SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Globalne przychody z usług OTT TV przekroczą 235 mld dol.

Do 2028 roku globalne przychody usług OTT i telewizyjnych, oferujących m.in. filmy i seriale, wzrosną o 81 mld dolarów. Z prognozy Digital TV Research wynika, że w ciągu pięciu lat przekroczą 235 mld dol. W zeszłym roku wynosiły one 154 mld dol. W samym 2023 roku mają wzrosnąć o 17 miliardów.

Telewizor z systemem operacyjnym Android TVArticle

Z prognozy opublikowanej przez Digital TV Europe wynika, że przychody usług AVoD (bezpłatnych, z reklamami) będą rosły szybciej niż SVoD (subskrypcyjne wideo na żądanie typu Netflix).

Do 2028 roku przychody AVoD przekroczą 91 mld dol., co oznacza wzrost o 50 mld dol. w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy wynosiły 41 mld dol. To dwa razy szybszy rozwój branży niż w przypadku SVoD.

USA niekwestionowanym liderem

Firma oceniła też jak będzie wyglądać branża OTT w poszczególnych częściach świata. Do 2028 roku przychody w regionie Azji i Pacyfiku wyniosą 52 mld dol., w Europie Zachodniej 45 mld dol., w 19 krajach Ameryki Łacińskiej 16 mld dol. Dominującym rynkiem pozostaną Stany Zjednoczone. Udział USA pod względem przychodów w branży OTT wyniesie 41 proc. Wzrosną one o 25 mld dol., przekraczając 97 mld dol.

- Spośród 138 krajów objętych badaniem, pięć największych będzie odpowiadać za dwie trzecie globalnych przychodów do 2028 roku. Odsetek ten spadł z 73 proc. w 2022 roku. Pokazuje to, że przychody w pozostałych krajach będą w najbliższych latach rosnąć szybciej niż na najbardziej rozwiniętych rynkach - stwierdził Simon Murray, główny analityk w Digital TV Research.

Dwukrotny wzrost w Europie Środkowo-Wschodniej

Z prognozy Digital TV Research wynika też, że w 22 państwach Europy Środkowo-Wschodniej przychody z OTT wzrosną z 2,9 mld dol. do 5,7 mld dol. w latach 2022-2028. Według brytyjskiej firmy łącznie Polska i Rosja mają odpowiadać za 61 proc. całkowitych przychodów regionu w 2028 roku. Wzrost Rosji będzie jednak tłumiony przez inwazję na Ukrainę. Po jej rozpoczęciu gracze typu Netflix, Warner Bros. Discovery, Disney, Paramount Global wycofali się z tamtejszego rynku. Rosjanie nie mogą więc legalnie korzystać z ich serwisów streamingowych. Pozostają im lokalne platformy.

Przychody samych serwisów SVoD w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosną z 1,8 mld dol. w 2022 do 3,5 mld dol. w 2028 roku. Ze względu na sytuację w Rosji, Polska stanie się liderem segmentu i jedynym krajem, którego płatne platformy z wideo na żądanie przekroczą ponad miliard dolarów przychodów. Stanie się tak m.in. dzięki inwestycjom w lokalne produkcje takich graczy jak Netflix, Warner Bros. Discovery czy Amazon Prime Video.

Przychody bezpłatnych serwisów z reklamami (AVoD) wzrosną z 736 mln dol. do 1,6 mld dol. Na tym rynku widać pewne ożywienie. TVN, który dwa lata temu zrezygnował z darmowych pakietów Playera, uruchomił ostatnio serwis vod.pl, na którym można oglądać starsze produkcje, nie płacąc za to. - Przychody z usług typu AVoD będą rosły szybciej niż w przypadku SVoD. Przychody działających w Rosji firm będą w tej kategorii większe niż usług dostępnych dla Polaków - powiedział Murray.

Dołącz do dyskusji: Globalne przychody z usług OTT TV przekroczą 235 mld dol.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl