SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Pytanie na śniadanie” ma 20 lat. Przez dekady program prowadziło ponad 80 osób

Dwa dni trwać będzie urodzinowa feta „Pytania na śniadanie”, którą Telewizja Polska zaplanowała na ostatni weekend sierpnia w Sopocie. Będzie m.in. koncert gwiazd i pojedynek kucharzy, a na scenie Opery Leśnej w nowych rolach pojawią się obecni prowadzący śniadaniowe pasmo. Jednak gdyby zaprosić wszystkich, którzy udzielali się przy programie, na scenie nie starczyłoby miejsca: licząc od 2002 roku, program prowadziło ponad 80 osób. Co przez te dwie dekady się udało, a co poszło nie tak?

Kadr ze spotu „Pytania na śniadanie”; fot. materiały TVPArticle

Niektórych prowadzących z tych dwóch dekad wciąż widzimy na ekranie – jak Izabelę Krzan, Idę Nowakowską, Tomasza Kammela. Niektórych wciąż jeszcze pamiętamy, chociaż ich już nie ma: Marzenę Rogalską, Michała Olszańskiego czy Annę Popek. Inni ulecieli niemal zupełnie z pamięci. Bo kto pamięta, że wśród prowadzących śniadaniówkę była Ewelina Kopic, Rafał Patyra czy Mikołaj Lizut? Jedno jest pewne: ten program publicznego nadawcy wykreował wiele gwiazd.  

Najpierw „Kawa…”, potem „Pytanie…”

„Pytanie na śniadanie” miało starszą siostrę: audycję „Kawa czy herbata”. Choć jeden program nie jest kopią drugiego, to nadawana od 1992 do 2013 roku „Kawa…” przygotowała grunt pod solidną „śniadaniówkę”, jaką obecnie jest „PnŚ”.

„PnŚ" zadebiutowało na antenie telewizyjnej Dwójki 2 września 2002 roku; początkowo nadawane było od poniedziałku do piątku, potem też w soboty (najpierw pod marką "Śniadanie w Dwójce"), ale w 2017 roku zdecydowano, że będzie emitowane także w niedziele. Rok wcześniej – w 2016 roku – program po raz pierwszy trafił do wakacyjnej ramówki i tak już pozostał w następnych latach. W tym samym roku zaczął być też nadawany w HD; w 2019 roku trafił na antenę TVP Wilno. - W ciągu 20 lat wyemitowaliśmy w sumie 6218 odcinków, czyli 25 tys. godzin emisji – informuje nas TVP.

Statystyki programu mówią, że ten liczący 3 godziny 40 minut program dzień w dzień odwiedza blisko 30 gości, a weekendy - nawet 40. Na planie pracuje 65 osób ekipy, w tym (oczywiście na zmianę) 11 prowadzących. Wspierają ich reporterzy, szefowie kuchni oraz pogodynki: Agnieszka Dziekan, Aleksandra Kostka, Ziemowit Pędziwiatr i Blanka Tichoruk. Nie można zapomnieć o całym zespole niewidocznym dla kamer. To kierownicy i obsługa planu, wydawcy, scenarzyści oraz charakteryzatorzy.

Kto prowadził, kto prowadzi pasmo?

Gdyby zapytać, kto prowadzi obecnie „PnŚ”, większość widzów nie miałaby z tym problemu.  Obecnie na ekranie pojawiają się: Izabella Krzan i Tomasz Kammel, Ida Nowakowska i Tomasz Wolny, Aleksandra Grysz i Łukasz Nowicki, Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora, Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski oraz Małgorzata Opczowska-Łęska oraz Robert El Gendy.

Kto jednak pamięta wszystkich prowadzących? Z całą pewnością nikt (może poza kadrową z Woronicza). A wśród gospodarzy „PnŚ” przez dwie dekady były osoby, których teraz nie kojarzymy już ani z publicznym nadawcą, ani z telewizją w ogóle. W 2007 roku jedną z par prowadzących byli Beata Sadowska i Marcin Prokop. Ten drugi zresztą lepszą „chemię” łapał z inną współprowadzącą „Pytania…”, Dorotą Wellman. Oboje zresztą przeszli do” Dzień Dobry TVN” 2007 roku do konkurencyjnej stacji TVN, gdzie do dzisiaj prowadzą „Dzień Dobry TVN”.

W 2006 roku widzowie mogli oglądać w roli prowadzących Jarosława Kreta i Agatę Młynarską. A wśród par witających widzów w porze śniadania byli w tamtym okresie m.in. Dorota Szelągowska i Tomasz Kin. Współprowadząca „PnŚ” była także Ula Chincz, która w 2014 roku przeszła z TVP2 do TVN.

Monikę Richardson (Zamachowską) pamięta wiele osób, ale partnerującego jej w kiedyś „PnŚ” Tomasza Raczka nie zapamiętało już tak wielu widzów. A wśród (zgoła zaskakujących) prowadzących „Pytanie na Śniadanie” byli też Tadeusz Sznuk, Grażyna Bukowska, Beata Sadowska, Agata Młynarska, Jarosław Kret, Hubert Urbański, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Wojciech Jagielski, Odeta Moro, Włodzimierz Szaranowicz, Rafał Patyra, Agnieszka Woźniak-Starak (dawniej - Szulim), Marzena Rogalska, Katarzyna Zielińska, Michał Olszański, Anna Popek, Zbigniew Zamachowski, Jacek Rozenek, Jolanta Fajkowska, Grażyna Torbicka, Mikołaj Lizut, Dorota Szelągowska, czy Tomasz Kin.

Dziennikarze najdłużej związani z programem to Aleksandra Kostka (14 lat), Łukasz Nowicki (13 lat), Mateusz Szymkowiak i Tomasz Kammel (12 lat).

Słabsze momenty „PnŚ”

Jak każdy program, „Pytanie na śniadanie” miało wspaniałe momenty i znacznie gorsze, o których twórcy mówią niechętnie. Te pierwsze zostaną przypomniane w trakcie hucznej jubileuszowej imprezy w specjalnym, jubileuszowym klipie. Te gorsze przypomnijmy my: paradoksalnie także dzięki nim program wrył się w pamięć widzów.

Wpadka nr 1. W 2012 roku program świętował dekadę na antenie. W maju ekipa cieszyła się już od pół roku nowym studiem i odświeżoną ekipą, gdyż zaszło na planie coś, co zmroziło najpierw reżyserkę, potem – widzów. Jednym z tematów poniedziałkowego wydania (30 maja) była polityka antynarkotykowa w Polsce. Program prowadzili Agnieszka Woźniak-Starak i Tomasz Kammel, a wśród zaproszonych gości był prof. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. W trakcie rozmowy Jędrzejko stwierdził, że Szulim przed emisją wyznała, że od 15 lat pali marihuanę. Prezenterka zaprzeczyła, na co Jędrzejko odpowiedział: „To znaczy, że w tej chwili na antenie publicznej pani łże”. Skończyło się na oświadczeniach nadawcy i prowadzącej, która wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Rok później Agnieszka Szulim odeszła ze śniadaniowego programu.


 

„Foki” i Pan Ząbek w akcji

Sierpień roku 2015 zaznaczył się kolejną, acz niewielką w porównaniu z poprzednimi wpadką na planie „Pytania na śniadanie”. Na facebookowym fanpage’u programu TVP2 „Pytanie na śniadanie” zamieszczono mem wyśmiewający otyłe kobiety na plaży jako „foki i morświny”. Po fali krytycznych komentarzy internautów redakcja usunęła wpis i przeprosiła za niego.

Wreszcie rok 2016 i niesławny występ Pana Ząbka, jedna z najbardziej nieprzyjemnych i bolesnych wpadek, a na pewno najgłośniejsza od czasu, gdy filmik z planu udostępnił Snoop Dogg (lato 2022).  W lipcu tegoż roku na planie programu doszło do wypadku: zaproszony do studia iluzjonista, Marcin Połoniewicz (Pan Ząbek) próbował przeprowadzić na żywo magiczną sztuczkę, w której pomocą miała mu służyć prowadząca pasmo, Marzena Rogalska. Jednak wszystko poszło nie tak i widzowie mogli zobaczyć, jak spory gwóźdź przebija dłoń krzyczącej z bólu dziennikarki.

Po drodze do dzisiejszego jubileuszu był jeszcze jeden nieprzyjemny moment: gdy w październiku 2019 wydawca niedzielnego wydania „Pytania na Śniadanie” wypuścił na antenę piosenkę Ronniego Ferrari „Ona by tak chciała”, opisującej m.in. zażywanie narkotyków. Wydawca został natychmiast zawieszony w obowiązkach.

Teraz jest czas świętowania

Mimo nielicznych wpadek, „Pytanie na śniadanie” od 20 lat składa się z codziennej pracy wielu osób, które codziennie przez 3 godziny i 40 minut odwiedzają nas w domach, by towarzyszyć w porannych obowiązkach.

Widzowie doceniają tę audycję: od miesięcy utrzymuje ona pozycję lidera programów śniadaniowych. W czerwcu br. średnia oglądalność pasma wyniosła 357 tys. osób przy 7,74 proc. udziału w rynku telewizyjnym w grupie 4+ - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. To znów dało programowi pozycję lidera.
Podobnie było w maju i w całym pierwszym kwartale br. Żółta koszulkę lidera program oddał konkurencji tylko w kwietniu.

 

W weekend ekipa „PnŚ” będzie świętować dwie dekady na ekranie. Urodzinowa feta rozpocznie się w sobotę, 27 sierpnia tuż przed godziną 8.00, czyli wraz ze startem specjalnego, rocznicowego wydania „Pytania…”. Tego dnia program będzie realizowany równolegle z Warszawy i Sopotu. Wśród niespodzianek przewidziano m.in. wielki pojedynek kucharzy oraz „wspomnień czar”, czyli przypomnienie najbardziej wzruszających momentów w historii programu i najgłośniejszych wpadek prowadzących.

Będzie koncert „20 lat PnŚ”

Widzowie przekonają się także, jak gwiazdy „Pytania na śniadanie” prezentowały się w wieku 20 lat i jak od kuchni wygląda produkcja porannego show Dwójki. Nie zabraknie życzeń oraz wyjątkowych spotkań – m.in. z ludźmi, którym program pomógł odmienić życie oraz z gwiazdami, które z „Pytaniem na śniadanie” dorastały.

Sobotni wieczór upłynie pod znakiem urodzinowej gali. Wielki koncert pod hasłem „20 lat Pytania na śniadanie” odbędzie się w sopockiej Operze Leśnej. Widzowie w całej Polsce będą go mogli śledzić na żywo w telewizyjnej Dwójce. Na scenie m.in. wystąpią Karolina Stanisławczyk, Dagmara Bryzek, Ola Szwed, Chris Cugowski, Kuba Szmajkowski, Paweł Skiba, Oskar Cyms, Filip Lato i Kuba Dobrzański .
 
Podczas rocznicowej gali w Operze Leśnej wystąpią również: Izabela Trojanowska, Paulla, Krzysztof Prusik czy Marlena Drozdowska. Koncert uświetnią Sienna Gospel Choir i zespół Komodo. - Skoro to dwudziestolecie, to wisienki na urodzinowym torcie również będą dwie. Pierwsza to spektakularne show z największymi przebojami ABBY. „The show – a Tribute to ABBA” to porywające widowisko, które obejrzały łącznie ponad 2 miliony ludzi w blisko 50 krajach! Teraz czas na Polskę! Nieśmiertelne hity ABBY w wykonaniu grupy, która podbiła największe światowe sceny, będą niczym fajerwerki na urodzinowym party - informuje Wirtualnemedia.pl biuro rzecznika pasowego TVP. Druga niespodzianka to wspólny wokalno - taneczny występ gospodarzy „Pytania na śniadanie”.

Będzie specjalne wydanie "PnŚ"

W niedzielę, 28 sierpnia – specjalne wydanie programu. Znajdą się w nim najlepsze, najbardziej wystrzałowe i wzruszające momenty sobotniej gali. Widzowie będą mieli okazję zajrzeć za kulisy koncertu, poznają także sposoby na dobry wypoczynek i relaks po hucznej imprezie. Prowadzący podpowiedzą, w których nadmorskich miejscowościach najchętniej relaksują się gwiazdy, jak wyglądały wakacje w latach 60., 70. i 80., zdradzą też 5 powodów, dla których warto wybrać się nad Bałtyk.

Na koniec jeszcze raz garść danych za 2021 rok. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wirtualnemedia.pl, w ciągu 12 miesięcy średnia oglądalność „Pytania na śniadanie” wyniosła 431 tys. osób przy 8,60 proc. udziału w rynku telewizyjnym w grupie 4+. To dało audycji pozycję lidera. - Te wyniki to dla nas wielka radość i zastrzyk energii na przyszłość – komentowała nam wówczas Aleksandra Zawłocka, producent „PnŚ”. - Cieszymy się, że „Pytanie..” jest najchętniej wybieranym programem śniadaniowym w Polsce. To ważny i motywujący sygnał od naszych widzów, szczególnie w przededniu 20-lecia „Pytania na śniadanie”. Nie spoczywamy więc na laurach.

*Zdjęcia użyte w tekście: AKPA, Telewizja Polska

Dołącz do dyskusji: „Pytanie na śniadanie” ma 20 lat. Przez dekady program prowadziło ponad 80 osób

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
eroll
PnŚ prowadził też Cezary Morawski, tuż po tym jak uśmiercili go w "M jak miłość":)
odpowiedź
User
M
Nie umywa się do dzień dobry tvn
odpowiedź
User
K
Przaśny program. Bez porównania z Dzień Dobry TVN
odpowiedź