SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Program konwergencji: Stopa bezrobocia wzrośnie do 9,2 proc. w 2010 wg metody Eurostatu

Przyjęta w poniedziałek przez rząd aktualizacja programu konwergencji przewiduje, że stopa bezrobocia mierzona według metodologii Eurostatu zwiększy się w tym roku do 9,2% wobec 8,2% w ub.r., zaś w kolejnych latach wyniesie odpowiednio: 9,3% i 8,9%.

Mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), stopa bezrobocia utrzyma się w latach 2011-2012 na poziomie nieco po niżej 10,0% (wobec 8,2% w 2009 r., co oznaczało wzrost o 1,1 pkt r/r) , podano także.

"Związane jest to z rosnącą aktywności Polaków, m.in. wskutek ograniczenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i zwiększenia udziału populacji w wieku 25-44 lat w strukturze ludności w wieku produkcyjnym. Wynika to również z efektu 'chomikowania pracy'" - czytamy w dokumencie.

Stopa bezrobocia mierzona według BAEL wzrosła w III kw. 2009 roku do 8,1% z 7,9% odnotowanych kwartał wcześniej. Zharmonizowana stopa bezrobocia, mierzona przez Eurostat, wzrosła w Polsce do 8,9% w grudniu 2009 r. (z 8,8% miesiąc wcześniej), zaś stopa bezrobocia rejestrowanego (wg GUS) wyniosła w grudniu 11,9% (przy czym resort pracy spodziewa się jej wzrostu do 12,8% w styczniu).

Program konwergencji przewiduje przy tym, że liczba zatrudnionych wzrośnie w tym roku o 0,3 tys. osób, a w kolejnych latach - odpowiednio o 1,0 tys. i 1,4 tys.

Rząd zakłada również, że poprawie sytuacji na rynku pracy będzie towarzyszyć "umiarkowany wzrost wynagrodzeń". "Pewne przyspieszenie nastąpi w latach 2011-2012, jednak ich tempo wzrostu będzie niższe niż w latach 2006-2008. Będzie to związane z utrzymywaniem się relatywnie wysokiej stopy bezrobocia […] Czynnikiem ograniczającym wzrost funduszu płac w skali gospodarki ogółem będzie także planowane zamrożenie w cenach stałych funduszy wynagrodzeń w sektorze publicznym" - czytamy dalej w dokumencie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Program konwergencji: Stopa bezrobocia wzrośnie do 9,2 proc. w 2010 wg metody Eurostatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl