SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowa produkcja filmów i seriali w Polsce

Według raportu firmy badawczej Olsberg SPI w ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie 367 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. To rekord w ostatnich latach i najwyższa liczba produkcji od 2019 roku. Wydatki na produkcję polskich filmów i seriali przekraczają już rocznie 2,5 miliarda złotych i mają znaczący wpływ na krajową gospodarkę. Jedna złotówka wydana na produkcję audiowizualną w Polsce generuje wpływ ekonomiczny o łącznej wartości blisko 3,5 złotego, a co roku branża produkcyjna tworzy ekwiwalent ponad 21 tys. miejsc pracy.

Dorobek polskiej branży filmowej cieszy się uznaniem na całym świecie, a nazwiska reżyserów i reżyserek takich jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski czy Paweł Pawlikowski są powszechnie znane. Jednak poza międzynarodową sławą, produkcja seriali i filmów w Polsce staje się ważną częścią gospodarki i zaczyna przynosić wymierne korzyści ekonomiczne. 

Najnowszy raport na ten temat został przygotowany przez brytyjskich ekspertów we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych przy wsparciu dr Marty Materskiej-Samek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Boom produkcji filmów i seriali

Według raportu Polska w ostatnich latach przeżywa boom produkcji filmów i seriali, a ten sektor gospodarki stale się rozwija. Z danych wynika, że w ostatnich latach liczba przedsiębiorców zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną w Polsce stale rosła, przekraczając w 2022 roku poziom 12 tys. firm. Był to też rok rekordowy pod względem liczby wyprodukowanych filmów - polscy filmowcy nakręcili łącznie 367 filmów, z czego 112 to filmy pełnometrażowe, a 255 - średnio i krótkometrażowe.

Od 2015 roku stale rosną też w Polsce wydatki nadawców na polskie filmy i seriale - średnio o 8 proc. rocznie. Znaczący wpływ na inwestycje w rynek audiowizualny miało też pojawienie się serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Viaplay czy Player.pl. Łącznie nadawcy tradycyjni i serwisy streamingowe wydali w zeszłym roku ponad 2,5 miliarda złotych na polskie treści oryginalne - czytamy w raporcie.

Wkład w polską gospodarkę

Po raz pierwszy w raporcie dokonano też oceny wpływu ekonomicznego produkcji audiowizualnej i jej wkładu w polską gospodarkę. Eksperci szacują, że łączny wpływ gospodarczy produkcji filmowej i serialowej w Polsce w ubiegłym roku miał wartość ponad 8,6 miliarda złotych. To oznacza, że 1 złotówka wydana na produkcję polskiego filmu lub serialu wygenerowała efekt gospodarczy o wartości blisko 3,5 złotego.

Jednocześnie raport wskazuje, że produkcja filmów i seriali oddziałuje nie tylko na samą branżę kreatywną. Raport szacuje, że prawie dwie trzecie wydatków na produkcję trafia do podmiotów (firm i indywidualnych przedsiębiorców) z innych branż - w tym hotelarstwa, logistyki i transportu, usług cyfrowych i administracyjnych czy branży budowlanej. Jednocześnie sama branża produkcji audiowizualnej co roku tworzy ekwiwalent ponad 21 tys. miejsc pracy.

Raport wskazuje jednak na potencjalną konkurencję dla polskich filmowców. W ostatnich latach sąsiednie kraje - takie jak Węgry, Litwa oraz Czechy - zaczęły przyciągać duże międzynarodowe produkcje i rozwijać swoje zaplecza technologiczne dla branży audiowizualnej. W tych krajach funkcjonują też stabilne i ugruntowane systemy zachęt dla producentów, które motywują do lokowania tam planów zdjęciowych.

Dołącz do dyskusji: Rekordowa produkcja filmów i seriali w Polsce

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
red. Jan Dzban
A "Reset"Lachonia i Cyckiewicza też wliczony?
odpowiedź
User
dacz
A "Reset"Lachonia i Cyckiewicza też wliczony?

Zaraz przed Zieloną Granicą! Sprawdź!
odpowiedź
User
Samoel Pìsdeira
A "Reset"Lachonia i Cyckiewicza też wliczony?
Zaraz przed Zieloną Granicą! Sprawdź!


Włącz sobie "Smoleńsk" i dla wzmocnienia efektu włóż palec w dµpę.
odpowiedź