SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowcy protestują

Konwent Stacji Radiowych protestuje - dwukrotna podwyżka opłat

Zarząd Konwentu Stacji Radiowych Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji wysłał do ministra infrastruktury Marka Pola list otwarty. Nadawcy protestują przeciwko dwukrotnej podwyżce opłat za prawo do wykorzystywania częstotliwości w radiofonii i telewizji. W liście czytamy:

"Nowa regulacja prawna wprowadza zaskakującą i niczym nieuzasadnianą, dwukrotną podwyżkę opłat za prawo do wykorzystywania częstotliwości w radiofonii i telewizji. W sytuacji dramatycznie kurczących się przychodów nadawców, tak drastyczne podniesienie kosztów ich działalności może spowodować całkowite załamanie się rynku, mozolnie budowanego przez lata. Dla nadawców lokalnych, w obecnej sytuacji gospodarczej każdy wzrost kosztów może stanowić o ich bankructwie. W przypadku, teoretycznie bogatszych, nadawców „zsieciowanych” (korzystających jednak z kilku lub kilkunastu częstotliwości) łączny koszt podwyżek również znacznie przekracza ich możliwości finansowe. To nie jest sprawa lepszych lub gorszych wyników finansowych nadawców, ale kwestia “być albo nie być” radiofonii w Polsce. Załamanie się tego elementu, z takim trudem budowanej po 1989 roku demokracji, nie służy na pewno interesom państwa i jego obywateli.

Jako instytucja samorządu gospodarczego Konwent Stacji Radiowych protestuje jednocześnie przeciwko wprowadzaniu ustawowych zmian o tak wielkim, dla zrzeszonych w nim podmiotów, znaczeniu bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji. Współtworząc, przez lat kilkanaście, ład i porządek w eterze nie możemy się zgodzić na tak arbitralny tryb podejmowanie decyzji.

Mając na względzie przyszłość polskiej radiofonii, którą uważamy za nasze dobro wspólne apelujemy do Pana Ministra o, jak najszybszą, zmianę nierealnych i wygórowanych opłat zawartych w w/w Rozporządzeniu i powrót do poprzedniej ich wysokości (ewentualnie z uwzględnieniem wskaźnika inflacji z 2002 r.)".

- W zależności od mocy nadajnika i wysokości zawieszenia anteny (czynników decydujących o zasięgu) są to w przypadku większości stacji kwoty od 4 800 do 21 600 zł rocznie od każdego nadajnika. W porównaniu do poprzednich opłat jest wzrost na zasadzie " wszytko x dwa" co świadczy o braku nawet jakiejś próby merytorycznego uzasadnienia - mówi nam Paweł Kasperczyk, Prezes Konwentu Stacji Radiowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radiowcy protestują

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl