SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Wnet dzięki emisji analogowej podwoiło wpływy i wyszło na plus

Zarządzane przez prezesa SDP Krzysztofa Skowrońskiego Radio Wnet w 2020 roku osiągnęło wzrost przychodów o 104 proc. do 2,75 mln zł, a jego wynik netto poszedł w górę z 746,9 tys. zł straty do 155,1 tys. zł zysku. Od jesieni 2018 roku dzięki kolejnym koncesjom regionalnym rozgłośnia rozwija emisję analogową.

Sprawozdanie finansowe Radia Wnet za 2020 roku dopiero pod koniec grudnia ub.r. Rozgłośnia nie wyszczególniła w nim, ile wyniosły jej wpływ z kraju, a ile z zagranicy ani z jakich usług zostały wygenerowane.

Wiadomo natomiast, że stacja zarabia przede wszystkim na emisji reklam na swojej antenie i w serwisie internetowym. Wiosną 2020 roku, w czasie pierwszego lockdownu po wybuchu epidemii, w ramach Solidarnościowej Akcji Radiowej proponowała małym firmom darmowe spoty.

Ponadto Radio Wnet zachęca słuchaczy do wpłacania darowizn na stację. Po wybuchu epidemii rozgłośnia uzyskała 42 tys. zł częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej oraz oszczędziła 31,2 tys. zł dzięki umorzeniu przez trzy miesiące składek pracowniczych na ZUS.

Radio Wnet z emisją analogową w kolejnych miastach

Do wzrostu przychodów reklamowych Radia Wnet z pewnością przyczynił się rozwój w ostatnich trzech latach jego nadawania analogowego, dzięki koncesjom w kilku dużych miastach przyznanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Jesienią 2018 roku rozgłośnia dostała koncesje w Warszawie i Krakowie, rok później - we Wrocławiu, Szczecinie i Białymstoku, a na początku 2020 roku - w Bydgoszczy, Lublinie i Łodzi. W paru postępowaniach dotyczących tych koncesji wygrała z Eurozetem.

Emisję w kolejnych miastach Radio Wnet zaczynał zwykle kilka-kilkanaście miesięcy po otrzymaniu koncesji, przykładowo we Wrocławiu zaczęło nadawać z początkiem lipca 2020 roku, w Białymstoku - pod koniec 2020 roku, a w Szczecinie, Łodzi i Bydgoszczy - latem ub.r.

Według badania Radio Track od czerwca do listopada ub.r. Radio Wnet miało 0,6 proc. udziału w rynku słuchalności w Warszawie, 0,5 proc. w Krakowie, 0,3 proc. we Wrocławiu, 0,1 proc. w Łodzi i zerowy udział w Bydgoszczy.

Koszty tylko 24 proc. w górę

Wydatki operacyjne Radia Wnet nadal były wyższe od wpływów, ale zwiększyły się dużo słabiej - z 2,46 mln zł w 2019 roku do 3,04 mln zł w 2020 roku, czyli o 23,7 proc. Najmocniej w górę poszły nakłady na wynagrodzenia - z 874,8 tys. zł do 1,52 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Koszty usług obcych zwiększyły się z 1,08 do 1,14 mln zł, a koszty rodzajowe określone jako pozostałe - ze 138,3 do 335,9 tys. zł. Z drugiej strony wydatki na amortyzację zmalały ze 172,3 do 25,1 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii - z 49 do 11,6 tys. zł.

W efekcie strata sprzedażowa rozgłośni zmniejszyła się z 1,11 mln zł do 290,7 tys. zł.

Więcej z dotacji, 902 tys. zł wyższy wynik netto

Pozostałe przychody operacyjne Radia Wnet wzrosły z 374,3 do 521,6 tys. zł, z czego suma otrzymanych dotacji - z 64,7 do 154 tys. zł. Pozostałe koszty operacyjne zwiększyły się z 5,2 do 60,5 tys. zł.

Stacja osiągnęła dodatnią rentowność na poziomie operacyjnym, brutto i netto. Wynik operacyjny poszedł w górę z 738,1 tys. zł straty do 170,4 tys. zł zysku, a wynik brutto i netto - z 746,9 tys. zł straty do 155,1 tys. zł zysku.

Największym udziałowcem Radia Wnet jest jego założyciel i prezes Krzysztof Skowroński, od 10 lat prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (na kolejną kadencję został wybrany w październiku ub.r.). Ma 382 udziały o wartości nominalnej 19,1 tys. zł.

Do jesieni 2018 roku Skowroński miał większościowy pakiet udziałów Radia Wnet. Zmieniło się to, gdy firma została dwukrotnie dokapitalizowana, a jej kapitał zakładowy wzrósł z 26 do 41,2 tys. zł.

Równocześnie utworzono radę nadzorczą nadawcy, w której są Jacek Jonak (partner w kancelarii radcowskiej Jonak i Partnerzy, członek rad nadzorczych m.in. Ipopeme Securities i Aviva PTE), Lucjan Siwczyk (jest też w radzie nadzorczej spółki Słowo Niezależne wydającej portal Niezależna.pl i miesięcznik „Nowe Państwo”) oraz Barbara Grzelak związana ze Stacją Nowa Gdynia.

Kapitał znów powyżej zera

Na walnym zgromadzeniu udziałowcy Radia Wnet postanowili zeszłoroczny zysk netto przeznaczyć na pokrycie wcześniejszych strat.

Rozgłośnia jako spółka działa od 2009 roku, do tej pory zanotowała łącznie 1,5 mln zł strat netto. Z powodu 746,9 tys. zł straty w 2019 roku jej kapitał własny zmalał do 77 tys. zł (mimo 1,38 mln zł kapitału zapasowego i 41,2 tys. zł zakładowego). Natomiast dzięki zyskowi netto z 2020 roku kapitał własny znów jest na plusie, wynosząc 78,1 tys. zł.

W poniższej tabeli bieżący rok obrotowy to 2020 r., a poprzedni rok obrotowy - 2019 r.

Dołącz do dyskusji: Radio Wnet dzięki emisji analogowej podwoiło wpływy i wyszło na plus

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Orlen sie reklamował...
odpowiedź
User
.
Orlen sie reklamował...
odpowiedź
User
Iza
Czyli co? Teraz ekipa z Wnetu już nie ma umów z SDP?
odpowiedź