SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Książka Rafała Ziemkiewicza blokowana przez Allegro za treści antysemickie. „Będę domagał się przeprosin i zadośćuczynienia”

Allegro zablokowało oferty z najnowszą książką Rafała Ziemkiewicza „Cham niezbuntowany” na wniosek stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. - Jako pozycja, która zawiera treści o charakterze antysemickim, niosące znamiona nienawiści do Żydów - informuje nas Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Allegro. - To oburzające, będę domagał się przeprosin i zadośćuczynienia - komentuje Ziemkiewicz.

Rafał Ziemkiewicz, fot. AKPAArticle

Książka publicysty „Do Rzeczy” budziła emocje już na kilka dni temu. Przedstawiciele Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez autora, który - zdaniem organizacji - krzewić miałby propagować w niej tezy o antysemickim wydźwięku. - Charakterystyczne, że zgłaszający nawet nie mieli książki w ręku - podkreślał w rozmowie z nami Rafał Ziemkiewicz.

Teraz książkę „Cham niezbuntowany” pod lupę wzięło stowarzyszenie „Nigdy Więcej” i umieściło ją na swojej liście „książek nierekomendowanych”. Znalazła się na niej obok m.in. „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, „Protokołów Mędrców Syjonu” czy książek Bolesława Tejkowskiego. „Nie rekomendując” książki Ziemkiewicza, „Nigdy Więcej” powołuje się na opinię „Otwartej Rzeczpospolitej”.

- Książka zawiera treści o charakterze antysemickim, niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej. W publikacji tej Ziemkiewicz stwierdził między innymi, że „syjonizm pod wpływem Holokaustu, a raczej mitu Holokaustu, który sam zbudował, nabrał szczególnego okrucieństwa. W książce Ziemkiewicz nazywa ponadto młodych Izraelczyków „maszynami do zabijania”- czytamy w stanowisku na temat „Chama niezbuntowanego”.

Właśnie tą opinią Allegro uzasadnia blokowanie ofert z tym tytułem. - Książka została usunięta na podstawie zgłoszenia Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” - partnera programu Współpraca w Ochronie Praw - jako pozycja, która zawiera treści o charakterze antysemickim, niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy serwisu.

Rafał Ziemkiewicz mówi nam, że samo usunięcie jego książki z internetowych aukcji nie dotyka go zbyt mocno. - Niech Allegro handluje sobie czym chce, choćby papierem toaletowym, nie bardzo mnie to obchodzi. Natomiast warte podkreślenia jest, że formułuje się przy tej okazji kłamliwe opinie na temat tej książki, i to na podstawie opinii ludzi, którzy nie mieli jej w rękach, czego nie ukrywają - stwierdza.

Przy okazji Allegro kolportuje nieprawdziwe tezy, jakoby była to książka o wydźwięku antysemickim. Widzę, że to szeroko rozlewa się po internecie i poza nim, więc nie mogę tego tak zostawić. Będę domagał się przeprosin od tego serwisu, a także jakiegoś zadośćuczynienia - zapowiada Ziemkiewicz. Podkreśla jednocześnie, że zbyt wcześnie na razie jest, by mówić o szczegółach tego zadośćuczynienia.

Ziemkiewicz jako publicysta związany z tygodnikiem „Do Rzeczy” i TVP Info. Jest też autorek powieści, książek publicystycznych i historycznych. W maju ub.r. we „W tyle wizji” ostro skomentował sprawę rozklejania w Płocku ulotek z wizerunkiem Matki Boskiej  Częstochowskiej z tęczową aureolą. Sprawą zajmowała się Krajowa rada Radiofonii i Telewizji.

Allegro to najpopularniejszy serwis e-commerce w Polsce. Według badania Gemius/PBI w kwietniu zanotowało 18,08 mln realnych użytkowników, 1,84 mld odsłon oraz 18 minut i 14 sekund średniego dobowego czasu korzystania przez odwiedzającego, a aplikacja mobilna Allegro - 4,44 mln użytkowników.

Firma Allegro.pl w 2018 roku osiągnęła 1,75 mld zł przychodów, 621,5 mln zł zysku operacyjnego i 230,1 mln zł zysku netto.

RPO: warto wyjaśnić tę sprawę

Decyzję Allegro w sprawie książki Rafała Ziemkiewicza skrytykowała część dziennikarzy aktywnych na Twitterze. Niektórzy ocenili, że interwencję powinny podjąć organizacje zajmujące się wolnością słowa i prawami obywatelskimi.

- Panie rzeczniku, @Adbodnarm ma Pan niepowtarzalną okazję by udowodnić, że jest Pan rzecznikiem obywateli - napisał Bartłomiej Graczak z „Wiadomości”. - Drogi P. Redaktorze, po ostatnich 3 miesiącach (100 wystąpień generalnych i setki interwencji indywidualnych dot. pandemii) obywatele doceniają pracę RPO jako ich rzecznika. Co do sprawy - warto dla opinii publicznej ją wyjaśnić, abyśmy poznali wszystkie fakty i argumenty - odpowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Fakty są takie, że Allegro złamało nasza konstytucję, a Pan kluczy - ocenił Graczak.

- Drogi Panie Redaktorze, mamy sytuację między dwoma podmiotami prywatnymi. W takich sprawach mogę je prosić o wyjaśnienia. Ale mogą równie dobrze mi nie odpowiedzieć. Stąd wstrzemięźliwość. Zna Pan wyrok Remuszko p. Polsce (ETPCz)? Tam są wyłożone standardy w tego typu sprawach - dodał Adam Bodnar. - Kłopot polega na tym, że niektóre podmioty prywatne mogą mieć pozycję dominującą lub monopolistyczną (i w ten sposób ograniczać dostęp do „rynku idei”) . Problem znany od głośnej sprawy Lueth z Niemiec. O tzw. horyzontalnym stosowaniu praw człowieka pisała @BGrabowskaMoroz - zaznaczył.

- Pan RPO @Adbodnar wielokrotnie przyznawał się do admiracji dla Rafała Pankowskiego, spirytus movens sekty "Nigdy Więcej" - w tej sprawie można z Jego strony liczyć tylko na gładkie wykręty. Co innego, gdyby z Allegro zdjęli np. książkę opiewającą wyższość związków homo nad hetero - skomentował Rafał Ziemkiewicz.

 

Dołącz do dyskusji: Książka Rafała Ziemkiewicza blokowana przez Allegro za treści antysemickie. „Będę domagał się przeprosin i zadośćuczynienia”

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jjj
Cala ta sytuacja pokazuje jak wolnosc slowa to wyswiechtane frazesy. Wolnosc slowa tak, ale tylko wtedy gdy to nasze slowi. Ale "karma" lubi wracać.
odpowiedź
User
uwaga faszysci da wszedzie
a to ze na allegro mozna kupic Mein Kampf to żadna sprzeczność😂
odpowiedź
User
forma C
Cala ta sytuacja pokazuje jak wolnosc slowa to wyswiechtane frazesy. Wolnosc slowa tak, ale tylko wtedy gdy to nasze slowi. Ale "karma" lubi wracać.


Polska kultura nie zbiedniej od braku dzieł tego pisoklety
odpowiedź