SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada programowa Radia Szczecin chce od prezesa "stosownych kroków". Przepadł apel o dymisję Duklanowskiego

Rada programowa Radia Szczecin przyjęła w czwartek uchwałę, w której solidaryzuje się z posłanką Magdaleną Filiks, a także krytycznie ocenia „sposób i czas” przygotowania głośnego materiału przez Tomasza Duklanowskiego. W trakcie posiedzenia odrzucono dwie inne uchwały, m.in. wzywającą do odwołania Duklanowskiego ze stanowiska redaktora naczelnego rozgłośni.

Fot. Facebook/Radio SzczecinArticle

Przyjęta uchwała to spore zaskoczenie: rada programowa Radia Szczecin zdominowana jest bowiem przez osoby wskazane  Prawa i Sprawiedliwości. Na 15 osób zasiadających w radzie osiem trafiło do niej z rekomendacji PiS, pozostali - za poręką innych partii i stowarzyszeń.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, czwartkową uchwałę, w której rada nadzorująca szczecińską rozgłośnię solidaryzuje się z posłanką Magdaleną Filiks, przegłosowano w stosunku głosów 8:7.

W uchwale możemy przeczytać m.in., że rada programowa „krytycznie ocenia sposób i czas przygotowania materiału przez Redaktora Naczelnego Tomasza Duklanowskiego” (chodzi o materiał z końca grudnia ub. roku)– Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to nieodpowiedzialność, która nie powinna mieć miejsca – czytamy w dokumencie (pisownia oryginalna).

Dalej członkowie rady podkreślają, iż ich niepokój budzi „wzmożony ruch kadrowy” w rozgłośni, a także „niezadowolenie wśród załogi, które może spowodować paraliż szczecińskiej radiofonii”. – Tym bardziej oczekujemy na oficjalną decyzję Rady Mediów Narodowych oraz Krajowej Rady radiofonii i Telewizji w tej sprawie – podkreślono. Zaznaczono też, że członkowie rady programowej zgadzają się z oświadczeniem, wydanym przez część pracowników – w części, mówiącej o tym, że media publiczne nie powinny włączać się w walkę polityczną.

Dwie inne uchwały przepadły w głosowaniu

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl jeden z członków rady programowej Witold Jabłoński ocenia przyjętą uchwałę jako „dobrą i wyważoną, oddającą sprawiedliwość i nazywającą problem po imieniu”. Zaznacza jednak, że wszystkie trzy uchwały, nad którymi dyskutowali w czwartek członkowie rady, budziły ogromne emocje. – Dyskusja była nad nimi naprawdę gorąca – podkreśla Jabłoński.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pozostałe dwie uchwały nie uzyskały większości głosów. Pierwsza, zgłoszona przez Witolda Jabłońskiego, zawierała jeden punkt: apel do prezesa Radia Szczecin o odwołanie Tomasza Duklanowskiego ze stanowiska redaktora naczelnego. Przegrała w stosunku głosów 7:8.

Drugi dokument został zgłoszony przez przewodniczącego Marka Rudnickiego. Też zawierał wyrazy współczucia dla Magdaleny Filiks, lecz ponadto potępienie dla łączenia sprawy śmierci syna posłanki z Radiem Szczecin i jego pracownikami, oraz ubolewanie, iż „wywołana przez niektóre media oraz polityków nagonka na pracowników Radia doprowadziła do haniebnych ekscesów”.

– Oczekujemy, że zarząd Polskiego Radia Szczecin w sposób zdecydowany podejmie niezbędne kroki prawne mające na celu ochronę dobrego imienia rozgłośni oraz że zadba o bezpieczeństwo pracowników – czytamy w odrzuconej uchwale. W ostatecznym głosowaniu przepadła ona w stosunku głosów 7:7, przy jednym głosie wstrzymującym się.

Co się dzieje wokół Radia Szczecin

3 marca posłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Filiks poinformowała o śmierci jej 16-letniego syna. Od kilkunastu dni pracownicy Radia Szczecin dostają pogróżki, ograniczono m.in. zamieszczanie komentarzy na jego profilu facebookowym. Wejście do siedziby stacji zostało oblane farbą. Współpracę reklamową z rozgłośnią zerwało kilka firm, m.in. należąca do Agory sieć kinowa Helios, firma deweloperska Ronson i sieć sklepów Castorama.

W czwartek w zeszłym tygodniu blisko połowa pracowników szczecińskiego radia skierowała wspólne oświadczenie do władz rozgłośni i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - NIE WSZYSCY w Radiu Szczecin zgadzają się z uwikłaniem mediów publicznych w walkę polityczną. Reprezentujemy grupę ludzi, która chce oficjalnie powiedzieć NIE, działaniom dalekim od etyki zawodowej - stwierdzili. - Zaszczuci we własnej firmie domagamy się, aby podjęto konkretne decyzje, które pomogłyby uzdrowić tę sytuację - podkreślili.

Ze stacją pożegnali się prowadzący pasmo poranne Grzegorz Piepke i Bartłomiej Czetowicz, a także krytyk filmowy Krzysztof Spór. - Przekroczono granicę, za którą wydarzyła się niewyobrażalna tragedia, ale zamiast refleksji kierownictwa Radia Szczecin i zdecydowanych działań, w myśl partyjnych interesów osoby decyzyjne unikają wzięcia odpowiedzialności - uzasadnił Spór.

Pod koniec stycznia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej za „emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy”. Wcześniej skargę do KRRiT w tej sprawie skierował m.in. były członek Rady Krzysztof Luft. Zarząd szczecińskiej rozgłośni podkreśla, iż nie będzie na razie personalnych rozstrzygnięć w stacji, dopóki sprawy nie rozstrzygną "organy do tego upoważnione".

Dołącz do dyskusji: Rada programowa Radia Szczecin chce od prezesa "stosownych kroków". Przepadł apel o dymisję Duklanowskiego

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wradiow
Prezes Zarządu w każdej chwili może odwołać albo zawiesić redaktora naczelnego Radia.
Nie potrzebne są do tego opinie jakiegokolwiek gremium.
Zbyteczne oczekiwania na decyzję prezesa.
Od 29 grudnia było sporo czasu do zastanowienia nad tym problemem.
odpowiedź
User
Brak Refleksji
Typowe pisowskie „Ani kroku wstecz” :-(
odpowiedź
User
AS
Mleko dawno się rozlało i teraz każda decyzja będzie spóźniona. A jak jeszcze wyjdzie na jaw, że była to skoordynowana akcja, to wstyd będzie nie do zamiecenia pod żaden dywan.
odpowiedź