SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Presspublica do PBC: dlaczego czytelnictwo „Uważam Rze” jest tak niskie?

Presspublica uważa, że wyniki czytelnictwa „Uważam Rze” podawane przez Polskie Badania Czytelnictwa są zbyt niskie w porównaniu ze sprzedażą tygodnika. Wydawnictwo zwróciło się do PBC z prośbą o przeanalizowanie tej rozbieżności.

Presspublica do PBC: dlaczego czytelnictwo „Uważam Rze” jest tak niskie?

„Uważam Rze” do badania czytelnictwa, które na zlecenie Polskich Badań Czytelnictwa prowadzi Millward Brown SMG/KRC, zostało włączone w lipcu - pół roku po pojawieniu się na rynku. Pierwsze wyniki tytułu nie są imponujące - w segmencie tygodników opinii udało mu się wyprzedzić tylko „Forum”.


Tymczasem pod względem sprzedaży „Uważam Rze” bardzo szybko wszedł do ścisłej czołówki tygodników opinii. Z danych ZKDP wynika, że w I półroczu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem magazynu wynosiło prawie 130 tys. ezg. W większych liczbach egzemplarzy sprzedawały się tylko „Polityka” i „Gość Niedzielny” (zobacz szczegółowe dane).

Zdaniem wydającej „Uważam Rze” Presspubliki taka dysproporcja jest nieuzasadniona. Firma skierowała do prezesa Polskich Badań Czytelnictwa prośbę, żeby działające przy PBC zespoły ekspercki i metodologiczny przeanalizowały tę różnicę. „Mamy nadzieję, że analiza pozwoli na eliminację rozbieżności, a w konsekwencji na przedstawienie rynkowi wiarygodnych danych czytelnictwa tygodników” - czytamy w informacji Presspubliki.

Adam Wojdyło, prezes zarządu Polskich Badań Czytelnictwa, uważa, że jakiekolwiek sugestie podważające prawdziwość i neutralność badań czytelnictwa w Polsce są nieuzasadnione. - Przecież nie jest tak, że zrobiliśmy osobne badanie dla „Uważam Rze” , tylko w ramach jednego badania o spójnej, niezmiennej metogologii pytamy co miesiąc o ponad 200 tytułów. Dlaczego więc mielibyśmy właśnie teraz, w lipcowej fali, zmieniać coś w tym projekcie? - pyta Wojdyło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. - A Andrzej Ryk, kierujący obecnie działem marketingu Presspubliki, w połowie lat 90. brał udział w opracowywaniu metodologii tego badania. Dlatego w Presspublice na pewno dobrze wiedzą, jak ono przebiega. Więc tym mniej rozumiem, dlaczego zgłaszają zastrzeżenia co do prawdziwości wyników - mówi.

Wojdyło informuje, że prośbę o analizę wyników czytelnictwa „Uważam Rze”, razem ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, przekazał właśnie naukowcom uniwersyteckim tworzącym zespół ekspercki przy PBC. Za kilka dni powinny być znane ich opinie na temat tych danych. - Wtedy zaprosimy Presspublikę do wspólnego zastanowienia się, dlaczego wyniki „Uważam Rze” z lipca wyszły takie a nie inne. Jednak pewne trendy i prawidłowości w czytelnictwie tego tygodnika będzie można zauważyć dopiero po kilku miesiącach - przyznaje prezes PBC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Presspublica do PBC: dlaczego czytelnictwo „Uważam Rze” jest tak niskie?

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolek
bo to jest firma podległa. Sondazownie tez wyniki z powietrza:P. Pachołki i tyle.
odpowiedź
User
łże-liberał
Bo to jest układ i szara sieć, a wszystko przykrywa sztuczna mgła.

Sprawą powinien zająć się Zespół Macierewicza
;)
odpowiedź
User
Jacek Chołoniewski
Wiem dlaczego "Uważam Rze" ma tak słabe wyniki czytelnictwa. Zainteresowanych proszę o kontakt pod 605 440 839.

Jacek Chołoniewski - szef firmy Estymator, która przez wiele lat wykonywała rzetelne badania mediów (w tym czytelnictwa prasy).
odpowiedź