SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Produkująca papierosy Marlboro firma Altria inwestuje w producenta marihuany

Amerykańska firma Altria Group, produkująca papierosy Marlboro kupiła 45 proc. udziałów w kanadyjskiej spółce Cronos Group, zajmującej się produkcją marihuany. Zapłaciła za nie 1,8 mld dolarów.

Article

Altria Group informując, że kupuje 45 proc. udziałów w produkującej marihuanę firmie Cronos Group uzasadniła, że inwestycja ta jest „ znakiem nowego świata, w którym przedsiębiorstwo tytoniowe musi konkurować”.

Jak podaje CNBC, firma rozważa także inwestycję w firmę Juul, produkującą e-papierosy. Rozmowy te zamierza zakończyć do końca roku.

Wg informacji Altria, w USA sprzedaż papierosów spada, a klienci wybierają inne produkty, takie jak konopie i e-papierosy ( w części Stanów w USA nie obowiązuje zakaz posiadania używania marihuany).

- Dochody z inwestycji firmy Altria pozwolą nam na szybszą ekspansję globalnej infrastruktury i dystrybucji, a jednocześnie zwiększą inwestycje w badania i rozwój oraz marki, które będą rezonować z naszymi konsumentami - powiedział CEO Cronos, Mike Gorenstein.

Wramach umowy Altria ma prawo do zwiększenia liczby udziałów w firmie Cronos do ok. 55 proc, po 19 dolarów za akcję.
Cronos ma swoją siedzibę w Toronto. W ramach umowy Altria będzie mogła wymienić czterech członków zarządu Cronos, w tym jednego niezależnego dyrektora.

Transakcja między firmami Altria i Cronos jest jedną z serii rozmów prowadzonych przez przemysł w USA, gdzie zagrożenie wzrostem konopi ma duże znaczenie dla ugruntowanych gałęzi przemysłu, w tym tytoniu, napojów gazowanych i piwa.

Altria ogłosiła również plany zaprzestania stosowania produktów e-papierosów MarkTen i Green Smoke oraz nikotyny doustnej Verve, powołując się na wyniki finansowe tych produktów. Firma zapowiedziała, że chce ponownie skoncentrować się na bardziej atrakcyjnych możliwościach związanych z produktami tytoniowymi o zmniejszonym ryzyku.

W związku z tymi krokami, Altria spodziewa się, że w czwartym kwartale odnotuje jednorazową opłatę z tytułu podatku w wysokości około 200 mln dolarów. Większość opłaty będzie stanowiła odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości i będzie wyłączona ze skorygowanych zysków spółki. W piątek akcje Cronos wzrosły o 22 proc., a akcje Altria zyskały 1,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Produkująca papierosy Marlboro firma Altria inwestuje w producenta marihuany

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wert
Czekam aż do mojego IQOSa będą wkłady z marihuaną. Byłby miły dodatek weekendowy ;)
9 8
odpowiedź