SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Raport Inspekcji Pracy z kontroli w TVN korzystny dla Kamila Durczoka

Państwowa Inspekcja Pracy podczas kontroli w telewizji TVN znalazła jedynie drobne uchybienia, zaś nazwisko Kamila Durczoka w raporcie pokontrolnym pojawia się tylko w neutralnym kontekście.

Kamil Durczok, fot. TVNArticle

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy była prowadzona w TVN w lutym i kwietniu br.  Podczas swoich działań Inspekcja kontrolowała przekazane jej dokumenty i rozmawiała z pracownikami stacji. O tym, że inspektorzy nie wykryli łamania prawa pracy w TVN, informowaliśmy już pod koniec kwietnia br.

Tygodnik „Newsweek Polska” dotarł jednak do szczegółów raportu, który sporządziła Inspekcja. Wynika z niego, że w trakcie kontroli wykryto kilka uchybień. PIP ustaliła, że TVN nie umieścił w regulaminie zapisów dotyczących pracy w porze nocnej, niektórzy pracownicy nie mieli zaś prawa do dodatku za nadgodziny. Poza tym okazało się, że część osób zatrudnionych w stacji nie miała aktualnych badań lekarskich. Wykryto też, że w działaniach zapobiegających mobbingowi i molestowaniu prowadzonych przez TVN zabrało „klarownej informacji o trybie zgłaszania przypadków niepożądanych zachowań pracowników”.

Działania PIP realizowała według standardowej procedury, a wnioski z kontroli nie poruszają w żaden sposób sprawy molestowania do jakiego rzekomo miało dochodzić w TVN. W raporcie Inspekcji nazwisko Kamila Durczoka wymieniono tylko raz i to w neutralnym kontekście, dotyczącym struktury zależności w dziale informacji.

Jak już informowaliśmy, również warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie molestowania seksualnego, do którego miało dojść w redakcji „Faktów” TVN.

Przypomnijmy, że „Wprost” na początku lutego br. opublikował relację znanej dziennikarki mobbingowanej przez popularnego szefa redakcji dużej stacji telewizyjnej (nie podając nazwisk osób ani nazwy stacji). Po tym jak na forach zaczęły się pojawiać wpisy mówiące, że mobbingującym jest Kamil Durczok, dziennikarz w Radiu TOK FM zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek dopuścił się mobbingu i molestowania, choć przyznał, że jego styl zarządzania i życie osobiste mogły wywołać takie zarzuty.

Po pierwszych publikacjach tygodnika zarząd TVN powołał komisję ds. zbadania pogłosek o mobbingu i molestowaniu w stacji. Komisja po rozmowach z byłymi i obecnymi pracownikami TVN ustaliła, że trzy osoby były narażone na niepożądane zachowania, jednocześnie ze skutkiem natychmiastowym zakończono współpracę z Kamilem Durczokiem.

Kamil Durczok złożył przeciw wydawcy i dziennikarzom tygodnika „Wprost” dwa pozwy cywilne o ochronę dóbr osobistych, domagając się łącznie 9 mln zł odszkodowania. Pierwszy z procesów ruszy 17 września br.

Były szef „Faktów” TVN złożył także prywatny akt oskarżenia z art. 212 kodeksu karnego przeciw byłemu redaktorowi naczelnemu Sylwestrowi Latkowskiemu i autorom publikacji we „Wprost”.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Raport Inspekcji Pracy z kontroli w TVN korzystny dla Kamila Durczoka

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
...niektórzy pracownicy nie mieli zaś prawa do dodatku za nadgodziny - no to się wk…
co za farsa ?
odpowiedź
User
romero
Skoro PIP nic nie wykryła to czemu TVN nie przyjmie z powrotem Kamilka ?! Odnoszę wrażenie,że rośnie Nam powoli grupa zawodowa nie do "ruszenia". Sami chętnie by mikrofon w du... włożyli byle usłyszeć jak najwięcej,ale jak ktoś (Wprost) wkłada kij w zawodowe mrowisko to narasta dziennikarskie oburzenie. Może czas ruszyć tą nietykalną grupę zawodową,którzy wciąż powołują się na niezależność i odwołują się do czasów komuny (cenzura ),że skoro chcecie Dziennikarze uczyć innych uczciwości i poszanowania to sami świeccie przykładem !
odpowiedź
User
żona
Reakcja na raport PIP dopiero po hurra przejęciem na Wiertniczej przez Amerykanów.
Jestem oburzona tym co Panie Inspektorki wykryły w tej firmie, w świetle tego co tam się dzieje odnośnie nadgodzin, czasu pracy, systemów pracy oraz nowego prawa pracy stworzonego przez TVN ?

- Policja zatrzymuje mnie za znaczne przekroczenie prędkości.
Uśmiecham się do niego ,kokietuję go i Dobry Pan Policjant- stróż prawa,
informuje mnie, że musi mnie jakoś ukarać i coś wpisać…- proponuję mandat za nie zapięte pasy… - ten opis przypomina mi Raport z Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w TVN .
odpowiedź