SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przelew zagraniczny. Cena taka sama jak przelewu krajowego

Płatność przelewem za zagraniczne wakacje wcale nie musi kosztować kilkudziesięciu złotych. Europejski przelew może być nawet tańszy od przesłania polskiej waluty między dwoma krajowymi bankami.

Przelew zagraniczny. Cena taka sama jak przelewu krajowego

Aby niedrogo przesłać pieniądze za granicę wystarczy skorzystać z polecenia przelewu w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. Single Euro Payments Area – SEPA). Usługa zyskuje na popularności nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również wśród konsumentów, którzy dokonują zakupów internetowych lub planują zagraniczny wypoczynek. A ponieważ takie należności nie zawsze można regulować kartą płatniczą, warto sięgnąć po ofertę banku, który udostępnia przelewy walutowe wewnątrz Polski, krajów Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii w ramach SEPA.

Klienci indywidualni na polskim rynku znajdą blisko 20 banków, które udostępniają przelewy europejskie. Najtańszy z nich kosztuje 0,95 zł w Banku Ochrony Środowiska. Co prawda w BNP Paribas i Citi Handlowym konsumenci mogą liczyć na darmowe przelewy SEPA, ale są one zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli najdroższych rachunków. Podobnie jest w Raiffeisen Banku, gdzie posiadacze Konta Premium zamiast 4,99 zł zapłacą 2,99 zł. W pozostałych przypadkach cena jednorazowego przesłania euro do polskiego lub zagranicznego banku najczęściej nie przekracza 8 zł. To wciąż o wiele niższy koszt niż dla tradycyjnych przelewów transgranicznych, które zwykle kosztują od 0,15 do 0,5 proc. transferowanej kwoty, ale nie mniej niż 15-30 zł. A przecież często trzeba też doliczyć koszty banku pośredniczącego.

Wśród instytucji działających na polskim rynku nie brakuje takich, które wciąż nie przystąpiły do systemu rozliczeń SEPA (m.in. Bank Pocztowy, Eurobank czy Getin Bank). Z kolei niewielka grupa banków udostępnia europejski standard tylko częściowo. Na przykład Nordea Bank oraz Bank Pekao umożliwiają wyłącznie otrzymywanie przelewów, a Bank HSBC dostęp do europejskiego standardu oferuje tylko przedsiębiorcom.

Aby klient mógł wykonać europejski przelew oba banki, zleceniodawcy i beneficjenta, muszą być uczestnikami systemu rozliczeń SEPA. Oprócz standardowych danych adresowych odbiorcy konieczne jest podanie numeru rachunku w międzynarodowym standardzie IBAN oraz prawidłowego kodu BIC banku beneficjenta.

Koszt przelewów SEPA dla klientów indywidualnych

Bank

Cena

Alior Bank

5 zł

Bank BPH

5 zł

Bank Millennium

do 250 EUR: 9,5 zł
do 2 tys. EUR: 18 zł
do 12,5 tys. EUR: 30 zł
pow. 12,5 tys. EUR: 0,5% (20 - 125 zł)

BGŻ

internet: 8 zł,
oddział: 15 zł

BNP Paribas Fortis

Pakiet S: 30 zł
Pakiet M i L: 10 zł

BOŚ

0,95 zł

BPS

10 zł

BZ WBK

5 zł

Citi Handlowy

CitiKonto Direct, CitiOne: 3 zł,
CitiKonto: 5 zł

Deutsche Bank

5 zł

ING Bank Śląski

5 zł

Inteligo

8 zł

Kredyt Bank

10 zł

Lukas Bank

internet: 5 zł,
oddział: 10 zł

mBank

5 zł

Meritum Bank

8 zł

MultiBank

5 zł

PKO BP

internet: 8 zł,
oddział: 15 zł

Raiffeisen Bank

4,99 zł

Źródło: Open Finance.

Na niższych kosztach przelewów SEPA w stosunku do tradycyjnego polecenia wypłaty za granicę korzyści się nie kończą. Równie ważny jest czas realizacji, który w europejskim standardzie nie powinien wynieść więcej niż trzy dni robocze. Ponadto, przelew dociera do odbiorcy bez potraceń, ponieważ bankom nie wolno odliczać swoich kosztów. A te akurat mogą występować po obu stronach, ponieważ zastosowanie ma opcja SHA (ang. share – dzielić), która zakłada możliwość obciążenia zarówno zleceniodawcy, jak i beneficjenta.

Rosnącą popularność polecenia przelewu w standardzie SEPA potwierdzają statystyki. W internetowym mBanku za pomocą europejskiej normy 66 proc. środków transferowane jest za granicę, a w Raiffeisen Banku przelewy te stanowią trzy czwarte zagranicznych poleceń wypłaty. Ze względu na natężoną wymianę handlową zdecydowanie najczęstszym kierunkiem przekazu środków są Niemcy. Udział klientów indywidualnych na tle przedsiębiorców wciąż jest niewielki. I taki stan rzeczy prawdopodobnie będzie się utrzymywał, ponieważ zainteresowanie przelewami SEPA szybciej rośnie wśród klientów biznesowych.


Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przelew zagraniczny. Cena taka sama jak przelewu krajowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl