SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowa liczba dziennikarzy więzionych w 2020 r.

W 2020 r. w więzieniach i aresztach przebywała rekordowa liczba 274 dziennikarzy na świecie - podał we wtorek Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Według CPJ ma to związek ze staraniami władz, by powstrzymać informacje o pandemii oraz o masowych protestach.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak poinformował Komitet w raporcie, według stanu na 1 grudnia za kratkami znajdowało się co najmniej 274 dziennikarzy - o 24 więcej niż rok temu i najwięcej od 1992 r., kiedy nowojorska organizacja zaczęła zbierać dane na ten temat. Co najmniej dwóch z nich zmarło w więzieniach po zakażeniu koronawirusem.

To honduraski radiowiec David Romero, skazany za rzekome pomówienie byłego prokuratora, oraz laureat nagrody CPJ Azimżan Askarow z Kirgistanu, który trafił do więzienia w związku z reportażami na temat nadużyć policji.

Według szefa CPJ Joela Simona do wzrostu prześladowań przyczyniła się m.in. postawa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i jego werbalne ataki na media.

"Brak globalnego przywództwa w kwestii wartości demokratycznych - zwłaszcza ze strony Stanów Zjednoczonych, gdzie prezydent Donald Trump nieprzerwanie oczerniał prasę i przymilał się dyktatorom takim jak egipski prezydent Abd al-Fatah es-Sisi - pogorszyło kryzys" - stwierdził Simon.

Spośród więzionych 274 dziennikarzy 34 trafiło za kratki za "fałszywe informacje" - to o trzech więcej niż rok wcześniej. W dwóch trzecich przypadków stawiane zarzuty dotyczyły działalności antypaństwowej, w tym "terroryzmu" i przynależności do zakazanych organizacji.

Najwięcej więzionych pracowników mediów było w Chinach (47), Turcji (37) i Egipcie (27). W Chinach więzieni są m.in. dziennikarze informujący o sieci obozów i masowej inwigilacji muzułmanów w regionie Sinkiang oraz ci publikujący informacje niezgodne z rządową linią na temat pandemii.

W Europie jedynymi krajami, w których według zestawienia CPJ więzieni są dziennikarze, są Rosja i Białoruś (po 10 dziennikarzy).

Dołącz do dyskusji: Rekordowa liczba dziennikarzy więzionych w 2020 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl