SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PwC: Polska najszybciej rozwijająca się gospodarką Europy, Chiny globalnym liderem

Proces osłabiania siły gospodarczej rozwiniętych państw Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i Japonii będzie trwał przez kolejne 35 lat pomimo prognozowanego spowolnienia tempa wzrostu Chin po roku 2020 - prognozuje firma doradcza PwC.

fot. Shutterstock.comArticle

W latach 2014–2050 gospodarka światowa ma rozwijać się w tempie niewiele ponad 3% rocznie, podwajając swoją wielkość do roku 2037 i niemalże potrajając ją do roku 2050. W okolicach 2020 roku spodziewane jest jednak spowolnienie tempa globalnego wzrostu, z uwagi na obniżenie tempa ekspansji w Chinach oraz innych najważniejszych gospodarkach wschodzących, a także z uwagi na zmniejszenie przyrostu liczby osób w wieku produkcyjnym w wielu dużych gospodarkach.

Według PwC, Polska osiągnie najwyższą średnią stopę wzrostu spośród wszystkich dużych gospodarek UE, a także wyprzedzi Rosję pod względem długoterminowej stopy wzrostu.

Realny średni wzrost polskiego PKB w okresie do 2050 roku ma wynieść ok. 2,7% rocznie, a w ujęciu na głowę mieszkańca - 2,9%. W latach 2014–2020 Polska ma rozwijać się w tempie 3,4% rocznie, do 2,8% rocznie w latach 2021–2040 i ok. 2% rocznie w latach 2041–2050.

Prognozowana stopa realnego rocznego wzrostu polskiej gospodarki na poziomie 2,7% w okresie 2014–2050 nadal wypada korzystnie na tle Niemiec (1,6%) i Rosji (2,1%).

Raport Pwc wskazuje, że Indonezja, Brazylia i Meksyk posiadają potencjał, aby do roku 2030 prześcignąć gospodarkę Wielkiej Brytanii i Francji pod względem wielkości, przy czym do roku 2050 Indonezja może nawet osiągnąć 4. pozycję w rankingach światowych, jeśli utrzyma prowzrostową politykę.

Zauważalny wzrost pozycji w rankingach PKB w długim terminie notują Nigeria, Wietnam i Filipiny. Jest on związany z relatywnie wysokimi prognozowanymi średnimi stopami wzrostu, wynoszącymi ok. 4,5–5,5% rocznie do roku 2050.

Prognozy dotyczące Malezji również przewidują wzrost na poziomie ok. 4% rocznie do roku 2050, czyli więcej niż prognozowana w tym okresie średnia stopa wzrostu Chin, wynosząca ok. 3,5% rocznie.

Kolumbia również należy do gospodarek, które zgodnie z prognozami PwC będą utrzymywać do roku 2050 stosunkowo dobrą długoterminową stopę wzrostu, wynoszącą ok. 4% rocznie. Jest to zdecydowanie szybsze tempo niż osiągane przez jej sąsiadów, takich jak Brazylia i Argentyna.

Japonia ma notować najniższą stopę wzrostu ze wszystkich 32 krajów, co będzie mieć związek z malejącą liczbą ludności. W wyniku tego do roku 2050 Japonia ma spaść z 4. na 7. miejsce w globalnych rankingach PKB.

Ponadto gospodarki europejskie mają stopniowo obniżać swoją pozycję w rankingach. Do roku 2050 przewidywane średnie stopy wzrostu najważniejszych gospodarek strefy euro mają wynieść jedynie ok. 1,5–2% rocznie.

Poniższa tabela przedstawia opracowaną przez PwC prognozę zmian globalnego PKB w zakresie wartości wyprodukowanych towarów i usług. Według wyliczeń Chiny wyprzedzą USA ok. roku 2028. Natomiast Indie w roku 2050 będą trzecią największą gospodarką na świecie, jednakże w dalszym ciągu będą utrzymywać pewien dystans do USA.

Prognoza ta została przygotowana z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej (PPP), gdyż takie ujęcie umożliwia korektę średnich poziomów cen, które w gospodarkach wschodzących są istotnie niższe niż w gospodarkach dojrzałych. Raport zawiera również prognozy oparte na wartości PKB wykazywanej według rynkowych kursów wymiany, bez korygowania relatywnych różnic w poziomach cen.

Poniższa tabela przedstawia średnie stopy realnego wzrostu PKB, będące podstawą rankingów prognozowanego PKB. Tabela ta wyszczególnia wpływ przyrostu naturalnego oraz średnią stopę wzrostu per capita.

Raport PwC „Świat w 2050 roku: Czy przesunięcie w układzie sił światowych gospodarek będzie się utrzymywało?” przedstawia długoterminowe prognozy potencjalnego wzrostu PKB do roku 2050 dla 32 największych gospodarek na świecie, wytwarzających 84% łącznego światowego PKB.

Dołącz do dyskusji: PwC: Polska najszybciej rozwijająca się gospodarką Europy, Chiny globalnym liderem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl