SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszyło internetowe radio Z Wami FM dla mniejszości ukraińskiej w Polsce

- Radio zastępuje nam wygadanych kolegów, których nie ma obok. Wypełnia smutną ciszę po opuszczeniu domów i miast, w których trwa wojna. Radio poprzez głośniki daje nam wsparcie i moc - mówi Alina Makarchuk, jedna z dziennikarek tworzących Z Wami FM, nowe radio internetowe dla Ukraińców mieszkających w Polsce.

Article

Radio Z Wami FM wystartowało kilka dni temu. Nadaje tylko w internecie. Projekt realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, właściciel m.in. radia ESKA Braniewo. Jego dziennikarze od dwóch lat przygotowują audycje w języku ukraińskim dla obecnej tam mniejszości. Jak informuje nadawca, według danych GUS powiat braniewski to od lat jedno z większych skupisk obywateli polskich deklarujących pochodzenie ukraińskie.

Z ostatnich danych wynika, że wojna w Ukrainie sprawiła, że do Polski napłynęło już blisko 2,5 mln uchodźców wojennych, a ONZ przewiduje, że w sumie może przybyć nawet 5 mln osób. Jeszcze przed inwazją rosyjską mieszkało w Polsce ponad 1 mln Ukraińców.

Jak przekonuje nadawca, tak liczna grupa ludzi potrzebuje - szczególnie teraz - radia skierowanego do nich i emitującego program w ich ojczystym języku.

- W telewizji czasem wystarczy coś zobaczyć, żeby jakiś przekaz zrozumieć. W radio jest inaczej, bo musimy mówić i to koniecznie w języku, w którym zrozumieją nas ci, którym jesteśmy dziś szczególnie potrzebni. Bo radio zastępuje nam wygadanych kolegów, których nie ma obok. Wypełnia smutną ciszę po opuszczeniu domów i miast, w których trwa wojna. Radio poprzez głośniki daje nam wsparcie i moc. Daje nam informacje, których nie mamy już siły szukać. Czasem wystarczy nawet sam głos, potrzebny i wspierający - mówi pracująca dla ESKI Braniewo dziennikarka Alina Makarchuk, której krewni uciekając przed wojną w Ukrainie również znaleźli schronienie w Polsce.

Radio tworzą doświadczeni dziennikarze

Radia można słuchać przez stronę Zwamifm.pl i Eska.pl. W ramówce Z Wami FM są m.in. serwisy informacyjne, wywiady oraz poradniki dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Wszystkie audycje są realizowane w języku ukraińskim, a w oprawie muzycznej stacji znalazły się najpopularniejsze ukraińskie przeboje.

Trzon redakcji tworzą doświadczeni dziennikarze ukraińscy. To Alina Makarczuk (dziennikarka Radia Eska, współpracowniczka TVN24), Elżbieta Sidorova (dziennikarka magazynu "Forbes Ukraine") oraz Oleh Bilecki (dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzący wiadomości w informacyjnej stacji telewizyjnej Ukraina24).

Paweł Szaniawski, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, zapowiada rozwój programowy stacji: - Pojawiają się pierwsze radiowe inicjatywy z informacjami i poradami dla uchodźców, choćby tych czekających w kolejkach na wjazd do Polski, ale potrzeba czegoś więcej, a radio powinno im towarzyszyć przez cały dzień, dostarczać także ukraińskiej muzyki, lżejszej komunikacji oraz wyważonego humoru, który pomoże im opanować lęki, słowem, po prostu z nimi być.

RMF i Radio ZET też nadają dla Ukraińców

Radio Z Wami FM to niejedyna inicjatywa medialna w Polsce powstała w ostatnim czasie z myślą o Ukraińcach. Na początku marca Grupa RMF uruchomiła stację RMF Ukraina skierowaną do uchodźców z Ukrainy. Rozgłośnia jest nadawana z nadajników w Przemyślu i Hrubieszowie, a od połowy marca - dzięki współpracy z ukraińskim Radiem Smak - można jej słuchać także we Lwowie, obwodzie tarnopolskim i wołyńskim.

Z kolei 28 marca Radio ZET uruchomiło w Warszawie rozgłośnię dla Ukraińców. Radia ZET Ukraina można słuchać w stolicy na częstotliwości 100,6 FM. Stacje emituje całodobowo treści w języku ukraińskim. W ramówce są przede wszystkim informacje z Ukrainy i Polski, a także rady dla Ukraińców przebywających w Warszawie. Serwisy informacyjne są emitowane co godzinę od 7:00 do 19:00, w wejściach programowych przedstawiane są komunikaty i ogłoszenia.

Dołącz do dyskusji: Ruszyło internetowe radio Z Wami FM dla mniejszości ukraińskiej w Polsce

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qba
Fajnie tylko czemu FM w nazwie?
4 2
odpowiedź
User
mhl999
Fajnie tylko dlaczego logo mają takie fatalne?....
3 3
odpowiedź
User
saba
Bardzo dobra inicjatywa!
===================
3 2
odpowiedź