SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSZ rozbraja rosyjskie kłamstwa: nie będzie deportacji ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym

Rosyjska propaganda produkuje fałszywe dokumenty, z których wynika, że Ukraińcy w wieku 18-60 lat, przebywający w Polsce, wkrótce zostaną deportowani. - To dezinformacja, pisma są sfałszowane - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Osobne oświadczenie, utrzymane w tym samym tonie, ale dotyczące innych fejkowych dokumentów, opublikował Mazowiecki Urząd Marszałkowski. Sfałszowane pisma urzędowe krążą w sieci, ale pokazuje je także rosyjska telewizja.

Fot. PixabayArticle

W sieci krążą obecnie co najmniej dwa sfałszowane pisma. O pierwszym z nich informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze. To zdjęcie, udające oficjalny dokument MSZ, w myśl którego polskie władze mają dać uchodźcom z Ukrainy 10 dni na wyjazd z naszego kraju. Jeśli nie wyjadą - „mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, którzy nadają się do wojska, zostaną zidentyfikowani, znalezieni i wysłani do służby wojskowej w AFU” – brzmi fałszywa informacja.

MSZ zdecydowanie to dementuje: - Pojawiające się w mediach społecznościowych wpisy, według których Ukraińcy UA w wieku 18-60 lat mają być deportowani z Polski to dezinformacja. Fotografie mające potwierdzić te tezy zostały sfałszowane, a przedstawione dokumenty są nieprawdziwe - zapewnia resort na Twitterze.

Dementuje też mazowiecki Urząd Marszałkowski

Drugie „pismo” udaje oficjalny dokument marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika. Dotyczy tego samego: rzekomego deportowania mężczyzn z Ukrainy, w wieku 18 – 60 lat, na podstawie nieistniejącego porozumienia między rządami polskim, a ukraińskim. Sfałszowany dokument zawiera jednak błędy: zamiast „województwo” napisano w nim z rosyjska „wojewodstwo”; brakuje też adresatów. Dokument krąży po sieci, trafia na e-maile, ale także został pokazany w niedzielę w jednym z kanałów rosyjskiej telewizji.

W prawie tej fałszywki sprostowanie zamieścił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. „Informujemy, że pismo to jest sfałszowane, a sama informacja jest przykładem fake newsa i próbą dezinformacji. Marszałek województwa nigdy nie podpisywał żadnego pisma w tej sprawie. Takie pismo nie powstało również w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego. W obliczu zaistniałej sytuacji dziś marszałek województwa poinformuje o zajściu stosowne służby” - czytamy w dementi.

Rosyjska propaganda rozkręca się

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już w połowie czerwca informowało, że coraz bardziej uaktywnia się rosyjski aparat propagandowy. Po kilkutygodniowej względnej ciszy, notowany jest kolejny wzrost aktywności rosyjskiego aparatu propagandowego, skutkujący licznymi działaniami, mającymi na celu przedstawienie Polski w negatywnym świetle - alarmuje Centrum. W okresie pomiędzy 6 a 13 czerwca zidentyfikowanych zostało pięć głównych fałszywych linii rosyjskiej narracji. Jedna z nich mówi o tym, że Polska utrudnia rozmowy Rosji z Ukrainą, mające doprowadzić do zawarcia pokoju, inna - iż pod pozorem udzielania pomocy, Polacy planują zaanektować Ukrainę.

Kilka dni temu Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, na Twitterze przypominał, iż „Moskwa gra fałszywymi informacjami”, by spowodować zamęt w szeregach wojsk Ukrainy, a także wśród ich sojuszników. Dodał także, iż w ostatnich dniach coraz więcej kłamliwych treści przedostaje się do odbiorców na Zachodzie. Wskutek tego media zaczynają publikować teksty, które sugerują, że wojna się kończy sukcesem Rosji. - To miała być szybka i łatwa wojna. Ukraina jednak stawia skuteczny opór, inwazja idzie powoli. Tempa nabiera natomiast wojna informacyjna, którą Rosja prowadzi nie tylko przeciwko Ukrainie, ale na całym świecie - napisał Żaryn.

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego br.

Dołącz do dyskusji: MSZ rozbraja rosyjskie kłamstwa: nie będzie deportacji ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Powinni walczyc za swoj kraj.
odpowiedź
User
Zabobon
To powinna być prawda.
odpowiedź
User
Hańba pisuarowi
no to nie ma się czym chwalić że mamy utrzymywać ukraińskich młodych byczków. Dezerterów. Hańba pisowi
odpowiedź