SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premier, Fakt i Dziennik kontra Newsweek

W najnowszym numerze tygodnika "Newsweek" (Axel Springer) premier Jarosław Kaczyński na okładce został zestawiony z Władimirem Putinem.

W artykule Aleksander Kaczorowski, wicenaczelny tygodnika, porównuje styl jego rządzenia do rządów prezydenta Rosji. "Instrumentalne traktowanie prawa, autorytarny styl, lekceważenie woli wyborców, gra na nacjonalistycznej strunie - podobieństwa między rządzącymi Polską i Rosją są niepokojąco liczne" - podał portal gazeta.pl.

We wtorkowym wydaniu dziennika "Fakt" (gazeta tego samego wydawcy) redaktor naczelny Grzegorz Jankowski napisał, że porównywanie Kaczyńskiego do Putina, a sytuacji w Polsce do sytuacji w Rosji jest niesprawiedliwe i fałszywe. - Dzisiejsza Rosja to notoryczne łamanie praw człowieka (...). Czy faktycznie można do tego porównywać nadmierny (...) legalizm w nieuznawaniu zwycięstwa Hanny Gronkiewicz-Waltz? - pisze Jankowski.

Z tekstem Kaczorowskiego polemizował także we wczorajszym "Dzienniku" publicysta Cezary Michalski, pisząc: - To, co robi Newsweek, nie jest porządnym dziennikarstwem. To filozofowanie i krojenie chleba siekierą.

Premier: za dużo Niemców w polskiej prasie
Artykuł nie spodobał się też premierowi. Jarosław Kaczyński we wtorek w "Sygnałach Dnia" zaapelował do wydawców i dziennikarzy o zaprzestanie ataków na jego rząd.

Premier zaznaczył, że w Polsce jest wolność prasy, nie ma cenzury. Każdy może pisać co chce, jednak wyrażanie opinii nie może mijać się z prawdą.

Zauważył jednak, że niekorzystne opinie o jego rządzie wynikają w dużej części z nieuzasadnionych ataków ze strony niektórych mediów. Dodał, że nawet w poważnych tygodnikach pojawiają się opinie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

Jarosław Kaczyński występując w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia zauważył, że w Polsce znaczna część prasy należy do niemieckich wydawców. Szef rządu zaznaczył, że trzeba się zastanowić, czy nie należałoby zahamować tego zjawiska.

Naczelny "Newsweeka": Antyniemieckie fobie premiera
Michał Kobosko, redaktor naczelny "Newsweek Polska" dla gazeta.pl: - Przykro to mówić, ale radiowy wywiad premiera Kaczyńskiego tylko potwierdził niektóre tezy naszego artykułu. Chodzi zwłaszcza o wątki dotyczące jego stosunku do Niemiec. Wprawdzie premier odnosił się do działalności prasy, ale w jego wypowiedzi nie po raz pierwszy przebijały się antyniemieckie fobie i obawa przed naszym największym sąsiadem. Moim zdaniem to postawa, która nie pomaga Polsce. Nasza droga do Europy wiedzie przez Niemcy.

Premier mówił wprawdzie, że jest przyzwyczajony do krytyki, ale z jego wypowiedzi, słów, argumentów, tonu widać, że bardzo źle ją znosi. Obawiam się też, że premier nie do końca rozumie, na jakich zasadach działają media. Apel do dziennikarzy o nieatakowanie jego rządu to zupełne nieporozumienie. Jesteśmy polską edycją amerykańskiego magazynu opinii i zawsze działamy zgodnie ze standardami amerykańskiego Newsweeka. Jedną z zasad jest patrzenie władzy na ręce, niezależnie od tego, z jakiej opcji politycznej ta władza pochodzi. Gdy pojawią się przyczyny, żeby krytycznie napisać o PO czy Lewicy, na pewno będziemy to robić.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Premier, Fakt i Dziennik kontra Newsweek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl