak angażującego urządzenia, jakim jest smartfon, nakładanie przez rodziców limitów i kontrola rodzicielska mogą być wyzwaniem. Kolejnym popularnym ekranem wykorzystywanym przez najmłodszych jest tablet – wśród dzieci 4-9 i 10-15 lat jego popularność jest dużo wyższa niż wśród ogółu osób w wieku 4 lata i więcej” – komentuje Maja Kurzelewska, dyrektor Departamentu Badań i Analiz.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu 2021 roku. KIM powstał w odpowiedzi na potrzeby szeroko rozumianego rynku mediów w Polsce. Instytut w sposób ciągły prowadzi pomiary korzystania z radia, telewizji i internetu dostosowane do współczesnego modelu konsumpcji mediów. KIM bada zarówno odbiór tradycyjny, jak również poprzez VOD, podcasty, aplikacje i serwisy.

Flagowym projektem KIM jest Badanie Założycielskie, największe i najbardziej kompleksowe badanie konsumpcji mediów w Polsce, realizowane na w pełni losowej reprezentatywnej próbie gospodarstw domowych TERYT GUS. Jest to jednoźródłowe badanie ciągłe, które w sposób maksymalnie transparentny, adekwatny do wymogów współczesnego rynku opisuje korzystanie z mediów. Instytut mierzy i bada zachowania konsumenta w odniesieniu do różnych mediów (radia, telewizji, internetu) jednocześnie i na największą jak dotąd skalę w kraju.

Dane pochodzą z badania, które objęło reprezentatywną próbę 17 143 osób. Przeprowadzono wywiady z osobami w wieku od 4. roku życia na temat indywidualnej konsumpcji treści mediowych oraz użytkowania poszczególnych urządzeń do ich odbioru.

Dołącz do dyskusji: Prawie połowa dzieci w wieku od 4 do 9 lat korzysta ze smartfona

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CC
To jeszcze pikuś. Gorzej jak rodzice zupełnie nie zwracają uwagi, na to co dzieciaki robią z tymi telefonami (instalują samodzielnie gry niedostosowane do ich wieku, zakładają powszechnie konta w sieciach społecznościowych, mimo że jest to wbrew regulaminom tych serwisów, gdzie minimalny wiek to 13 lat). Najgorsze że większość rodziców nie ma nawet pojęcia, iż współczesne smartfony (z systemami Android czy iOS) mają rozbudowane wbudowane systemy kontroli rodzicielskiej lub jest zbyt leniwa/nieodpowiedzialna, aby je w ogóle włączyć. Może przydałyby się jakieś pogadanki/szkolenia na ten temat dla rodziców w trakcie szkolnych wywiadówek?
odpowiedź
User
Katarzyna F.
Znowu doskonała robota, brawo KIM!
odpowiedź