SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie połowa firm ocenia, że opóźnione płatności wpływają negatywnie na ich działalność

43 proc. małych i średnich firm ocenia, że w pandemii płatność opóźniona już o 21-30 dni negatywnie wpływa na ich działalność - wynika z badania firmy Kaczmarski Inkasso, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.

fot. Shutterstock.comArticle

Badanie pokazuje, że negatywny wpływ na działalność małych i średnich firm, szczególnie w pandemii, ma "płatność opóźniona już o 21-30 dni". Ocenia tak 43 proc. z nich. Dla 1/3 "poziom wrażliwości finansowej jest niższy i wynosi maksymalnie 20 dni". Ankietowani przedsiębiorcy deklarowali, że w ciągu ostatnich 2 lat skierowali do profesjonalnej windykacji od 1 do 500 faktur.

Według autorów badania pandemia sprawiła, że "firmy intensywnie szukają dopływu gotówki z różnych źródeł" - przebranżawiają się, wchodzą w nisze rynkowe, przenoszą działalność do Internetu. Wielu "skrupulatniej dochodzi też pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach u kontrahentów, korzystając z windykacji polubownej".

53 proc. badanych wybiera firmy windykacyjne głównie na podstawie wcześniejszych doświadczeń, jakie z nimi mieli, ale też w oparciu o własną analizę rynku i ofert (45 proc.). Ponad 1/3 decyduje się na współpracę po rekomendacjach innego przedsiębiorcy, a 15 proc. bierze pod uwagę opinie znajomych i rodziny. Z kolei po 9 proc. korzysta z takich usług pod wpływem reklamy i wskazówek firm doradczych.

Przedsiębiorcy pytani o najważniejsze korzyści ze współpracy z firmą windykacyjną wymieniali m.in. "skuteczność działania" (50 proc. wskazań), dostęp do profesjonalnych narzędzi windykacyjnych – prawie 1/3 odpowiedzi oraz znajomość prawa i jego stosowania (29 proc.).

Z kolei respondenci, którzy mają negatywne doświadczenia ze współpracy z firmami windykacyjnymi wskazali na wysokie koszty współpracy (30 proc.), długi czas odzyskiwania należności (24 proc.) oraz brak skuteczności (23 proc.). 16 proc. badanych firm podkreślało "brak informacji o prowadzonych działaniach windykacyjnych", 2 proc. - było niezadowolonych z konieczności zawarcia długoterminowej umowy.

Badanie „Jak MŚP korzysta z windykacji” zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Mands na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w grudniu 2020 r. na reprezentatywnej grupie 300 małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnich dwóch latach korzystały z usług firm windykacyjnych. Ankietę zrealizowano metodą CAWI/CATI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie połowa firm ocenia, że opóźnione płatności wpływają negatywnie na ich działalność

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan
I jak tu prowadzić firmę jak wszyscy są opóźnieni a ja też muszę płacić, a nie uśmiecha mi się zaciągać kredytów?
odpowiedź
User
Ania
I jak tu prowadzić firmę jak wszyscy są opóźnieni a ja też muszę płacić, a nie uśmiecha mi się zaciągać kredytów?
Są inne sposoby, kredyt nie jest koniecznością.
odpowiedź
User
Janek
Jakie inne sposoby masz na myśli?
odpowiedź