SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekonstrukcja rządu może przynieść przyspieszenie kwestii istotnych dla rynków finansowych

W perspektywie kilku miesięcy powinniśmy poznać szczegóły dotyczące podatku od sprzedaży, nierozwiązanej wciąż kwestii kredytów frankowych, obniżenia wieku emerytalnego i polityki fiskalnej – ocenia Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale. Przyspieszenie to efekt rekonstrukcji rządu i powołania Komitetu Ekonomicznego. Skupienie zadań ministra rozwoju i finansów w jednej osobie może jednak wiązać się z problemami organizacyjnymi.

Jarosław JaneckiArticle

– Powołanie Komitetu Ekonomicznego przy Prezesie Rady Ministrów to ważna decyzja, która powoduje, że wszystkie osoby zainteresowane zmianami w gospodarce będą na ten temat dyskutować na posiedzeniach. W związku z tym można oczekiwać, że plany wprowadzenia zmian nabiorą na tyle tempa, że efekty zobaczymy już w najbliższych kwartałach – podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale.

Jak wskazuje ekspert, skupienie obowiązków ministra rozwoju i finansów w osobie Mateusza Morawieckiego może się wiązać z niepewnością organizacyjną. Natłok zadań może sprawić, że na niektóre kwestie może nie starczyć czasu. To także kwestia reprezentowania polskiego interesu na szczeblu międzynarodowym.

– Sporo zadań jest też na krajowym rynku. Nie mówię nawet o samym rządzie, to także kwestie dotyczące strategii w danych sektorach gospodarki, kontaktu z przedsiębiorcami czy związkami zawodowymi – wymienia ekonomista.

Zmianie nie powinna ulec ustawa budżetowa na 2017 rok. Wedle założeń rządu PKB ma wzrosnąć w o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych wynieść 2,9 proc. PKB, a inflacja – 1,3 proc. Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 5 proc., a wzrost zatrudnienia – 0,7 proc. Wpływy ze środków europejskich określono na 60,2 mld zł, wydatki na 69,8 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich na poziomie 9,6 mld zł.

– Jest jednak kilka zadań niezwykle istotnych z punktu widzenia rynków finansowych. Myślę o doprecyzowaniu spraw związanych z podatkiem od sprzedaży, czy w ogóle będzie wprowadzany. W dalszym ciągu nierozwiązana jest sprawa kredytów frankowych, a prawdopodobnie będzie wprowadzana w najbliższych miesiącach. Również obniżenie wieku emerytalnego jest ważną kwestią – wymienia Janecki.

Poprzedni minister finansów Paweł Szałamacha zapowiadał wprowadzenie nowego podatku od sprzedaży w miejsce zawieszonego na skutek decyzji Komisji Europejskiej podatku od handlu detalicznego. W 2017 roku ma zostać rozważona kwestia przewalutowania kredytów walutowych. Koszty zwrotu różnicy między kursem kupna a sprzedaży waluty są szacowane na 3,6 mld do 4 mld zł. Duże koszty wiążą się również z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

– Pozostaje też istotna sprawa z punktu widzenia polityki fiskalnej i realizacji strony dochodowej, czyli ściągalność podatków, przygotowywanie jednolitego podatku (łączącego PIT oraz składki na ZUS i NFZ – red.), który ma wejść od 2018 roku. Szczegóły na pewno poznamy w najbliższych, jeśli nie tygodniach, to przynajmniej w miesiącach – zaznacza Jarosław Janecki.

Dołącz do dyskusji: Rekonstrukcja rządu może przynieść przyspieszenie kwestii istotnych dla rynków finansowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl