SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Program "Pamiętaj o Sercu"

Projekt edukacji zdrowotnej w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego na lata 2003-2005 "Pamiętaj o Sercu"

Projekt edukacji zdrowotnej w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego "Pamiętaj o Sercu" zakrojony jest na skalę bezprecedensową w Europie. Po pierwsze dlatego, że adresowany jest do wszystkich grup społeczeństwa: dorosłych, młodzieży i osób starszych. Po drugie dlatego, że realizowany jest przy aktywnym udziale wszystkich mediów.

Od startu Programu "Pamiętaj o Sercu" pod koniec sierpnia b.r. na łamach prasy, antenach radiowych i w programach telewizyjnych ukazały się liczne publikacje i relacje upowszechniające wiedzę o czynnikach ryzyka chorób układu krążenia oraz zasadach profilaktyki. Obecnie przed środowiskiem mediów staje jeszcze większe zadanie, bowiem aby z myślą o zdrowiu trwale zmienić styl życia społeczeństwa, nie wystarczy napisać czy powiedzieć czegoś raz. Upowszechnianie wiedzy to powtarzanie pewnych informacji po wielekroć i to w formie i językiem dla ludzi atrakcyjnym i zrozumiałym. Dla mediów zainteresowanych na co dzień wiadomościami sensacyjnymi jest to wielkie wyzwanie.

Podstawowym założeniem omawianego projektu edukacji zdrowotnej jest dotarcie z wiedzą o przyczynach powstawania i możliwościach zapobiegania chorobom układu krążenia, do możliwie największej liczby Polaków. Stąd głównym elementem projektu jest całoroczna, przewidziana na rok 2005, edukacyjna kampania społeczna "Pamiętaj o sercu" objęta patronatem Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W wyniku porozumienia od stycznia 2005 roku rozpocznie się emisja spotów telewizyjnych i radiowych. Kampania społeczna prowadzona w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu będzie wspierana przez kampanię informacyjną prowadzoną w prasie i mediach elektronicznych.

W trakcie kampanii emitowane będzie 12 spotów telewizyjnych i 11 spotów radiowych. W ten sposób tematy poszczególnych spotów układają się w, łatwy do zapamiętania i sugestywny, dekalog dla zdrowego serca:

1. Ciśnienie pod kontrolą - Pamiętaj, że skurczowe ciśnienie tętnicze powinno być niższe od 140, a rozkurczowe od 90 mm Hg. Systematycznie kontroluj swoje ciśnienie!

2. Cholesterol w normie - Pamiętaj, żeby twój poziom cholesterolu był niższy od 200mg/dl. Tym sposobem ograniczysz ryzyko zawału. Stosuj odpowiednią dietę i nie zapominaj o aktywności fizycznej!.

3. Badania okresowe - Pamiętaj, że znajomość prawidłowych wartości cholesterolu i ciśnienia tętniczego nie wystarczy. Badaj się okresowo i stosuj do ewentualnych zaleceń lekarzy!

4. Zdrowa dieta - Pamiętaj, że zdrowa dla serca dieta to więcej produktów roślinnych i ryb, mniej mięsa i tłuszczów zwierzęcych w codziennym jadłospisie. Wybieraj warzywa i owoce!

5. Nadwaga - Pamiętaj, że właściwa dieta i regularny wysiłek fizyczny pomagają utrzymać dobrą sylwetkę i zapobiec cukrzycy oraz chorobom układu krążenia. Zrzuć zbędne kilogramy!

6. Aktywność fizyczna - Pamiętaj, że sport na ekranie telewizora nie wystarcza. Szybki marsz, jazda rowerem lub inny umiarkowany wysiłek fizyczny, trwający przynajmniej trzydzieści minut dziennie, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Mniej ruchu - to krótsze życie. Bądź aktywny!

7. Palenie - Pamiętaj, że dym z twojego papierosa zatruwa nie tylko ciebie. Paląc przy dziecku, odbierasz mu szansę na zachowanie zdrowego serca. Rzuć palenie!

8. Stres - Pamiętaj, że nadmiernie wyczerpująca praca to stres zagrażający układowi krążenia. Codzienne zmęczenie równoważ codziennym odpoczynkiem!

9. Profilaktyka a leczenie - Pamiętaj, że ambulans nie zawsze dojedzie na czas. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

10.  Nie tylko ty - Pamiętaj o swoim sercu i sercach twoich bliskich. Są wam potrzebne

Bohaterami kampanii są Kazik i Halinka, sympatyczne, typowe polskie małżeństwo oraz dwójka ich dzieci. Zaś przewodnikiem po kampanii, dającym jej naukową wykładnię, jest Profesor Kardio, którego wizerunek jest zarazem logotypem projektu i kampanii "Pamiętaj o Sercu".

Uzupełnieniem kampanii radiowej i telewizyjnej są ulotki edukacyjne Programu, wydane w analogicznych do spotów, 9 wariantach tematycznych.

Dołącz do dyskusji: Program "Pamiętaj o Sercu"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl