SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych zajmie się kadencjami rad programowych w spółkach mediów publicznych

W czwartek, 15 października Rada Mediów Narodowych zajmie się kończącymi się kadencjami w radach programowych w spółkach mediów publicznych. To już drugie spotkanie w tej sprawie – pierwsze dotyczyło rad nadzorczych i zarządów. Na razie nie będą jednak podejmowane uchwały podczas posiedzenia, wciąż czeka na uzupełnienie jej składu o piątego członka.

Krzysztof Czabański, fot. RMF FMArticle

Z naszych informacji wynika, że zaraz na początku przyszłego roku (dokładnie 19 stycznia 2021 roku) kończą się kadencje rad programowych w Telewizji Polskiej, TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Kielce, Polskim Radiu, Radiu Białystok, Radiu PiK, Radiu Gdańsk, Radiu Zachód oraz Radiu Kielce.

Natomiast 16 lutego 2021 roku kończą kadencje rady programowe w TVP Kraków, TVP Katowice, TVP Pozań, TVP Lublin, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Łódź, Radiu Kraków, Radiu Katowice, Radiu Poznań, Radiu Lublin, Radiu Rzeszów, Radiu Szczecin, Radiu Łódź, Radiu Koszalin.

Z kolei 16 marca 2021 roku upływa termin działania rad programowych w TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Opole TVP Olsztyn, TVP Wrocław, TVP Warszawa, Radiu Opole, Radiu Olsztyn, Radiu Wrocław, Radiu dla Ciebie i w Polskiej Agencji Prasowej.

Kadencja rady programowej w TVP Polonia kończy się 26 kwietnia 2021 roku.

Do kompetencji Rady Mediów Narodowych należy m.in. powoływanie rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP. Liczą one 15 członków, 10 z nich reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych 5 powołuje się z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących wybierają członkowie rady programowej podczas tajnego głosowania większością głosów. Zajmują się one opiniowaniem kwestii programowych w danej spółce.

Kończące się kadencje zarządów i rad nadzorczych

W przyszłym roku kończą się także kadencje zarządów i rad nadzorczych w wielu spółkach mediów publicznych. Mandat członków zarządu i rad nadzorczych upływa w momencie odbycia się walnych zgromadzeń, które zatwierdzą sprawozdania finansowe za 2020 rok. Dotyczy to każdej ze spółek osobno: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Będzie to zatem nie wcześniej niż połowa 2021 roku.

Przykładowo: na początku sierpnia br. Jacek Kurski został prezesem TVP nie na całą, czteroletnią kadencję, a na jej dokończenie. Oznacza to, że jego kadencja upływa w październiku br., ale mandat do sprawowania funkcji prezesa będzie obowiązywać minimum do czerwca 2021 - czasu zebrania się walnego zgromadzenia.

Nowelizacja ustawy o Radzie Mediów Narodowych
Tydzień temu w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Przepisy wprowadzają procedurę powoływania przez prezydenta członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji.

Nowelizacja ustawy o Radzie Mediów Narodowych, której projekt przygotowali posłowie PiS, reguluje procedurę związaną z powołaniem przez prezydenta RP członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji.

Przepisy dotąd obowiązującej ustawy o RMN zakładały, że wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje w czterech przypadkach: śmierci członka Rady, zrzeczenia się przez niego funkcji, skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, złożenia przez niego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, które zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

Ustawa wprowadza przepis, który przewiduje, że w przypadku wygaśnięcia członkostwa w Radzie, prezydent wyznacza termin na zgłaszanie kandydatów nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Radzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zajmie się kadencjami rad programowych w spółkach mediów publicznych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pad
ależ to jest sympatyczny dziadunio na zdjęciu, absolutnie nikt nie ma prawa podejrzewać że karierę u Gomułki zaczynał, a złote lata przypadły za Gierka - dziś jest dzierży stery propagandy w IVRP :)
odpowiedź