SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radziwiłł z MinFin: Wydaje się, że złoty się ustabilizował

Ministerstwo Finansów planuje w 2009 r. finansować deficyt budżetowy nie tylko emisją papierów dłużnych, ale także w części pożyczkami w instytucjach finansowych, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra finansów Dominika Radziwiłła.

Podsekretarz stanu nie zdradził jednak, czy te środki zostaną wymienione na rynku, by poprawić sytuację złotego. Zaznaczył tylko, że - jego zdaniem - złoty się ustabilizował.

"Nie komentujemy naszej aktywności na rynku walutowym" - powiedział Radziwiłł dziennikarzom, odpowiadając na pytania o dalsze działania resortu na rynku walutowym w celu odwrócenia trendu deprecjacji złotego.

W jego ocenie sytuacja na rynku wydaje się stabilizować, więc resort finansów będzie prawdopodobnie mógł powrócić do stosowanej w normalnych czasach strategii wymiany środków zagranicznych w Narodowym Banku Polskim (NBP).

"Wydaje się, że złoty się ustabilizował" - dodał Radziwiłł.

Resort finansów już wcześniej sygnalizował, że w razie kolejnych kłopotów na rynku walutowym będzie możliwość zaoferowania inwestorom kolejnych transz walut, ponieważ spore środki w walutach obcych na pewno na rachunku ministerstwa się pojawią.

"Nasze potrzeby pożyczkowe na 2009 r. są na poziomie 155 mld zł, które będą finansowane zarówno z emisji papierów, jak i częściowo pożyczek. Mamy umowę z Bankiem Światowym, która jest na 3 mld euro i pierwsza transze pociągnęliśmy, drugą pociągniemy jeszcze w tym roku, a trzecią w I kw. roku 2010. To są pieniądze na tzw. potrzeby ogólnobudżetowe" - wyjaśnił wiceminister finansów.

Radziwiłł dodał, że resort jest także w stałym kontakcie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), który finansuje głównie projekty strukturalne. Jego zdaniem, te rozmowy przebiegają bardzo sprawnie i EBI rozważa nawet zwiększenie zaangażowanie w Polsce. Nie jest natomiast planowane korzystanie z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

"Nie mamy żadnych specyficznych planów co do pożyczania z MFW, choć jesteśmy z nimi w kontakcie roboczym. Polska po prostu nie ma potrzeby zwracania się do MFW o pożyczki, jak inne kraje naszego regionu" - wyjaśnił Radziwiłł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radziwiłł z MinFin: Wydaje się, że złoty się ustabilizował

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl