SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Protest Towarzystwa Dziennikarskiego przeciw odebraniu lokalu Fundacji Prasowej w Warszawie

Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciw odebraniu lokalu dzierżawionego przez Fundację Prasową w Warszawie. List otwarty w tej sprawie wystosowano dla władz Warszawy i wojewody mazowieckiego.

fot. Shutterstock.com Article

Towarzystwo Dziennikarskie w obronie Fundacji Prasowej dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej protestuje w sprawie odebrania lokalu dzierżawionego przez organizację w Warszawie. Chodzi o mieszkanie w kamienicy na Nowym Świecie 58, gdzie od 27 lat działa fundacja założona przez dziennikarza Stefana Bratkowskiego.

Według Towarzystwa Dziennikarskiego, fundacja umożliwia debatę obywatelską oraz dyskusję w ramach Centrum Edukacji Społecznej – spadkobierców Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Swoje miejsce mieli znaleźć tam również wykluczani społecznie i niepełnosprawni.

„To tam od lat można było słuchać na otwartych spotkaniach i dyskutować z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki, kultury, sztuki czy polityki, takimi jak m.in. Bogumiła Berdychowska, Bogdan Borusewicz, Wojciech Burszta, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Czapiński, Ludwik Dorn, Andrzej Friszke, Maciej Gdula, Bogdan Góralczyk, Jerzy Hausner, Wiktor Jerofiejew, Michał Komar, Paweł Kowal czy Ireneusz Krzemiński” - wymienia Towarzystwo Dziennikarskie.

Fundacja „Też chcemy być” pod tym samym adresem
W tym samym miejscu działa również Fundacja „Też chcemy być” i założona przez nią Spółdzielnia Socjalna i Klubokawiarnia „Pożyteczna”, której pracownikami i pełnoprawnymi członkami spółdzielni są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tym samym budynku znajduje się także Akademia Umiejętności - jedyna w Polsce szkoła wyższa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, pozwalająca im po ukończeniu edukacji na wszystkich szczeblach szkolnictwa specjalnego, kontynuować naukę.

Wypowiedzenie lokalu w ciągu miesiąca
„Tej wspaniałej, różnorodnej działalności chce położyć kres miasto stołeczne Warszawa, które od listopada 2017 roku przez wiele miesięcy nie odpowiadało na kolejne pisma z Fundacji o przedłużenie dzierżawy, a obecnie przysłało jej żądanie wyprowadzki w ciągu miesiąca” – napisało w swoim apelu Towarzystwo Dziennikarskie.

Zwróciło się również bezpośrednio do władz Warszawy, jako administratorów nieruchomością oraz do wojewody mazowieckiego, jako jej właściciela o decyzję pozwalającą na kontynuowanie działalności fundacji. - Gdyby miało stać się inaczej, byłoby to ponurym sposobem uczczenia 100-lecia polskiej Niepodległości – stwierdziło Towarzystwo Dziennikarskie.

Pod listem Towarzystwa Dziennikarskiego podpisali się jego członkowie oraz dziennikarze, ludzie kultury, sztuki, filmu, a także politycy.

Jerzy Baczyński
Bogdan de Barbaro
Bogdan Białek
Anna Bikont
Elżbieta Bińczycka
Seweryn Blumsztajn
Krzysztof Bobiński
Jerzy Borowczak
Piotr Cywiński
Kamil Dąbrowa
Andrzej Dudziński
Magda Dygat
Andrzej Dysiński
Andrzej Friszke
Tadeusz Gadacz
Kamila Gasiuk - Pihowicz
Konstanty Gebert
Mikołaj Grynberg
Agnieszka Holland
Ewa Ivanova
Krystyna Janda
Ludwik Janion
Stanisław Jędrzejewski
Andrzej Jonas
Kuba Karyś
Renata Kim
Lena Kolarska-Bobińska
Maja Komorowska
Joanna Kos-Krauze
Marek Kossakowski
Andrzej Krajewski
Henryka Krzywonos-Strycharska
Danuta Kuroń
Jolanta Kurska
Anna Kwiatkowska
Jacek Leociak
Magdalena Łazarkiewicz
Wojciech Maziarski
Paweł Moskalewicz
Piotr Mucharski
Stefan Niesiołowski
Zbigniew Nosowski
Maria Nurowska
Rafał Olbiński
Janusz Onyszkiewicz
Jan Ordyński
Maja Ostaszewska
Katarzyna Pilarska
Piotr Rachtan
Jacek Rakowiecki
Grzegorz Rzeczkowski
Elżbieta Sawicka
Monika Sieradzka
Krzysztof Skiba
Michał Szczerba
Jarosław J. Szczepański
Konrad Szołajski
Ewa Szprynger
Marcin Święcicki
Joanna Tokarska-Bakir
Barbara Toruńczyk
Agata Tuszyńska
Adam Wajrak
Ewa Wanat
Robert Walenciak
Jarosław Wałęsa
Andrzej Wielowieyski
Janusz Wiertel
Paweł Wimmer
Adam Zagajewski
Grzegorz Zariczny
Jacek Żakowski

W czerwcu br. prezesem organizacji został ponownie wybrany Seweryn Blumsztajn z „Gazety Wyborczej”. Do zarządu stowarzyszenia weszli także: Ewa Ivanova z „Gazety Wyborczej”, Krzysztof Bobiński z „Financial Times” oraz Jan Ordyński z „Przeglądu”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Protest Towarzystwa Dziennikarskiego przeciw odebraniu lokalu Fundacji Prasowej w Warszawie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kibic
a dlaczego lokalu nie może im użyczyć Agora S.A. ?
11 10
odpowiedź