SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkcja w sierpniu będzie wyższa

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest pozytywnie, choć gorzej niż przed rokiem - podał GUS.

Produkcja w sierpniu będzie wyższa

„Nastroje wśród przedsiębiorstw przemysłowych są lepsze niż wynikałoby z opublikowanych kilka dni temu danych o produkcji przemysłowej w lipcu (wzrost o 1,8 proc.). Może to oznaczać, że wzrost produkcji w sierpniu będzie wyższy niż w lipcu”– mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Niepokoi, że firmy przemysłowe, budowlane i handlowe, sygnalizują wzrost problemów z egzekwowaniem należności. Dlatego należy spodziewać się pogorszenia ich płynności finansowej, szczególnie w mniejszych firmach. Przedsiębiorstwa sygnalizują również zmniejszenie zatrudnienia. Odbije się to rykoszetem na konsumpcji. Ważne jest więc, aby rząd jeszcze przed wyborami przedłużył obowiązywanie najbardziej efektywnych rozwiązań  ustawy antykryzysowej na kolejne lata. Pozwoli to na utrzymanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego, nawet jeśli będzie niewielkie. Takie rozwiązania są konieczne. Tym bardziej, że turbulencje na rynkach finansowych w lipcu i sierpniu wystraszyły konsumentów. Klimat koniunktury w handlu nadal jest słaby, a firmy wskazują na spadek bieżącej sprzedaży. Słabnie także klimat koniunktury w budownictwie, mimo że ciągle na inwestycje infrastrukturalne płyną duże środki. Firmy z tej branży zapowiadają zwolnienia pracowników albowiem koszty zatrudnienia są bardzo wysokie.  Nie narzekają natomiast na utrudnienia w dostępie do kredytów. To w kontekście turbulencji na rynku finansowym dobra informacja” – dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Produkcja w sierpniu będzie wyższa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl