SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych po raz pierwszy w nowym składzie. Kwiatkowski: chaos w zarządzaniu

Rada Mediów Narodowych wybrała na członka rady nadzorczej Radia PiK Tomasza Sypniewskiego, a do rady nadzorczej Radia Kraków - Pawła Pachoła. Po raz pierwszy w posiedzeniu wziął udział Robert Kwiatkowski z Lewicy. - Jest mnóstwo spraw do załatwienia, ale mam nadzieję najpierw porozmawiać o nich z przewodniczącym i przedstawić mu swoje poglądy, co można by było zrobić, aby coś zmienić. O ile oczywiście większość będzie miała na to ochotę - mówi w rozmowie z nami.

Krzysztof Czabański, Foto: Radio ZETArticle

Powodem konieczności uzupełnienia władz w Radiu PiK była rezygnacja członka rady nadzorczej Wojciecha Jaranowskiego (wiceprzewodniczący sejmiku województwa Kujawsko-Pomorskiego z PiS oraz Łukasza Kmity z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Radia Kraków (od sierpnia został on wojewodą małopolskim, to polityk PiS).

Szef RMN Krzysztof Czabański zwrócił się do członków Rady o nadsyłanie mailowo CV propozycji kandydatów na te stanowiska. Do czasu posiedzenia wpłynęły dwie kandydatury - po jednej do Radia PiK i do Radia Kraków. Zostały one przegłosowane większością głosów (za byli członkowie związani ze Zjednoczoną Prawicą).

Członkiem rady nadzorczej Radia PiK został dr nauk prawnych Tomasz Sypniewski, który posiada doświadczenie m.in. z Miejskich Wodociągów i kanalizacji w Bydgoszczy; Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; Urzędu Ochrony Państwa czy rady miejskiej we Wrześni. Ta kandydatura miała wzbudzić sprzeciw Juliusza Brauna oraz Roberta Kwiatkowskiego, który w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl obaj przypomnieli, że potrzebny jest powrót do formuły konkursów na stanowiska, a nie zgłaszanie kandydatów, którzy i tak później zostają przegłosowani stosunkiem 3 do 2.

Natomiast członkiem rady nadzorczej Radia Kraków został Paweł Pachoł, który jest prezesem spółki BTS; radcą prawnym, a wcześniej pracował m.in. jako Inspektor Ochrony Danych w Ministerstwie Sportu.

"Chaos" w RMN

Obie kandydatury zostały skrytykowane przez Juliusza Brauna i Roberta Kwiatkowskiego, którzy w rozmowie z nami powiedzielii, że zaproponowani kandydaci mieli „zerowe pojęcie o mediach”.

Robert Kwiatkowski przyznał, że będzie chciał spotkać się z Krzysztofem Czabańskim indywidualnie, by porozmawiać na temat funkcjonowania i zadań Rady. Na razie zarządzenie nią nazwał „chaosem”.

- Nie jestem zadowolony z tych kandydatur, przegłosowano je przy moim sprzeciwie. Uważam, że regionalne media publiczne zasługują na lepsze władze - powiedział nam Robert Kwiatkowski. - Jest mnóstwo spraw do załatwienia, ale mam nadzieję najpierw porozmawiać o nich z przewodniczącym i przedstawić mu swoje poglądy, co można by było zrobić, aby coś zmienić. O ile oczywiście większość będzie miała na to ochotę. Jasnym jest, że trzeba co najmniej trzech głosów, aby przeprowadzić pewne projekty, a mamy wyraźnie większość, która głosuje jednomyślnie, co nie jest zaskoczeniem - zwraca uwagę Kwiatkowski.

Ponadto członkowie podjęli uchwałę w sprawie określenia minimalnego udziału audycji tworzonych przez oddziały terenowe Telewizji Polskiej w programach ogólnokrajowych oraz w TVP Polonia w 2021 roku. Wynika z niej, że w TVP Polonia w 2021 roku oddziały terenowe mają przygotować minimum 694 godziny audycji, przy czym w Programie 1 ma być to przynajmniej 370 godzin, w Programie 2 - 23 godzin, a TVP Polonia - 301 godzin.

RMN po raz pierwszy od sierpnia w pełnym składzie

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał na stanowisko członka RMN Roberta Kwiatkowskiego. Jeszcze jednym kandydatem (Koalicji Obywatelskiej) był Paweł Olszewski.

Kwiatkowski w Radzie Mediów Narodowych zajął miejsce Grzegorza Podżornego, który w połowie sierpnia zrezygnował z tej funkcji.  - Po początkowej zgodzie na wprowadzenie pewnych cywilizowanych ram funkcjonowania Rady, czyli uchwaleniu regulaminu RMN, stopniowo zasadą działania Rady stawał się chaos i bieżące partyjne potrzeby - uzasadnił Podżorny w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

W obecnym składzie RMN oprócz są były poseł PiS Krzysztof Czabański (jako przewodniczący), posłanka PiS Joanna Lichocka i europosłanka PiS Elżbieta Kruk (wszyscy zostali zgłoszeni przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm) oraz Juliusz Braun (wskazany przez Platformę Obywatelską i powołany przez prezydenta). Zdecydowana większość decyzji Rady Mediów Narodowych była podejmowana głosami trojga członków wskazanych przez Zjednoczoną Prawicę.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych po raz pierwszy w nowym składzie. Kwiatkowski: chaos w zarządzaniu

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Jak pracował w wodociągach, to chyba zna się na mediach? Napewno drukowali biuletyny informacyjne o awariach itd. Bez przesady z tą krytyką dla zasady, ktura blokuje rozwój utalentowanych ludzi.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Spec od wodociągów? Inspektor od danych osobowych?
No przecież jeszcze towarzysze nie sprawdzili się na odcinku propagandy.
Niech chłopcy spróbują.
Jeśli nie dadzą rady - przerzuci się ich na odcinek rolnictwa.
odpowiedź
User
afff
"dr nauk prawnych Tomasz Sypniewski, który posiada doświadczenie m.in. z Miejskich Wodociągów i kanalizacji w Bydgoszczy"
Kurcze Szambelanowi Czaskowskiemu by się bardziej przydał przy Czajce, mniej g... by płynęło do Gdańska, choć jak wiemy umiłowana Dulkiewicz, każdą ilość g... od Czaski przyjmuje z entuzjazmem i z otwartymi ramionami.
odpowiedź