SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radiofonia kończy nadawanie. Po 28 latach Kraków bez rozgłośni akademickiej

20 lutego wygasa koncesja na nadawanie programu krakowskiej Radiofonii. Rozgłośnia od dziewięciu lat współpracowała z Grupą RMF. - Podtrzymywanie jej w takim kształcie nie ma sensu, ponieważ radio musi mieć jakąś wartość, a to nie ma żadnej - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Joanna Sajdłowska, prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak, która jest nadawcą Radiofonii.

Article

W Krakowie działa kilka rozgłośni studenckich, ale tylko jedna w analogowym eterze. To Radiofonia. Pozostałe nadają w internecie.

Radiofonii 20 lutego wygasa koncesja na nadawanie programu na częstotliwości 100,5 MHz w Krakowie. - Wystąpiliśmy o rekoncesję w styczniu ubiegłego roku, ale nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi. Ta jednak nie będzie miała większego znaczenia - mówi nam Joanna Sajdłowska, zastępca kwestora ds finansowych na AGH oraz prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak, która jest nadawcą Radiofonii. Fundację tworzy 12 szkół wyższych w Krakowie.

- Nie będziemy już jednak walczyć o koncesję, bo na posiedzeniu 20 stycznia kolegium rektorów podjęło decyzję o zawieszeniu nadawania, w związku z tym Radiofonia zakończy swoje życie 19 lutego - potwierdza w rozmowie z nami Joanna Sajdłowska.

Radiofonia pod opieką Grupy RMF

Częstotliwość 100,5 MHz w Krakowie od 31 grudnia 1994 r. zajmowało Radio Akademickie Kraków (RAK), które w późniejszych latach kilkakrotnie zmieniało nazwę (ŻAK, eX FM, Eska Rock czy Luzzz FM) i charakter programu. W maju 2013 r. stacja zawiesiła nadawanie. Dwa miesiące później należąca do Grupy RMF spółka Multimedia została partnerem strategicznym Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak i miała ją wesprzeć finansowo przy produkcji audycji. Rektorzy krakowskich szkół wyższych finansujących rozgłośnię uznali bowiem, że koszty jej funkcjonowania są zbyt wysokie.

Radiofonia do dziś współpracuje z Grupą RMF. - Zapewniali nam studio na Kopcu Kościuszki i udział w swoich pakietach reklamowych, co pozwalało utrzymać stację przy życiu w bardzo okrojonym zakresie działalności. Podtrzymywanie jej w takim kształcie nie ma sensu, ponieważ radio musi mieć jakąś wartość, a to nie ma żadnej. Nie ma też woli rektorów tworzących Fundację, by zainwestować i postawić rozgłośnię na nogi. Nic na siłę - mówi Sajdłowska. Przyznaje, że w ostatnim czasie bardzo zaszkodziła pandemia. - Radiofonię tworzyli głównie wolontariusze, którzy w pewnym momencie zniknęli z Kopca, gdy RMF wprowadził zdalny model pracy. W stacji pojawiali się jedynie dziennikarze prowadzący program. To zaledwie kilka osób. Trudno czterema osobami robić wartościowe radio - wyjaśnia prezes Fundacji.

AGH nie ma pieniędzy na radio

Radiofonia w ostatnich latach nie była finansowana przez fundatorów, czyli krakowskie uczelnie. - Stacja utrzymywała się wyłącznie z pieniędzy, które zarabiał RMF, sprzedając czas reklamowy w pakiecie z innymi swoimi stacjami. Na razie AGH nie jest gotowe finansowo do przejęcia Radiofonii, by nadać mu kształt radia akademickiego. Bo to, co powstawało na Kopcu, było dalekie od pierwotnej idei rozgłośni skierowanej do studentów - mówi Sajdłowska. - Była koncepcja, żeby z Radiofonii zrobić fajną, studencką rozgłośnię. Ale nie ma z kim jej tworzyć. Studenci nie chcą pracować w eterze. Wolą tworzyć rozgłośnie internetowe, których jest kilka w Krakowie. W nich czują się bezpiecznie.

W Radiofonii wszystkie osoby są zatrudnione przez Fundację w ramach umowy-zlecenia. Co będzie z nimi dalej?

- Wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie programu Radiofonii zaproponowaliśmy pracę w Grupie RMF. Mamy nadzieję, że przyjmą naszą ofertę i będą pracować w naszych pozostałych stacjach - mówi nam Krzysztof Głowiński, rzecznik Grupy RMF. Jednocześnie potwierdza: - Od 20 lutego Radiofonia nie będzie częścią pakietu reklamowego RMF 3D, a my od tego dnia nie będziemy współpracować w żadnym zakresie z Fundacją Krakowskiego Radia Akademickiego Żak.

"Nie ma chętnych"

Pytam Joannę Sajdłowską, czy to nie dziwne, że tak silny ośrodek akademicki, jakim jest Kraków rezygnuje z radia akademickiego. - Mnie jest szkoda, bo są dużo mniejsze ośrodki, które mają swoje rozgłośnie akademickie. Programowo wiem, co trzeba zrobić, by radio było ciekawe. Powinno pokazywać, skąd się wywodzi, ale też zaspokajać gusta studentów. Nie ma jednak chętnych, a mi brakuje czasu, by w pełni poświęcić się robieniu radia, mam inne obowiązki zawodowe. Rozgłośnia akademicka to gigantyczna machina, która musi sprawnie działać - mówi prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak. Dodaje, że tylko AGH było zainteresowane kontynuacją projektu: - Ale gdy podliczyliśmy, ile by uczelnię kosztowało tworzenie radia, rektor wycofał się z pomysłu.

Na razie nie zapadła decyzja w KRRiT, czy na tę częstotliwość w Krakowie zostanie rozpisany konkurs na nową stację o charakterze akademickim.

Z raportu Radio Track Kantar Polska opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w okresie od lipca do grudnia 2021 r. Radiofonia miała 0,2 proc. udziału w rynku i zajmowała ostatnie miejsce w rankingu słuchalności w Krakowie.

Dołącz do dyskusji: Radiofonia kończy nadawanie. Po 28 latach Kraków bez rozgłośni akademickiej

78 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
absolwent AGH 2001
I w pi-sdu wylądował. Nie będzie niczego.
11 1
odpowiedź
User
wiesiek
Czemu nie zmienią prezeski, skoro nie ma czasu na opiekę radiem ?!?!?!
19 1
odpowiedź
User
tromba
A zatem książę na białym koniu z Kopca okazał się być przebierańcem. Szkoda, bo mają kasy jak lodu i mogliby zrobić coś pro publico bono, a przy okazji sobie kształcić kadrę. Jak będzie konkurs to pierwsi pewnie będą w kolejce po koncesję dla RMF24...
24 0
odpowiedź