SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uchwała Rady Programowej Polskiego Radia. „Władza pod pozorem naprawy państwa niszczy pluralizm”

W piątek Rada Programowa Polskiego Radia przyjęła uchwałę, w której krytykuje zmiany zachodzące obecnie w mediach publicznych. - Władza pod pozorem naprawy państwa niszczy pluralizm. Skutkiem takich działań, niby to w imię praworządności, jest w praktyce wprowadzenie cenzury prewencyjnej - czytamy.
 

Trwają zmiany w mediach publicznych rozpoczęte przez działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. W piątek odbyła się Rada Programowa Polskiego Radia. Stosunkiem głosów 9 do 5 przegłosowano uchwałę „w sprawie zagrożenia wolności słowa”.

Uchwała Rady Programowej

- Rada Programowa Polskiego Radia wyraża głęboki sprzeciw wobec siłowego przejmowania mediów publicznych oraz procedury likwidacji narodowych nadawców. Wymuszanie rezygnacji ze stanowisk oraz masowe zwolnienia dziennikarzy i pracowników są sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawa. Działania koalicji KO, Lewicy i 3Drogi naruszają art. 7 Konstytucji RP, art 54 Konstytucji RP oraz ustawę o KRRiT - czytamy we wstępie.

- Media publiczne są w demokratycznych państwach niezbędnym elementem rynku medialnego. Ich istnienie to fundament demokracji. Niezależność od zmian politycznych jest gwarancją dostępu wszystkich obywateli do rzetelnej informacji, zagwarantowanej w Konstytucji RP. Jeśli zaś władza osłabia, a nawet podejmuje działania likwidacyjne, przekazując tym samym rynek medialny w jeszcze większym stopniu podmiotom zagranicznym, przekształcają swój kraj w państwo kolonialne. Realizacja działań siłowych wobec niezależności Telewizji Polskiej i Polskiego Radia cofa Polskę do czasu Stanu Wojennego z 1981 roku, kiedy to władza komunistyczna zlikwidowała odradzającą się wolność. W ostatnich latach, kiedy wreszcie miliony Polaków przez lata wykluczonych informacyjnie poprzez jednostronny przekaz mediów publicznych i prywatnych w wielkim procencie będących w rękach zagranicznych, doczekały się pluralistycznego systemu medialnego - dodano.

- Władza pod pozorem naprawy państwa niszczy pluralizm. Skutkiem takich działań, niby to w imię praworządności, jest w praktyce wprowadzenie cenzury prewencyjnej, a polskie społeczeństwo będzie poddane propagandzie partyjnej i wpływom zagranicznym w sposób niespotykany w państwach suwerennych, przekształcając nasz rynek medialny w rynek kolonialny. Obecny rząd zachowuje się, jakby polskie media publiczne były największym wrogiem Polski, walcząc z nimi pozaprawnymi metodami. Działania koalicji rządowej są zaprzeczeniem demokratycznych rządów prawa - wskazano.

Uchwała kończy się apelem do rządu Donalda Tuska o zaniechanie zmian w mediach publicznych. W skład Rady Programowej PR wchodzą: Piotr Apel, Renata Butryn, Maria Dłużewska, Małgorzata Gosiewska, Jakub Kowalski, Elżbieta Królikowska-Avis, Anna Kwiecień, Marek Lewandowski, Jędrzej Karol Lipski, Jan Ordyński, Andrzej Różański, Tomasz Jan Siwak, Dariusz Wasielewski, Barbara Zdrojewska i Marek Suski jako przewodniczący. 

Innym punktem piątkowego posiedzenia Rady było omówienie założeń programowych do projektu Karty Powinności Polskiego Radia na lata 2025-2029. - Referował to dyrektor Kwieciński, dyrektor biura programowego Polskiego Radia. To były ogólniki, z których nic nie wynikało. To wszystko zależy od przyszłej sytuacji politycznej, kadrowej i finansowej Polskiego Radia. Nie było nic konkretnego na temat innych zmian w PR - mówi Wirtualnemedia.pl Jan Ordyński, jeden z członków Rady Programowej. 

Czytaj także: Doda w nowej audycji RMF FM

Czytaj także: Kolejni reporterzy terenowi odchodzą z RMF FM

Czytaj także: Paweł Majcher prezesem Polskiego Radia. Kamińska: nie podpisałam rezygnacji

Dołącz do dyskusji: Uchwała Rady Programowej Polskiego Radia. „Władza pod pozorem naprawy państwa niszczy pluralizm”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ir3
Za K_aminskiej Rada sobie mogła... uchwalać, nie przyjmować i być zaniepokojonym. Spuszczała ich równo i robiła co chciała łącznie z pijackimi imprezami pana od muzyki w Trójce. Także możecie sobie uchwalać. Szczególnie teraz kiedy trzeba sprzątnąć stajnie Augiasza po partyjnej kobyłce.
odpowiedź
User
Mati
A co tam jeszcze robi generał Czabańskich, Paweł Kwieciński?! Będzie tylko mieszał, kręcił, manipulował. Szkodnik!!
odpowiedź
User
MM
Buhahaha przez osiem lat, a ostatnie trzy lata w Polskim Radiu w sposób bezwzględny łamano ustawę o radiofonii i telewizji oraz kartę powinności. Za najgorszej prezes A. Kaminskiej upartyjniono eter i zniszczono nim radio. Pluralizm? O czym mowa? Nikt bardziej jak PiS nie zniszczył mediów publicznych od TVP, przez radio po prasę. Plując na demokrację, prawo i obywateli. Przegraliście wybory i to właśnie dzięki neokomunie jaką wprowadziliście w mediach. Robienie ludziom wody z mózgu zostawcie sobie na TVRepublika.
odpowiedź