SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio 357 nagrało świąteczną piosenkę "Przyjaciele Pewnej Ryby”. "Nazwa to nasz wybór, nie konieczność"

Dziennikarze Radia 357 wraz z zaproszonym gośćmi nagrali swoją wersję znanej z Trójki świątecznej piosenki o karpiu, zatytułowaną „Przyjaciele Pewnej Ryby 2020”. Autorami tekstu są Artur Andrus i Kuba Strzyczkowski. - Nazwa to nasz wybór, nie konieczność - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Michniewicz z rozgłośni.

Article

Od 2000 roku Trójka co roku nagrywała piosenkę o perypetiach karpia przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Od początku autorami byli Kuba Strzyczkowski i Wojciech Kaleta - oni też jako autorzy zastrzegli piosenkę w ZAiKSie. Charakterystyczny refren zaczynał się zawsze od słów „Krok po kroku, krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku - idą święta”. Słowa pisali dziennikarze Trójki (najczęściej: Kuba Strzyczkowski, Grzegorz Wasowski, Artur Andrus), a wykonywał ją cały zespół. Piosenka trafiała też na płytę, będącą częścią charytatywnej akcji Polskiego Radia.

Polskie Radio zastrzegło w Urzędzie Patentowym nazwę „Przyjaciele Karpia”

W grudniu tego roku Polskie Radio wszczęło w Urzędzie Patentowym proces zastrzegania nazwy „Przyjaciele Karpia” - na krótko przed tym, jak dziennikarze Radia 357 ogłosili, że nagrywają swoją wersję utworu.

Tegoroczny utwór, powstały w szykującej się do startu internetowej rozgłośni Radio 357, został napisany przez Kubę Strzyczkowskiego i Artura Andrusa (słowa) oraz Wojciecha Kaletę i Filipa Jaślara (muzyka). Jak ustaliliśmy, obecna wersja jeszcze nie została przez autorów zarejestrowana w ZAiKS-ie, ale wkrótce stosowny wniosek trafić ma do Zrzeszenia

- Tytuł tegorocznej wersji, czyli "Przyjaciele Pewnej Ryby" to z kolei fragment tekstu Artura Andrusa, który na tytuł zaproponował Ernest Zozuń. Ogromnie nam ten pomysł przypadł do gustu. To więc nasz wybór, a nie „konieczność”. W Radiu 357 sporo elementów - z założenia - będzie miało płynną formę, i świąteczna piosenka również - mówi nam Tomasz Michniewicz z rozgłośni.

 

Radio zaprosiło do wspólnego śpiewania także dziennikarzy z innych rozgłośni lub stacji telewizyjnych, którzy pracowali w Trójce. Z zaproszenia skorzystali Robert Kantereit i Marcin Gutowski z TVN24, Natalia Grzeszczyk z RMF Classic i Dariusz Rosiak z podcastu „Raport o stanie świata”. Nie przyjęli zaproszeń natomiast dziennikarze z Radia Nowy Świat. 

- Niektórzy z kolegów nie mogli z nami zaśpiewać, bo rzeczywistość nie była wystarczająco łaskawa. Między innymi chory był Marcin Zaborski z RMF FM czy autor tekstu - Artur Andrus. Dyskretnie zaprosiliśmy również kilka osób, które pozostały w Trójce, ale ze zrozumiałych chyba dla nas wszystkich względów pojawić na nagraniu się nie mogli - podsumowuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Tomasz Michniewicz.

Piosenkę nagrywali też m.in. Kuba Strzyczkowski, Filip Jaślar, Roma Leszczyńska, Tomasz Michniewicz, Marek Niedźwiecki, Aleksandra Budka, Marcin Łukawski i Piotr Stelmach. 23 grudnia na antenie Radia 357 pojawi się też Kuba Strzyczkowski, by przeprowadzić na antenie licytację, z której dochód w całości zostanie przekazany na Fundację Świętego Mikołaja. Wszyscy operatorzy komórkowi zrezygnowali już ze swoich prowizji. Polskie Radio nie odpowiedziało nam na pytanie, czy Trójka w tym roku będzie także nagrywać własną wersję przedświątecznej piosenki o karpiu. Nie wiadomo też, czy odbędą się antenowe licytacje.

Radio 357 ruszyć ma z nadawaniem w grudniu, ale dokładnej daty nadal nie podano. Rozgłośnia ma już swoją siedzibę, trwają prace nad aplikacją. Ujawniono też pierwsze elementy ramówki.

Chęć wsparcia na Patronite obecnie deklaruje ponad 15,4 tys. patronów, którzy gotowi są wpłacać ponad 374 tys. zł miesięcznie. Od ogłoszenia inicjatywy na początku października br. udało się zebrać ponad 940 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Radio 357 nagrało świąteczną piosenkę "Przyjaciele Pewnej Ryby”. "Nazwa to nasz wybór, nie konieczność"

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Matis
Strasznie ciekawe. Nie przywiązywał bym się tak do karpia bo jego koniec nie jest wesoły. Lepiej zająć się nowym menu...
41 47
odpowiedź
User
Dariusz
Mała uwaga - PR jeszcze nie zastrzegło "Karpia", dopiero został złożony wniosek, który na stronie urzędu patentowego ma status zgłoszenia ujawnionego. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy nie będzie protestów, urząd podejmie decyzję.
47 4
odpowiedź
User
Test
Podjęli doskonałą decyzję. W PR3 pewnie trwa teraz feta "Ale daliśmy im popalić!", podczas gdy słuchacze wiedzą, że tu nie chodzi o nazwę audycji, lecz o jej zawartość. PR3 zastrzega nazwy, ale słuchalność od tego nie wzrośnie, a 357 nie spadnie, bo rzesza odbiorców idzie tam tylko i wyłącznie dla redaktorów.
94 37
odpowiedź