SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce rekordowo bezpieczne

Jak wynika z raportu BIG, prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce osiągnęło najwyższy poziom bezpieczeństwa od 2009 roku.

Article

W ocenie polskich firm w ciągu ostatnich trzech miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej (tzw. wskaźnik BIG), wzrósł o 1,5 pkt. i wynosi teraz 19,32 pkt. Obecny wynik jest najwyższym od blisko 5 lat. Z 25. edycji raportu BIG wynika również, że wśród firm, które objęte były badaniem, największą zmianę zanotowano w grupie dostawców usług finansowych.

Obecny wzrost głównego Indeksu BIG jest słabszy niż w poprzednim badaniu, jednak trend wzrostowy można zaobserwować od początku 2013 roku. Jest to spowodowane lepszymi nastrojami polskich przedsiębiorców dzięki przyspieszeniu gospodarczemu.

- Z 25. edycji raportu BIG wynika, że jedna trzecia respondentów zamierza reinwestować zarobione pieniądze w rozwój firmy. Mając na uwadze coraz lepszą sytuację naszej gospodarki, możemy spoglądać w przyszłość ze spokojem i umiarkowanym optymizmem - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu BIG InfoMonitor.

Odnosząc się do sektorów analizowanych od początku badania, największą zmianę zanotowano wśród dostawców usług finansowych. Indeks BIG w ciągu trzech miesięcy wzrósł w tej grupie o 4,86 pkt. i obecnie wynosi on 34,1 pkt. - tym samym osiągając najwyższy poziom w historii badania. Wysoki wzrost - o 3,63 pkt. - nastąpił również wśród przedsiębiorców. Na tak znaczącą poprawę wskaźnika BIG wpływ miało zwiększenie zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań oraz spadek poziomu przeterminowanych wierzytelności. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Wśród analizowanych pozostałych branż, najwyższy wzrost poziomu zaufania gospodarczego nastąpił wśród przedstawicieli branży budowlanej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł on o 9,32 pkt. proc i obecnie wynosi 15 pkt. Na tę poprawę wpływ miała zwiększona liczba inwestycji rządowych w infrastrukturę.

Ponownie powiększyła się grupa firm, która otrzymuje 90 proc. należności w terminie. Od ponad pół roku spada również liczba firm, które oceniają, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci, przekracza 100 tysięcy złotych. Obecnie grupa ta jest niższa o 3 pkt. proc. i dotyczy 25 proc. badanych firm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce rekordowo bezpieczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl