SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz z 10 mld zł. Główni akcjonariusze CD Projekt zyskali 2,4 mld zł, Sołowow najbogatszym Polakiem

Majątek Zygmunta Solorza wynosi niezmiennie 10 mld zł, natomiast właściciel Techlandu Paweł Marchewka oraz czterech głównych akcjonariuszy CD Projekt mają łącznie już 9,6 mld zł - szacuje „Forbes”. Na czele listy najbogatszych Polaków znalazł się Michał Sołowow, a Dominika i Sebastian Kulczykowie zostali sklasyfikowani osobno.

W tegorocznym rankingu najbogatszych Polaków według magazynu „Forbes” Zygmunt Solorz znalazł się na drugiej pozycji. Jego majątek wyceniono na 10,01 mld zł, o 200 mln zł mniej niż rok temu.

Dominującą część tego majątku stanowią akcje Cyfrowego Polsatu - Solorz poprzez spółki zależne ma walory stanowiące 57,34 proc. kapitału spółki i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Ich wycena zależy od kursu giełdowego, który przez ostatni rok sporo się zmieniał. W czerwcu ub.r. z poziomu 24-26 zł spadł do 21-23 zł, po tym jak Heronim Ruta, wieloletni akcjonariusz firmy i współpracownik Solorza, wystawił na sprzedaż akcje stanowiące 4,4 proc. jej kapitału (wyceniano je na 630 mln zł), a spółka ogłosiła, że nie wypłaci dywidendy, m.in. z uwagi na koszty zrealizowanych właśnie przejęć (na czele z kupnem 66 proc. akcji Netii).

Na pułap 24-26 zł kurs Cyfrowego Polsatu znów wskoczył na początku lutego, gdy Zygmunt Solorz w liście do akcjonariuszy stwierdził, że chce, aby firma przez najbliższe trzy lata wypłaciła łącznie ok. 1,8 mld zł dywidendy. Przy kursie 25 zł z końca środowej sesji pakiet akcji należący do biznesmena jest wart 9,17 mld zł.

Solorz jest też większościowym akcjonariuszem (ma 51,55 proc. kapitału) Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego akcje przez ostatni rok mocno potaniały - z 11-13 zł na początku ub.r. do 7-8 zł obecnie. Tym samym wartość pakietu należącego do biznesmena spadła z 340,6 mln zł (przy kursie 13 zł) do 203,3 mln zł (przy obecnym kursie 7,76 zł).

W giełdowym portfelu Zygmunta Solorza są także akcje stanowiące 17,42 proc. kapitału ATM Grupy, której kurs giełdowy po skoku do 6-7 zł w połowie ub.r. wrócił właśnie na poziom 4 zł z początku ub.r. Przy takiej cenie jego pakiet jest wart 58,7 mln zł.

Biznesmen kontroluje również firmy nienotowane na giełdzie, m.in. Elektrim i Plus Bank. Przy czym Plus Bank w ostatnich lata notował duże straty, a Elektrim prowadzi spór prawny ze skarbówką o ok. 1,3 mld zł należności podatkowych, ponadto od 11 lat handel akcjami spółki na giełdzie jest zawieszony. W ub.r. Solorz najpierw chciał skupić akcje Elektrimu od mniejszościowych inwestorów, a kiedy to się nie powiodło - zaproponował emisję nowych akcji firmy i wznowienie handlu giełdowego nimi.

- Nie jesteśmy zainteresowani przejęciami w sektorze bankowym, skupiamy się na naszej głównej działalności, czyli rozwoju w sektorze mediów i telekomunikacji - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl w grudniu ub.r. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat i Zygmunta Solorza.

Z kolei majątek Heronima Ruty został oszacowany przez „Forbesa” na 1,27 mld zł, o 49 mln zł mniej niż przed rokiem. Biznesmen utrzymał 26. pozycję w rankingu

Wycena majątku Dariusz Dąbskiego, właściciela Telewizji Puls, zmalała rok do roku z 632 do 529 mln zł, w konsekwencji biznesmen przesunął się na liście z 68. na 93. pozycję. W 2017 roku Telewizja Puls zanotowała spadek wpływów ze sprzedaży o 6,4 proc. do 172 mln zł oraz 11,81 mln zł zysku netto (wobec 23,75 mln zł rok wcześniej). Dąbski uzasadniał to m.in. przesunięciem stacji TV Puls i Puls 2 na niższe miejsca na liście kanałów w Cyfrowym Polsacie.

Majątek akcjonariuszy CD Projekt urósł o 64 proc.

W zestawieniu najbogatszych Polaków według „Forbesa” znaleźli się też współwłaściciele dwóch firm produkujących gry wideo. Paweł Marchewka, prezes i główny udziałowiec Techlandu, z majątkiem w wysokości 3,53 mld zł (na tyle samo wyceniono go rok wcześniej) jest ósmy. Jego spółka nie jest notowana na giełdzie, według sprawozdania w KRS w 2017 roku zanotowała 171,9 mln zł wpływów i 15,6 mln zł zysku netto, a rok wcześniej - 206,5 mln zł wpływów i 101,6 mln zł zysku. Na koniec 2017 roku miała 239 mln zł wolnych środków pieniężnych.

Z kolei CD Projekt od kilkunastu lat jest obecny na warszawskiej giełdzie. Kurs akcji zaczął mocno rosnąć jesienią 2016 roku, ponad rok po premierze hitowego „Wiedźmina 3”. Na koniec 2016 roku wynosił ok. 50 zł, rok później już 100 zł, a w połowie ub.r., krótko po udostępnieniu gameplaya wyczekiwanej gry „Cyberpunk 2077”, podskoczył do ponad 210 zł. Potem nastąpiła duża korekta, ale na początku br. cena ustabilizowała się na poziomie 180-190 zł.

Wraz z tymi wzrostami zwiększały się giełdowe majątki głównych akcjonariuszy CD Projekt. Przez ostatni rok ich wartość poszła w górę o 64 proc. Obecnie Marcin Iwiński ma w akcjach spółki 2,31 mld zł (wobec 1,41 mld zł rok wcześniej), Michał Kiciński - 1,99 mld zł (rok temu 1,21 mld zł), Piotr Nielubowicz - 1,16 mld zł (przed rokiem 711 mln zł), a Adam Kiciński - 631 mln zł (wobec 385 mln zł rok temu). W ciągu roku ich majątek giełdowy wzrósł z 3,72 do 6,09 mld zł.

Natomiast kapitalizacja giełdowa CD Projekt przy obecnym kursie 189,50 zł to 18,21 mld zł i jest już wyższa od wyceny Cyfrowego Polsatu wynoszącej 15,99 mld zł (przy kursie 25 zł). Przy czym główni akcjonariusze producenta „Wiedźmina” mają znacznie mniejszą od Zygmunta Solorza część kapitału swojej spółki: do Marcina Iwińskiego należy 12,64 proc., do Michała Kicińskiego - 10,91 proc., do Piotra Nielubowicza - 6,38 proc., a do Adama Kicińskiego - 3,46 proc.

Klicki, Wejchert i Walter bez wzrostu majątku są niżej na liście

Majątek Krzysztofa Klickiego, właściciela Kolportera, „Forbes” zarówno przed rokiem, jak i teraz wycenił na 820 mln zł. Przy czym w zeszłorocznym rankingu dało to biznesmenowi 52. miejsce, a w obecnym - 61.

W 2017 roku Kolporter, zajmujący się m.in. dystrybucją prasy, zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 24,9 proc. do 1,65 mld zł oraz 55,89 mln zł zysku netto (wobec 63,99 mln zł rok wcześniej). Sprawozdania finansowego za ub.r. firma nie złożyła jeszcze w KRS.

Spadki z tego samego powodu co Klicki zanotowali Aldona Wejchert i Mariusz Walter, współwłaściciele Grupy ITI, która kilka lat temu sprzedała swoje główne aktywa (m.in. Grupę TVN, Onet, Multikino i Legię Warszawa). Wejchert ze stanem posiadania oszacowanym niezmiennie na 763 mln zł spadła z 55. na 66. pozycję, a Walter z 495 mln zł - z 98. na 100. miejsce.

Natomiast majątek Przemysława Gacka, mającego 57 proc. udziałów w Grupie Pracuj.pl, wyceniono na 680 mln zł, o 47 mln zł więcej niż przed rokiem. Mimo to biznesmen przesunął się z 67. na 73. miejsce w zestawieniu. W 2017 roku Grupa Pracuj osiągnęła 237,09 mln zł przychodów sprzedażowych i 43,47 mln zł zysku netto.

Różnie zmieniły się majątki współwłaścicieli czołowych polskich firm informatycznych. Stan posiadania Adama Górala (prezesa i akcjonariusza Assecco Poland) wzrósł z 509 do 577 mln zł, co dało mu awans z 95. na 87. pozycję. Natomiast wycena majątku Janusza Filipiaka (prezesa i wspólnie z żoną głównego akcjonariusza Comarchu) obniżyła się z 614 do 515 mln zł, a jego pozycja na liście - z 72. na 95.

Sołowow najbogatszy, Kulczykowie osobno

W tegorocznym rankingu „Forbesa” pierwsze miejsce zajął Michał Sołowow (właściciel m.in. firm Synthos, Barlinek i Rovese) z 13,33 mld zł. Wycena jego majątku wzrosła w skali roku aż o 1,92 mld zł.

Natomiast Sebastiana i Dominiki Kulczyków, dzieci przez wiele lat najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, w tym roku pierwszy raz sklasyfikowano osobno - majątek każdego z nich wyceniając na 6,82 mld zł. Oboje mają 13,64 mld zł, o 262 mln zł mniej niż rok wcześniej.

W czołowej dziesiątce jest dwóch przedstawicieli branży handlowej: główny akcjonariusz Dino Polska Tomasz Biernacki (5,09 mld zł majątku, wobec 4,17 mld zł rok temu) oraz współwłaściciel CCC Dariusz Miłek (3,88 mld zł, wobec 5,03 mld zł przed rokiem). Obie firmy są notowane na giełdzie, więc głównie od ich kursu zależy wycena majątków biznesmenów.

Jerzy Starak (6 mld zł majątku) jest właścicielem Polpharmy, Zbigniew Juroszek z rodziną (3,48 mld zł) - firmy bukmacherskiej STS i deweloperskiej Atal, a Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie (3,14 mld zł) - firm Com.40 i Correct produkujących meble m.in. dla IKEA.

Najbardziej znaczący spadek w zestawieniu zanotował natomiast Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz m.in. Idea Banku i Getin Noble Banku. Przed rokiem jego majątek wyceniono na 2,19 mld zł, teraz na 765 mln zł, przez co biznesmen obsunął się z 13. na 65. pozycję.

W ub.r. jego banki przeżywały duże problemy. Idea Bank zaczął mocno tracić na giełdzie po wybuchu afery GetBack, natomiast w połowie listopada „Gazeta Wyborcza” ujawniła nagraną przez Czarneckiego rozmowę z ówczesnym szefem KNF, co wywołało burzę polityczną, a kursy obu banków biznesmena jeszcze mocniej zapikowały. Sporo klientów chciało wycofać z nich środki, na co banki zareagowały podwyższeniem oprocentowania lokat.

Na początku stycznia ujawniono plan połączenia obu banków (w efekcie ma zniknąć marka Idea Bank), prowadzone są też rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Minimum miliardowy majątek mają 43 osoby lub sklasyfikowane razem rodziny, podczas gdy przed rokiem takich miliarderów było na liście 37.

W zestawieniu „Forbesa”, dostępnym w całości w nowym wydaniu tego magazynu, jako składowe majątku uwzględniono udziały i akcje w firmach, nieruchomości oraz środki uzyskane z transakcji i dywidend, nie szacowano natomiast majątków osobistych biznesmenów. Wyliczenia oparto na modelu dochodowym, opierano się na raportach finansowych spółek giełdowych i sprawozdaniach w KRS firm nienotowanych na giełdzie, ponadto współpracowano z firmami specjalizującymi się m.in. w analizach finansowych i wycenianiu nieruchomości.

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz z 10 mld zł. Główni akcjonariusze CD Projekt zyskali 2,4 mld zł, Sołowow najbogatszym Polakiem

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Type
Wymieńcie klawiaturę, bo się literówki mnożą
odpowiedź
User
Prost
na CD Projekcie jest niezła bańka.
odpowiedź
User
o
to jest wirtualny majatek realne sa dlugi splata obligacji pozyczek zastawow wekesli zobowiazan itp itd reszta to bajki z mchu i paproci
odpowiedź