SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio 357 dostało 13 mln zł od słuchaczy i z reklam. Zmalał zysk

Spółka zarządzająca internetowym Radiem 357 w ub.r. zwiększyła przychody o 27 proc. do 13,3 mln zł, więcej zarobiła zarówno z wpłat od słuchaczy, jak i reklam. Jej zysk netto, który zmalał z 508,5 do 455,7 tys. zł, w całości zasilił kapitał zapasowy.

Zdecydowaną większość budżetu Radia 357 stanowią wpłaty od słuchaczy zbierane na platformie Patronite. W ub.r. wyniosły 9,8 mln zł, wobec 8,47 mln zł rok wcześniej. Na Patronite obecnie rozgłośnię wspiera 49,9 tys. internautów, miesięcznie przekazują łącznie 925,9 tys. zł.

Do lutego br. stacja zebrała tam 20 mln zł, z prawie 50 tys. patronów jest największym na świecie projektem medialnym finansowanym przez internetową społeczność. Natomiast w kwietniu ze zbiórki zniknął licznik pokazujący łączną kwotę. - Licznik powodował wiele nieporozumień i pytań w stylu "skoro macie już tyle pieniędzy, to po co wam więcej?". Przejrzystość i regularna informacja o tym jak rozwija się Radio 357 jest i pozostanie kluczowa - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Sołtys, prezes rozgłośni.

Na pozostałe wpływy operacyjne złożyły się jeszcze te z refaktur (poszły w górę z 11 do 139 tys. zł) i te określone jako pozostałe (wzrost z 13,3 do 162,4 tys. zł).

Przychody Radia 357 ze sprzedaży produktów, czyli głównie usług reklamowych (niektóre audycje mają sponsorów), poszły w górę z 1,65 do 2,6 mln zł, a te ze sprzedaży towarów i materiałów (m.in. gadżetów oferowanych w sklepie internetowym stacji) - z 312,9 do 599,1 tys. zł. W sprawozdaniu stacja wyliczyła, że zmieniła operatora sprzedaży merchandisingowej, wprowadziła stałą sprzedaż kawy sygnowanej marką spółki oraz wydłużyła horyzont planowania emisji produktów.

Rozgłośnia chce dywersyfikować swoje przychody. - W tym celu pilotażowo wprowadzono sprzedaż usług edukacyjnych nakierowanych na budowanie kompetencji medialnych. Przeprowadzono także analizy w zakresie wynajmu studia oraz rozpoczęcia działalności na rynku eventowym - opisano w jej sprawozdaniu.

Podniesiono wynagrodzenia

Działalność operacyjna Radia 357 kosztowała w ub.r. 12,39 mln zł, o 26,5 proc. więcej niż rok wcześniej (9,79 mln zł). Składają się na to przede wszystkim dwie pozycje: wydatki na usługi obce poszły w górę z 6,09 do 8,68 mln zł, a na wynagrodzenia - z 2,37 do 3,14 mln zł.

Stacja podkreśla, że w ub.r. podwyższyła wynagrodzenia „w związku z zakończeniem wstępnego etapu budowy radia” oraz wprowadziła „udogodnienia dla twórców - m.in. możliwość skorzystania ze szkoleń współfinansowanych przez spółkę”. Nie zatrudnia żadnej osoby na etacie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ponadto rozwijała swoją ramówkę. - Wprowadzono nowe audycje, zatrudniono reporterów i korespondentów. Uporządkowano oprawę akustyczną audycji, wprowadzono mechanizm tworzenia spotów autopromocyjnych - wyliczono w sprawozdaniu.

W drugim półroczu zreorganizowała swoje aktywności rozwojowe. - Wydzielono zespół do spraw wzrostu, zatrudniono project managera do prowadzenia projektów. Wdrożono zmiany w ofercie programowej w oparciu o przeprowadzone wcześniej analizy słuchalności. Spółka zleciła też opracowanie i przeprowadzenie badań segmentacyjnych odbiorców radia - opisała.

Wydatki na zużycie materiałów i energii wzrosły ze 131,8 do 181,1 tys. zł, a pozostałe koszty operacyjne - z 22,1 do 285 tys. zł (z czego te dotyczące darowizn - z zera do 127,9 tys. zł, a te z refaktur - z 11 do 138,6 tys. zł).

Plan ostrożniościowy po wybuchu wojny

Po wybuchu wojny na Ukrainie rozgłośnia wdrożyła plan ostrożnościowy „zakładający opóźnienie części wydatków w zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej, a także przegląd i optymalizację wydatków w ramach uchwalonego budżetu”.

Na poziomie operacyjnym zysk Radia 357 zmalał z 567,5 do 627,1 tys. zł, a na poziomie netto - przy wzroście kwoty zapłaconego podatku dochodowego ze 140 do 150,9 tys. zł - zmniejszył się z 508,5 do 455,7 tys. zł.

Po 20 proc. udziałów spółki 357 mają jej prezes Paweł Sołtys, Marcin Łukawski, Piotr Stelmach, Krystian Hanke i Michał Piotr Gąsiorowski. Wspólnicy zeszłoroczny zysk netto przeznaczyli na kapitał zapasowy, podobnie zadysponowano zysk z 2021 roku (na kapitał rezerwowy). Na koniec ub.r. kapitały własne firmy wynosiły 1,6 mln zł, wobec 1,14 mln zł rok wcześniej.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: Radio 357 dostało 13 mln zł od słuchaczy i z reklam. Zmalał zysk

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Steven Podsiadłoc
Co to jest kapitał rezerwowy? Skarbonka?
0 1
odpowiedź
User
Co to jest kapitał rezerwowy? Skarbonka?


Kapitał zapasowy – składnik kapitału własnego podmiotu gospodarczego, który jest przeznaczony na pokrycie ewentualnych strat finansowych.
Kapitał rezerwowy – część wygospodarowanego zysku, która jest przeznaczona na rozwój spółki i wszelkie inne wydatki.
0 0
odpowiedź
User
Ciągle im mało
Kasy mają jak lodu.
28 27
odpowiedź