SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy pytają pracowników Radia Łódź, czy chcą strajku. Poseł PO zawiadomił prokuraturę ws. powołania prezesa

Dwa związki zawodowe działające w Radiu Łódź kończą przygotowywania do referendum strajkowego w rozgłośni - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. We wtorek poseł PO Krzysztof Piątkowski poinformował, że w najbliższych dniach złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez trójkę członków Rady Mediów Narodowych. Powód: niezgodne z prawem powołanie prezesa rozgłośni.

Siedziba Radia Łódź, fot. materiały prasoweArticle

Narasta konflikt w Radiu Łódź. Łódzka prokuratura wyjaśnia już od kilku dni, czy i kto ingerował w służbowy komputer Małgorzaty Warzechy, dziennikarki rozgłośni i członkini związków. Jej zdaniem odpowiedzialność za to spada na prezesa Arkadiusza Paluszkiewicza, który miał potajemnie wprowadzić do rozgłośni zewnętrzną firmę i umożliwić jej ingerencję w sprzęt.

Załoga rozgłośni jest w sporze zbiorowym z zarządem, Warzecha prowadzi rozmowy z zarządem z ramienia związków i podejrzewa próbę podrzucenia kompromitujących materiałów. Prezes zapytał związkowców o możliwość zwolnienia jej z pracy, ale otrzymał odpowiedź negatywną.

Związkowcy w Radiu Łódź szykują się do strajku

Spór zbiorowy załogi z zarządem, który utkwił w martwym punkcie, wkrótce ma ruszyć: jak ustaliliśmy NSZZ „Solidarność” i „Solidarność ‘80” sporządziły już z pomocą prezesa Arkadiusza Paluszkiewicza listę osób, które mogą wziąć udział w planowanym referendum strajkowym.

- Nie obyło się bez problemów, gdyż prezes nie chciał nam przekazać nazwisk, powołując się na RODO. Jednak już mamy tę listę i wkrótce przeprowadzimy wśród załogi referendum, po którym będzie jasne, czy spór zbiorowy wejdzie w fazę strajku, czy też nie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Szymański, przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy łódzkiej rozgłośni.

Poseł PO pisze do prokuratury

We wtorek poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Piątkowski, zwołał konferencję prasową, w trakcie której informował o krokach podjętych celem odwołania prezesa Arkadiusza Paluszkiewicza ze stanowiska. - Po pierwsze przygotowałem i w czwartek złożę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 kk. (tzw. „przestępstwo urzędnicze”)  przez trójkę członków Rady Mediów Narodowych - przekazał mediom parlamentarzysta. Chodzi o przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, o Elżbietę Kruk i Joannę Lichocką.

Piątkowski zarzuca im, że przy powołaniu nowego prezesa łódzkiej rozgłośni działali w sprzeczności z przepisami art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji, nakładającymi na Radę wymóg „powołania kierownictwa spółek publicznej radiofonii i telewizji spośród osób z kompetencjami w dziedzinie radiofonii i telewizji”. - Przypomnę, że 29 kwietnia 2021 roku Rada Mediów Narodowych na wniosek Joanny Lichockiej podjęła decyzję o odwołaniu dotychczasowego prezesa spółki i jeszcze tego samego dnia na jego miejsce wysunęła kandydaturę Arkadiusza Paluszkiewicza, byłego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który został wybrany na to stanowisko głosami członków Rady związanymi z PiS – podkreśla poseł Krzysztof Piątkowski.

Arkadiusz Paluszkiewicz szefuje rozgłośni od maja br., w przeszłości był m.in. dyrektorem Izby Skarbowej w Łodzi, natomiast nie legitymował się doświadczeniem w pracy w mediach. Sam przyznawał, że nie ma kompetencji w dziedzinie radiofonii i telewizji, a jako swoje umiejętności w powyższym zakresie wskazał jedynie "prowadzenie konferencji z udziałem przedstawicieli mediów oraz wystąpienia medialne na spotkaniach”.

Biuro parlamentarzysty przygotowuje też pozew cywilny (w oparciu o art. 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego), by ustalić sądownie, czy prezes Paluszkiewicz został powołany zgodnie z prawem na zajmowane stanowisko i czy może je pełnić. - Interes prawny mają w tym pracownicy radia, niektórzy członkowie jego rady programowej oraz przedstawiciele związków zawodowych. I taki pozew we współpracy z moim biurem zostanie przez nich złożony – zapowiedział poseł.

RMN o Radiu Łódź: będzie ekspertyza

Sprawa ewentualnego odwołania prezesa Paluszkiewicza ze stanowiska stanęła podczas wtorkowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych, podniesiona przez Juliusza Brauna. Braun - jak się dowiadujemy - argumentował identycznie, jak poseł Piątkowski: prezes miałby być powołany na stanowisko niezgodnie z przepisami art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji, to jest bez spełnienia wymogu posiadania przez kandydata kompetencji w zakresie radiofonii i telewizji. - Brak tych kompetencji i styl zarządzania pana prezesa są z kolei jedną z przyczyn narastającego konfliktu w rozgłośni - przekonywał Juliusz Braun.  

Weto postawiła posłanka Joanna Lichocka, mówiąc, że „są to działania opozycji, mające na celu zdestabilizowanie sytuacji w Radiu Łódź". W ocenie Lichockiej rozgłośna jest w dobrej kondycji i nie daje powodów, by się zajmować sprawą odwoływania prezesa.

Ostatecznie jednak przewodniczący Krzysztof Czabański zdecydował, że wystąpi o przygotowanie ekspertyzy prawnej w celu ustalenia, czy poprzez powołanie p. Arkadiusza Paluszkiewicza doszło do pogwałcenia ww. art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji. W zależności od wyników tej ekspertyzy, Rada podejmie dalsze działania w sprawie rozgłośni - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl.

Trwa spór zbiorowy z zarządem

W połowie października br. członkowie dwóch przyzakładowych związków zawodowych z Radia Łódź weszli w spór zbiorowy z zarządem rozgłośni. Żądają m.in. powstrzymania zapowiadanych zwolnień i przestrzegania regulaminu wynagrodzeń. Grożą strajkiem, ale na to prezes radia zapowiada, że wystąpi o sądowny zakaz strajku, a protestujący nie dostaną wynagrodzeń i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Póki co jednak negocjacje zostały zamrożone.

W pisemnej odpowiedzi prezes Arkadiusz Paluszkiewicz odrzucił wszystkie żądania pracowników, wskazując, że nie mieszczą się one w zakresie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (dotyczą indywidualnych spraw pracowników). Podkreślił także, że każdemu z pracowników, który ma uwagi do polityki płacowej lub uważa, że dotyka go dyskryminacja, przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy. Małgorzata Warzecha negocjuje z zarządem w imieniu związkowców.

Zmiany w Radiu Łódź

Z początkiem października ze stanowiskiem konsultanta programowego i szkoleniowca załogi w Radiu Łódź pożegnał się – po wygaśnięciu miesięcznej umowy - konsultant programowy, Piotr Sikora. Odszedł też Krzysztof Zimoch. Z kolei pod koniec września szefostwo Radia Łódź odwołało szefa i wicekierownika redakcji informacji, internetu i projektów audiowizualnych – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Ze stanowisk odeszli Tomasz Lasota i Adam Owczarek. Od 20 września redakcją kieruje Artur Wolski.

W sierpniu nową redaktor naczelną stacji została Lidia Lasota, która związana była przez wiele lat z redakcją programów katolickich TVP.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy pytają pracowników Radia Łódź, czy chcą strajku. Poseł PO zawiadomił prokuraturę ws. powołania prezesa

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wartyl
Czy PiS wszystko musi niszczyć?
odpowiedź
User
Krzaku
Wreszcie opozycja sie obudzila. Jechac z RMN, gdzie wbioski o nieospodarnosc, tryby powolywania kierownikow bez wyksztalcenia, wydatki. Juz powinno byc kilka wnioskow do prokuratur o niegospodarnosc w kilku rozglosniach . I dzialalnosc na szkodę spolki. Usz sie opozycjo!
odpowiedź
User
WW
Podskakujcie dalej, to prezes wam pokarze!
odpowiedź