SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redakcje zadowolone z pracy zdalnej. Powroty do biur będą bardzo powolne

Zarówno telewizje, jak i redakcje prasowe, internetowe czy też radiowe oceniają, że model pracy zdalnej się sprawdził. Nie znają jeszcze konkretnych terminów powrotu do pracy biurowej, podkreślając zwykle, że chęć pojawienia się w redakcji to zwykle indywidualna decyzja pracownika, one pilnują jedynie zachowania procedur.

fot. Pixabayfot. Pixabay

Ostatnie dwa miesiące pandemii koronawirusa zmusiły redakcje do pracy zdalnej – zespoły zwykle kontaktowały się ze sobą za pośrednictwem komunikatorów organizując kolegia lub pracowały wymiennie w małych grupach, które nie miały ze sobą żadnego kontaktu.

Od poniedziałku 18 maja wprowadzono III etap odmrożenia gospodarki, który zakłada m.in. start planów filmowych, produkcji z zastosowaniem obostrzeń, kin plenerowych, a także działalność kawiarni, barów, restauracji, kosmetyczek i fryzjerów.

Na razie nie widać jednak większych zmian na antenach stacji informacyjnych - dziennikarze nadal prowadzą programy przy pomocy komunikatorów – łącząc się z reporterami lub gośćmi i przebywają w studiu sami. W TVN24 obecny jest jeden prowadzący, który zadaje pytania gościom i kolegom dziennikarzom ze studia, ci odpowiadają na nie zwykle z własnego mieszkania.

W Polsacie News i TVP Info również udział gości w programie nadal jest zdalny, choć w przypadku na przykład „Graffitti” Polsatu News Tomasz Machała prowadzi format ze studia, a w przypadku Piotra Witwickiego w ostatnich dniach odbywało się to albo z domu, albo ze studia.

Spytaliśmy także, jak inne wydawnictwa zareagowały na kolejny etap odmrażania gospodarki. W Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” aktualnie nie ma planów dotyczących łagodzenia procedur wprowadzonych w związku z epidemią.

Ringier Axel Springer Polska do którego należy m.in. Onet.pl, „Przegląd Sportowy”, „Fakt” czy „Newsweek” też na razie nie ma planów powrotu do redakcji. - Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem pracowników, dlatego praca zdalna w naszej firmie została przedłużona do końca sierpnia. Powrót do pracy w biurze będzie się odbywał etapami. W czerwcu planujemy udostępnić biuro pracownikom, dla których praca zdalna wiąże się ze szczególnymi utrudnieniami. W późniejszych etapach, w zależności od sytuacji epidemicznej, będziemy rozszerzać możliwość pracy w biurze - przekazuje nam Agnieszka Skrzypek-Makowska, manager ds. komunikacji w RASP.

Dodaje, że firma równolegle przygotowuje biura do powrotu pracowników. - Zastosujemy wysokie środki bezpieczeństwa, takie jak m.in.: konieczność stosowania maseczek poza swoim stanowiskiem pracy, zachowanie 1,5 m odległości, codzienna dezynfekcja biurek i sprzętów biurowych – zaznacza.

Agora przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że specjalny zespół pracuje nad planem powrotu części pracowników i współpracowników Agory do biur. - Zgodnie z przyjętymi założeniami, mogłoby to nastąpić od początku czerwca br. Na razie nie możemy podać więcej informacji na ten temat - jako pierwsi poznają je pracownicy - stwierdziła Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze.

Wirtualna Polska jest zadowolona z pracy zdalnej, na razie nie podjęto żadnej decyzji w sprawie powrotów pracowników do redakcji. Rzecznik prasowy i dyrektor ds. komunikacji WP Michał Siegieda mówi nam, że firma jest przygotowana na taką sytuację zgodnie z zaleceniami, jednak obecnie nikt nie widzi potrzeby masowego powrotu dziennikarzy do biura. Natomiast pracownicy, którzy od czasu do czasu chcą pojawić się w siedzibie WP, by nie musieć pracować w domu, muszą zgłosić do swojemu szefowi, który ma kontrolować, by danego dnia w pracy nie pojawiło się za wiele osób.

Z kolei redaktor naczelny „Super Expressu” Grzegorz Zasępa objaśnia nam, że częściowo redakcja wraca do pracy w biurze, ale „bardzo ostrożnie, z zachowaniem wszelkich rygorów”. - Kolegia w salach konferencyjnych są maksymalnie 8-osobowe. Podchodzimy do sprawy bardzo indywidualnie, jeżeli ktoś czuje, że jest w grupie ryzyka, albo ma starsze osoby w rodzinie to nadal pracuje zdalnie. W dużej mierze to decyzje szefów działów, ale przede wszystkim po konsultacjach z pracownikiem. Zachowujemy też odstępy, tylko jedna osoba może siedzieć w danym rzędzie, posiadamy wszędzie środki czystości osobistej – zaznacza w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Żadnych decyzji w sprawie powrotu dziennikarzy z pracy zdalnej nie podjął na razie Infor, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”. Jak mówi nam Mirosława Piotrowska, PR manager spółki na razie w tym zakresie nic się nie zmieniło i nie zapadły także nowe decyzje w tej sprawie.

Z naszych rozmów z przedstawicielami spółek medialnych wynika, że model pracy zdalnej w redakcjach się sprawdził i nikomu szczególnie nie spieszy się, by ten stan zmieniać. Jeśli dziennikarze mają pojawić się w redakcji to raczej chętnie robią to dla własnego komfortu psychicznego, niż dlatego, że obecnie istnieje taka konieczność.

Dołącz do dyskusji: Redakcje zadowolone z pracy zdalnej. Powroty do biur będą bardzo powolne

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ten co wraca
No jednak nie wszystkie wydawnictwa są zadowolone - np. w Time/ZPR od poniedziałku 25 maja wszyscy pracownicy wszystkich redakcji mają wrócić do pracy stacjonarnej.
odpowiedź
User
lolol
w TVNenach robią rekonenans, miało do końca sierpnia być w innym trybie, ale chyba ktoś doniósł że ludzie chcą też iść latem na urlopy i najpewniej zapowiada się stopniowy powrót... zresztą w tvn24 już część programów wraca do studia
odpowiedź
User
m.
Tak a kolejny krok to już będą prezenterzy wirtualni. Efekt ten sam ,a taniej. Nie ma co się nabierać że zrywane połączenia, czesto słabej jakości i trzaski to jest to normalność. W TVN24 raz przez to cały program zleciał. Łącza nie uniosły.
odpowiedź