SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chętnych mniej niż miejsc. Dlaczego więc KRRiT nie rozstrzyga konkursu ogólnopolskiego DAB+?

Od czterech miesięcy znana jest lista chętnych na nadawanie programów radiowych w ogólnopolskim multipleksie cyfrowym. Zainteresowanych jest mniej niż miejsc, które przeznaczono w ogłoszeniu. Czemu nadal nie są znane wyniki konkursu?

W połowie kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała listę chętnych na nadawanie w DAB+ w ramach multipleksu ogólnopolskiego. Chodzi o dwa konkursy. W pierwszym do udziału mogli zgłaszać się trzej dotychczasowi nadawcy ogólnopolscy znani z analogowego eteru. To RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja. Wpłynęły wnioski tylko od dwóch nadawców. Zgłosiła się Grupa RMF oraz Redemptoryści, do których należy Radio Maryja.

Co ciekawe, Grupa RMF przez wiele lat krytykowała system DAB+. Jej przedstawiciele twierdzili, że jest przestarzały i zbyt drogi. Spółka do ostatniej chwili nie zdradzała, czy weźmie udział w konkursie. - Jeśli okaże się, że koszty emisji w DAB+ będą zbyt wysokie, będziemy ponownie rozważać, czy pozostać w tym systemie, czy się jednak z niego wycofać - stwierdził po ogłoszeniu decyzji o starcie Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF.

Radio Maryja już wchodzi w skład testowego multipleksu związanej z Polsatem spółki DABCAST w Warszawie i Trójmieście. Na udział w konkursie nie zdecydował się Eurozet, nadawca m.in. Radia Zet. Jak tłumaczono, spółka nie zmieniła krytycznego stanowiska na temat cyfryzacji radia za pośrednictwem DAB+.

- Ze względu na fakt, że liczba złożonych wniosków jest mniejsza niż wskazana w ogłoszeniu liczba zmienianych (rozszerzanych) koncesji, postępowania będą prowadzone odrębnie dla każdego wniosku - poinformował przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Z powodu braku wniosku o cyfrową koncesję ze strony Eurozetu jedno miejsce w tej puli pozostało wolne. KRRiT nadal nie zdradziła, czy rozpisze na nie dodatkowy konkurs.

Chętni znani z eteru i internetu

Drugi konkurs rozpisany przez regulatora pozwolił na pozyskanie miejsca na multipleksie sześciu dotychczasowym stacjom ponadregionalnym lub nowym graczom. W tym przypadku wpłynęło dokładnie sześć ofert.

Dwie zostały złożone przez kieleckie spółki Radio Top (Radio Top) i Agencję Radiowo-Telewizyjną "Fama" (Fama Dance). Ta druga firma jest jednym z udziałowców pierwszej. Radio Fama nadaje w analogowym zakresie FM w Tomaszowie Mazowieckim, Wołominie, Słupsku i Żyrardowie. 19 lutego br. zakończyło nadawanie w Kielcach. Rok wcześniej z powodu pandemii koronawirusa spółka nie złożyła na czas wniosku o przedłużenie koncesji. KRRiT przeprowadziła konkurs na częstotliwości 100,8 MHz w Kielcach i 100,9 MHz w Ostrowcu Świętokrzyskim, który wygrało radomskie Radio Rekord.

W DAB+ najpewniej pojawią się także nowe stacje. Fundacja Emanio Arcus z Legionowa chce w ogólnopolskim multipleksie nadawać Radio dla Dorosłych. Koncesjonariusz jest już znany z Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych, które działa w multipleksach lokalnych DAB+. W 2015 r. fundacja została większościowym udziałowcem Hobby, właściciela Radia Hobby. Rozgłośnia w listopadzie 2015 r. straciła koncesję za nadawanie kremlowskiej audycji Radia Sputnik.

W multipleksie ogólnopolskim chce też nadawać Radio Voyager. Stoi za nim spółka Imperium Media z Gliwic, która już nadaje Radio Imperium w multipleksach lokalnych i eksperymentalnych DAB+ w Katowicach, Gliwicach, Wrocławiu, Opolu, Bielsku-Białej i Szczawnicy.

Spółka MWE Radio, należąca do Grupy MWE Michała Winnickiego, chce nadawać w ogólnopolskim multipleksie Mixradio.

Do konkursu zgłosiła się także Grupa ZPR Media, właściciel m.in. Radia Eska, który chciałby drogą cyfrową nadawać program tej rozgłośni.

KRRiT rozważa zawieszenie postępowania

Skoro chętnych w pierwszym konkursie jest mniej niż miejsc, a w drugim dokładnie tylu, ile przeznaczono koncesji, czemu KRRiT ich nie rozstrzyga? Mijają cztery miesiące, a w tej sprawie nadal nie ma komunikatu ze strony Krajowej Rady.

- Niektóre wnioski w konkursach na multipleks ogólnopolski są jeszcze w trakcie uzupełniania przez wnioskodawców i opiniowania w biurze KRRiT - mówiła nam niedawno Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

Rozmawialiśmy z jednym z nadawców, który bierze udział w konkursie. Potwierdził, że był proszony o uzupełnienie wniosku, ale "było to dawno".

Teraz niewykluczone, że konkurs jeszcze długo nie będzie rozstrzygnięty. - Obecnie KRRiT rozważa zawieszenie postępowania koncesyjnego do czasu wyboru przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej operatora MUX R1 - powiedziała nam w piątek Karolina Czuczman z zespołu rzecznika prasowego KRRiT.

We wrześniu kończy się sześcioletnia kadencja członków KRRiT. Jeśli do tego czasu konkurs nie zostanie rozstrzygnięty, jest duża szansa, że zainteresowani nadawcy będą musieli poczekać na zakończenie postępowania kolejne miesiące. Wiadomo, że najbliższe posiedzenie KRRiT zaplanowano na 25 sierpnia. Czy na nim zostanie rozstrzygnięty konkurs na nadawanie w DAB+ na ogólnopolskim multipleksie? Tego w Krajowej Radzie nie chcieli nam powiedzieć.

Dołącz do dyskusji: Chętnych mniej niż miejsc. Dlaczego więc KRRiT nie rozstrzyga konkursu ogólnopolskiego DAB+?

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Czekają aż Skowronski uzbiera kasę na ryzę papieru aby napisać wniosek i wtedy że spokojem ogłoszą WNET zwycięzca tego konkursu.
odpowiedź
User
Suchacz
Nikomu ten Dab+ jest niepotrzebnych. W czasach mobilnego internetu.
odpowiedź
User
Anty-DAB
Jestem zawiedziony postawą RMF i Eski. Ten przestarzały system emisji, oferujący mizerną jakość dźwięku przy 12 serwisach w mux, powinien być stłamszony w zarodku. Pasmo VHF powinno być w całosci przeznaczone dla TV (co najmniej 2 muxy DVB-T2), bo już się mówi o zwalnianiu pasma 600MHz pod 5G.
odpowiedź