SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych zaniepokojona "atakami" polityków wobec dziennikarzy, szczególnie TVP

Rada Mediów Narodowych podczas czwartkowego posiedzenia przyjęła dokument, w którym wyraża zaniepokojenie agresywnymi zachowaniami polityków względem dziennikarzy. Za przyjęciem dokumentu zagłosowali tylko trzej członkowie związani z PiS.

Joanna Lichocka, fot: Paweł Supernak / PAPArticle

Rada Mediów Narodowych w oświadczeniu zwraca uwagę na to, że ostatnio nasilają się "ataki i agresywne zachowania polityków wobec dziennikarzy, w tym szczególnie Telewizji Polskiej". - Nie są to sporadyczne działania tylko przyjęta przez polityków opozycji - szczególnie Platformy Obywatelskiej - metoda, mająca na celu odebranie wiarygodności dziennikarzom oraz zastraszenie tych, którzy chcieliby wykonywać swój zawód w sposób niezależny - czytamy w dokumencie.

Dalej RMN pisze o tym, że - zdaniem jej członków - ataki na dziennikarzy wpisują się w "działania na rzecz ograniczenia wolności słowa i naruszają konstytucyjne gwarancje w tym zakresie". Na koniec Rada wzywa przedstawicieli sił politycznych do "poszanowania niezależności dziennikarskiej oraz powstrzymania się od stosowania języka i działań nacechowanych agresją".

Dokument, przyjęty ostatecznie na posiedzeniu, zaproponowała w tym brzmieniu członkini Rady, Joanna Lichocka.

- Sprawa była przedmiotem długiej dyskusji, w której przedstawiono przykłady skierowanych do dziennikarzy wypowiedzi polityków PO oraz PiS - informuje Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, który ostatecznie nie zagłosował za przyjęciem oświadczenia.

Braun zaproponował inny tekst oświadczenia. - Uznając za słuszne, by Rada zaapelowała o powstrzymanie się od stosowania przez polityków języka nacechowanego agresją, podjąłem próbę kompromisu i zaproponowałem odrębny nieco tekst - mówi członek RMN.

W oświadczeniu Brauna nie ma jednoznacznego wskazywania na to, że to głównie politycy PO atakują dziennikarzy, i to głównie z TVP. Pojawia się ustęp o ogólniejszym wydźwięku: o ataku polityków w ogóle na pracowników mediów.

- Rada Mediów Narodowych z niepokojem odnotowuje trwające od dawna ataki i agresywne zachowania polityków wobec dziennikarzy. Kampania prowadzona zwłaszcza przez polityków Prawa i Sprawiedliwości wobec dziennikarzy TVP miała na celu propagandowe przygotowanie czystek kadrowych jakie przeprowadzone zostały w mediach publicznych w początku 2016 roku - czytamy w alternatywnym, nieprzyjętym ostatecznie oświadczeniu, autorstwa Juliusza Brauna. Dopiero po takim wprowadzeniu następuje zdanie o PO i TVP: -  W ostatnim czasie dziennikarze TVP są obiektem agresywnej krytyki ze strony posłów Platformy Obywatelskiej - pisze Braun.

Na koniec stawia akcent na obraźliwe i wulgarne wyrażenia: - Rada Mediów Narodowych wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych do poszanowania niezależności dziennikarskiej oraz powstrzymania się do stosowania języka nacechowanego agresją, w szczególności używania wyrażeń obraźliwych i wulgarnych - czytamy w odrzuconym dokumencie.

Rada Mediów Narodowych liczy pięcioro członków. Zasiadają w niej trzy osoby wybrane przez Sejm - to posłowie PiS: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka oraz dwie osoby powołane przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję - to Juliusz Braun (PO) i Grzegorz Podżorny (Kukiz’15).


Oświadczenie Rady Mediów Narodowych

Konstytucja RP w art. 14 stanowi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu, zaś Prawo prasowe w art. 1 stwierdza, iż prasa korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do rzetelnego informowania.

Rada Mediów Narodowych z niepokojem odnotowuje ataki i agresywne zachowania polityków wobec dziennikarzy, w tym szczególnie Telewizji Polskiej. Nie są to sporadyczne działania tylko przyjęta przez polityków opozycji – szczególnie Platformy Obywatelskiej - metoda, mająca na celu odebranie wiarygodności dziennikarzom oraz zastraszenie tych, którzy chcieliby wykonywać swój zawód w sposób niezależny. Ataki tych polityków, którzy nie  cofają się nawet przed używaniem wobec dziennikarzy wulgarnego języka i bezpośredniej przemocy, doprowadziły już także do chuligańskich, fizycznych ataków na pracowników Telewizji Polskiej przeprowadzonych przez zwolenników opozycji.

Rada Mediów Narodowych ocenia, że ataki te wpisują się w działania na rzecz ograniczenia wolności słowa i naruszają konstytucyjne gwarancje w tym zakresie.

Rada Mediów Narodowych wzywa przedstawicieli sił politycznych do poszanowania niezależności dziennikarskiej oraz powstrzymania się od stosowania języka i działań nacechowanych agresją.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zaniepokojona "atakami" polityków wobec dziennikarzy, szczególnie TVP

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej konserwatywny
Nie ma się o co niepokoić. Politycy PO, atakując konserwatywnych dziennikarzy TVP, po prostu demonstrują swój bardzo niski poziom kultury i w ogóle. Ale to żadne zaskoczenie, bo od dawna wiadomo, jacy są POwcy. Niech się dziennikarze nie boją i nie przejmują - POwcy poza atakami słownymi nic innego nie zrobią.
odpowiedź
User
YKK
Ja jestem równie zaniepokojony ustawicznymi atakami Puszczy Białowieskiej na ministra Szyszkę.
odpowiedź
User
czytelnik
Niezależni dziennikarze - niezły dowcip.
odpowiedź