SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PTWP chce poprawić wyniki i wypłacić dywidendę

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości chciałoby w pierwszym półroczu 2024 roku przejść z NewConnect na rynek główny GPW - poinformował PAP Biznes prezes Wojciech Kuśpik. Dodał, że grupa planuje w bieżącym roku poprawę wyników finansowych i wypłatę zbliżonej do ubiegłorocznej dywidendy.

Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Wojciech Kuśpik, prezes PTWP

"W styczniu złożyliśmy prospekt do KNF, aby przejść z NewConnect na rynek główny GPW, bez nowej emisji akcji. Mam nadzieję, że nastąpi to w pierwszym półroczu tego roku, lecz nie jest to zależne od nas, jesteśmy w kontakcie z KNF. Jestem zwolennikiem rynku kapitałowego, uważam, że jego rozwój leży w interesie wzmocnienia polskiej gospodarki. Przejście na rynek główny jest też związane z naszymi planami rozwojowymi. Obecnie nie mamy zapotrzebowania na kapitał, na koniec 2023 roku mieliśmy 25 mln zł gotówki, ale na jakimś etapie rozwoju takie zapotrzebowanie może się pojawić" - powiedział prezes.

"Cały czas pracujemy nad różnymi produktami wewnątrz grupy, ale też rozmawiamy na temat przejęć. Jeżeli pojawi duży i atrakcyjny projekt akwizycyjny, to zakładamy, że po to jest właśnie rynek kapitałowy, aby móc korzystać z tego finansowania, choć jest to obecnie mocno teoretyczne rozważanie" - dodał.

Grupa PTWP prowadzi działalność wydawniczą w zakresie specjalistycznych portali, organizuje konferencje i wydarzenia biznesowe oraz zarządza obiektami. PTWP jest notowane na NC od 2013 roku.

"Jako grupa chcemy rozwijać się w trzech segmentach działalności, czyli w online, w segmencie organizacji dużych wydarzeń branżowych biznesowych oraz w zarzadzaniu obiektami – jesteśmy operatorem Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W każdym z tych obszarów chcemy generować nowe produkty i nowe projekty, czyli zarówno w digital planujemy uruchamiać nowe serwisy, bądź przejmować istniejące projekty, w części eventowej systematycznie dokładamy kolejne wydarzenia. Szukamy też nowych obiektów, którymi moglibyśmy zarządzać" - powiedział Kuśpik.

"Nasz idealny schemat przychodowy to po jednej trzeciej z każdego segmentu. W obszarze digital wkrótce pojawią się nowe produkty. Jesteśmy w trakcie różnych rozmów aktywizacyjnych. Zakładamy, że kilka nowych informacji pokazujących nasz rozwój za chwilę się pojawi. W części eventowej już ogłosiliśmy nowe wydarzenie, czyli „Energy Days”, które odbędzie się w październiku w Katowicach. W mojej ocenie branża eventowa już odbiła po pandemii i ma perspektywy wzrostu w Polsce w kolejnych latach. W ubiegłym roku notowaliśmy rekordowe frekwencje na wszystkich naszych wydarzeniach" - dodał.

PTWP uruchomi nowe portale

PTWP, która prowadzi 17 portali internetowych, planuje uruchomić niebawem kolejny.

"W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ogłosimy start nowego portalu internetowego. Mamy środki na rozwój i jeśli pojawią jakieś nowe projekty, to jestem pewien, że nie mielibyśmy problemu z ich sfinansowaniem. Według mnie rynek mediów online będzie dalej rósł w Polsce w najbliższych latach. W związku z zalewem informacji, duże perspektywy wzrostu ma nasza strategia dostarczania do konkretnych grup sprofilowanych informacji. Rynek mediów drukowanych spada szybciej niż zakładaliśmy. Nasze portale internetowe średnio miesięcznie odwiedza ok. 20 mln unikalnych użytkowników. Wyniki te plasują nas na trzecim miejscu wśród wydawców biznesowych mediów w Polsce według badania firmy Gemius. Staramy się dodawać różne nowe formy związane z monetyzacją tego segmentu. Dlatego chcemy rozwijać m.in. projekty e-commerce" - podkreślił.

Od 2022 grupa ma większościowy pakiet udziałów w spółce Farmer Direct, który prowadzi platformę lokalnyrolnik. pl pośredniczącą w zakupach płodów rolnych i przetworów on-line bezpośrednio od producentów.

Prezes zakłada poprawę wyników finansowych grupy PTWP w 2024 roku.

"W ubiegłym roku nasze przychody wzrosły o 2 proc. Zakładamy, że w tym roku zanotujemy wzrosty wyników. W ciągu ostatnich 18 miesięcy inwestowaliśmy jako grupa m.in. w rozwój produktów i zasięgów, ponad 1 mln zł w studio telewizyjne. Sukcesywnie wzmacniamy kadry i zatrudniamy już ponad 260 osób. Te inwestycje powinny przynieść efekty finansowe w tym roku" - zapowiedział.

"Uważam, że powinniśmy się dzielić zyskiem z akcjonariuszami, gdy nie ma żadnego uszczerbku dla rozwoju firmy. Mamy obecnie nadpłynność i kolejne miesiące generują też gotówkę, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypłacić dywidendę, która może być zbliżona do ubiegłorocznej" - dodał.

Grupa PTWP u 2023 roku miała 87,6 mln zł przychodów netto (wzrost o 2 proc. rdr.). EBITDA wyniosła 7,3 mln zł, a zysk netto 5,5 mln zł. W 2022 roku było to odpowiednio: 12,7 mln zł i 9,4 mln zł.

W ubiegłym roku spółka wypłaciła 5,66 zł dywidendy na akcję.

  • Więcej informacji:
  • PTWP

Dołącz do dyskusji: PTWP chce poprawić wyniki i wypłacić dywidendę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Z tym zarządem rozwój mało prawdopodobny. "Staramy się robić to i tamto" - sztandarowe hasło, tylko nic z tego nie wynika. Jeśli zakładana jest poprawa wyników, na miejscu pracowników już bym się bał, bo będą cięcia kosztów, czyli i tak niskich wynagrodzeń. A kiedyś tak dobrze rokowali...
5 1
odpowiedź
User
fff
KONFERENCJE ciagle te same - serwisy internetowe tragedia no i jeszcze kilka drobiazgów o których nie wypada pisać
5 1
odpowiedź