SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PTC ma już ponad 8 mln klientów

PTC oczekuje wzrostu przychodów do 6,2-6,3 mld zł w 2004 r

Polska Telefonia Cyfrowa ogłosiła wczoraj wstępne wyniki finansowe i operacyjne za III kwartał 2004 r. Spółka wykazała wzrost kluczowych wskaźników finansowych i operacyjnych: większe przychody, wyższą EBITDA, znaczny wzrost liczby klientów. Silna pozycja PTC i uzyskane w III kwartale wyniki finansowe to efekt strategii skoncentrowania się PTC na najszybciej rozwijających się segmentach rynku oraz lepszej sytuacji gospodarczej kraju, właściwie wykorzystanej przez Spółkę.

W III kwartale 2004r. liczba klientów PTC przekroczyła 8 milionów, co według szacunków Spółki daje jej ponad 39% udział w rynku. Przychody Spółki zwiększyły się o około 13% - do 1,7 miliarda złotych. PTC szacuje swój udział w rynku pod względem przychodów na poziomie 36,5%. Wzrost liczby klientów o 39% w skali 12 miesięcy, głównie w segmencie prepaid, wiązał się ze spadkiem średniego wskaźnika ARPU z 79 złotych w III kwartale 2003 roku do 67 złotych w III kwartale bieżącego roku. Znacząco wzrósł ruch generowany przez klientów obu segmentów: prepaid i klientów płacących abonament. Jest to wynikiem istotnych obniżek cen usług oferowanych pod marką Era, jak i wprowadzenia usług bezabonamentowych Heyah. Obniżki cen wprowadzone przez PTC, a także nowatorskie podejście do sprzedaży usług pod nową marką, zainicjowały gruntowne zmiany na rynku i przyspieszyły wzrost penetracji usług telefonii komórkowej.

EBITDA wyniosła ponad 0,75 miliarda złotych, około 14% więcej niż w tym samym okresie 2003r. Wskaźnik EBITDA wyniósł około 45%. Zysk netto za III kwartał wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z trzecim kwartałem 2003r. (dokładne wyniki i wskaźniki finansowe zostaną podane w listopadzie 2004r.).

W III kwartale 2004 roku PTC istotnie zwiększyła nakłady inwestycyjne na rozbudowę sieci GSM. Łącznie inwestycje wyniosły około 236 milionów złotych, w porównaniu do 108 milionów złotych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

PTC wynegocjowała warunki nowej umowy kredytowej, która zastąpi dotychczasowe instrumenty finansowania Spółki. Kredyt w wartości 550 milionów Euro, udzielony przez 14 banków polskich i zagranicznych, pozwoli na istotne obniżenie kosztu finansowania PTC.

"PTC uzyskała znakomite warunki finansowania dalszego rozwoju firmy, dzięki stałej poprawie wyników finansowych, obniżeniu stopnia zadłużenia, a także w wyniku uzyskania oceny wiarygodności kredytowej na poziomie inwestycyjnym ('investment grade')". - powiedział Jonathan Eastick, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Polskiej Telefonii Cyfrowej.

- Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci telefonii komórkowych Era i Heyah, oczekuje wzrostu przychodów w tym roku do 6,2-6,3 mld zł wobec 5,6 mld zł odnotowanych w 2003 roku, dodał Jonathan Eastick.

"Polski rynek telekomunikacyjny czeka boom inwestycyjny, jeżeli tylko zostaną utrzymane mechanizmy rynkowe i o ile nie pojawią się sztuczne bariery, np. nadmierna ingerencja regulatora. Rozwój operatorów, ogromny przyrost liczby abonentów, spadek cen połączeń dokonują się bowiem znacznie szybciej niż mówiły prognozy sprzed kilkunastu miesięcy." -powiedział Bogusław Kułakowski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Polskiej Telefonii Cyfrowej. "Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do budowy społeczeństwa informacyjnego, wykorzystującego dostępne dla wszystkich technologie bezprzewodowe" - dodał Kułakowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PTC ma już ponad 8 mln klientów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl